Dolar
17.95
Euro
18.29
Altın
1,765.58
ETH/USDT
1,848.80
BTC/USDT
23,451.00
BIST 100
2,980.00
Gündem, arşiv

MİT Müsteşarlığı'na vekaleten Musa atandı

Milletvekilliği aday adaylığı için MİT Müsteşarlığı görevinden istifa eden Fidan'ın yerine Müsteşar Yardımcısı Musa'nın vekalet edeceği açıklandı.

10.02.2015
MİT Müsteşarlığı'na vekaleten Musa atandı

ANKARA

Milletvekilliği aday adaylığı için MİT Müsteşarlığı görevinden bugün itibarıyla geçerli olmak üzere istifa eden Hakan Fidan'ın yerine Müsteşar Yardımcısı İsmail Hakkı Musa'nın vekalet edeceği açıklandı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre Fidan, Başbakan Davutoğlu başkanlığında yapılan Çözüm Süreci toplantısından saat 16.40'ta ayrıldı.

Başbakan Davutoğlu ile Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan, Bülent Arınç ve Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Fidan'a bugüne kadar yaptığı katkılar ve yerine getirdiği görevler dolayısıyla teşekkür etti.

Davutoğlu, Fidan'ın ayrılmasının ardından MİT Müsteşarlığına, Müsteşar Yardımcısı İsmail Hakkı Musa'nın vekalet etmesine ilişkin yazıyı imzaladı.

MİT Kanunu gereği vekalet yazısı, Resmi Gazete'de yayınlanmıyor.

Öte yandan; yeni müsteşarın adının, Başbakan Davutoğlu tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacağı, konunun MGK'da görüşüleceği, ardından ikili kararname ile imzalandıktan sonra atama sürecinin tamamlanacağı bildirildi.

Özgeçmiş

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşar Vekilliğine getirilen Musa, kurumda Dış İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulunuyordu.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, 1960 yılında Trabzon'da doğan Musa, orta ve yüksek okul eğitimini yurt dışında devam ettirdi. Musa, Yüksek öğrenimini 1987 yılında Nancy II Üniversitesi, Hukuk, İktisat ve İşletme Fakültesi, Siyasi İktisat Bölümü'nde tamamladı.

Yüksek lisans (1988) ve doktora (2001-2008) derecelerini aynı üniversitede alan Musa'nın, tez konusu "Sosyal Haklar ve AB'nin Anayasallaşma Süreci" üzerine iken, doktorası ise "Kamu Hukuku/Topluluk Hukuku" alanındaydı.

Eski Brüksel Büyükelçisi olan ve meslek hayatında birçok önemli görevi yürüten Musa, Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'ın 1000. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde de onur madalyasına layık görüldü.

MİT Müsteşar Vekilliği görevine atanan Musa, kurumda Dış İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Evli ve iki çocuk babası olan İsmail Hakkı Musa, Fransızca ve İngilizce biliyor.

Muhabir: Fatih Çakmak

 
Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın