Dolar
17.95
Euro
18.27
Altın
1,763.67
ETH/USDT
1,832.70
BTC/USDT
23,323.00
BIST 100
2,980.00
Gündem, arşiv

Mahkeme kararını açıkladı

''Balyoz Planı'' davasında emekli orgeneraller Çetin Doğan ve Halil İbrahim Fırtına ile emekli oramiral Özden Örnek, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

21.09.2012
Mahkeme kararını açıkladı

İSTANBUL

Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu komutanları emekli orgeneraller Çetin Doğan ve Ergin Saygun'un da aralarında bulunduğu 250'si tutuklu 365 sanık hakkında, ''Balyoz Planı'' iddialarına ilişkin 20 Ocak 2010'da bir gazetede yayımlanan haber üzerine başlayan 2 yıl 8 aylık hukuki süreç tamamlandı.
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından oluşturulan karar, üye hakim Ali Efendi Peksak tarafından okundu.
Mahkeme, Çetin Doğan, Özden Örnek ve Halil İbrahim Fırtına'yı ''Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.
Sanıkların ellerinde olmayan sebeplerden dolayı sonucun meydana gelmediğini belirten, kastın ve kusurun yoğunluğunu, güttükleri amacı göz önüne alan mahkeme, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını eski TCK'nın ''cürme teşebbüs'' başlığını taşıyan 61. maddesinin 1. fıkrası uyarınca 20'şer yıl hapis cezasına çevirdi.

78 sanığa 18, 214 sanığa 16 yıl hapis cezası
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Orgeneral Bilgin Balanlı, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneral Ergin Saygun ve emekli Albay Cemal Temizöz'ün de bulunduğu 78 sanığı 18 yıl, emekli Albay Dursun Çiçek, hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, emekli Korgeneral Tevfik Özkılıç, ''Ergenekon'' davasından da tutuklu yargılanan emekli Albay Mehmet Fikri Karadağ ve emekli Tuğgeneral Rıfkı Durusoy'un da aralarında bulunduğu 214 sanığı ise 16 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Ersöz'ün dosyası ayrıldı
Haklarında yakalama kararı olan sanıklar Ali Göznek ve Ahmet Gökhan Rahtuvan ile tedavi olduğu için savunması alınamayan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün dosyasının ayrılmasına karar verildi.

Eski HAVELSAN Genel Müdürü'ne 13 yıl 4 ay hapis
Mahkeme, eski HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Ağa Yarman'ın da aralarında bulunduğu 28 kişiyi, 13 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum etti.
Mahkeme heyeti, Albay Hakan Büyük'e ise 6 yıl hapis cezası verdi.

6 tutuklama, 69 yakalama emri
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşma salonundaki 6 tutuksuz sanığın tutuklanmasına, 69 sanık hakkında da yakalama emri çıkarılmasına karar verdi.
Mahkeme, 36 sanığın beraatına, tutuklu sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Sanık yakınları karara tepki gösterdi
Mahkemenin 365 sanıktan 325'ine ceza vermesi, bazı tutuksuz sanıklar hakkında da tutuklama ve yakalama emri çıkarması, sanık yakınlarının tepkisine neden oldu.

Sanıkların açıklamaları
Gazetecilerin karara ilişkin sorularını yanıtlayan tutuklu sanıklardan emekli Orgeneral Çetin Doğan, ''Ölmeye hazırız. Zindanda olmamız, dışarıda olmamızdan daha güçlüdür. Halkın uyanmasına daha da yardımcı olacaktır. Salonda 'Adalet mülkün temelidir' yazılıyor. Adalet mülkün temeli değil, zulmün aracı olmuş'' dedi.
Emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına da ''Bu karar, Türkiye Cumhuriyeti'ne ve milletine ders olsun'' diye konuştu.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.