Dolar
16.76
Euro
17.48
Altın
1,811.22
ETH/USDT
1,063.30
BTC/USDT
19,290.00
BIST 100
2,443.77
Gündem, arşiv

Özkasnak tutuklandı

28 Şubat Soruşturmasında mahkemeye sevk edilen 11 kişiden, emekli Tümgeneral Erol Özkasnak'ın da aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı.

20.04.2012
Özkasnak tutuklandı

ANKARA

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen 11 kişiden emekli Tümgeneral Erol Özkasnak'ın da aralarında bulunduğu 8'i tutuklandı.
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği, emekli Tümgeneral Erol Özkasnak'ın da aralarında bulunduğu 8 kişinin tutuklanmasına karar verirken, 3 kişi serbet bırakıldı. 
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği, savcıların tutuklanmalarını talep ettiği 11 zanlıdan emekli kıdemli albaylar Yaşar Bülent Aksaray ve İbrahim Reşit Çağın ile emekli Yarbay Güneş Kıral'ın ''mevcut delil durumunu'' dikkate alarak, serbest bırakılmasına karar verdi.
Emekli Tümgeneral Özkasnak, Kurmay Albay Seyfullah Sönmez ile albaylar Mustafa İhsan Tavazar, Mustafa Hakan Bural ve Ahmet Dağcı, emekli albaylar Osman Bülbül, Bahattin Çelik ve Veli Seyit'in ise ''haklarında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması, sevk maddelerindeki eylemler için öngörülen cezanın alt ve üst sınırları ve bu maddelerin kaçma kuşkusu doğurması ile adli kontrol kararı verilmesinin yetersiz kalacak olması'' gibi nedenlerle tutuklanmalarına karar verildi.  Hakkında gözaltı kararı bulunan 1 şüpheliye ise henüz ulaşılamadı.

Tutuklananlar cezaevine götürüldü 
Tutuklama müzekkerelerinin yazılmasının ardından muvazzaf askerler, merkez komutanlığına ait araçla askeri cezaevine, diğer kişiler ise Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne ait bir minibüsle Sincan Cezaevi'ne gönderildi. Tutuklular adliye önünde minibüse bindirilirken, yakınlarının el salladıkları görüldü.
Hakkında gözaltı kararı bulunan emekli Kıdemli Albay İbrahim Reşit Çağın ise, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne teslim oldu. 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın