Euro
6.05
Dolar
5.33
BIST 100
103,238.80
Altın
1,323.31
Türkiye

'Kurtuluş Savaşı planları bu evde hazırlandı'

Şişli'deki Atatürk Müzesi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 77. yılı dolayısıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden ziyarete açıldı.

Saliha Özdemir  | 10.11.2015
'Kurtuluş Savaşı planları bu evde hazırlandı'

İstanbul

İSTANBUL

Şişli'deki Atatürk Müzesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 77. yılı dolayısıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından, aslına uygun restore edilerek yeniden ziyarete açıldı.

İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Atatürk'ün Suriye cephesinden işgal altındaki İstanbul'a geldiği tarihte kiraladığı evin, 1928'de İstanbul Belediyesi tarafından satın alındığını ve 1948'de müze olarak halkın hizmetine sunulduğu bilgisini verdi. 

Evin Atatürk tarafından Ermeni bir aileden kiralandığını kaydeden Minder, "Atatürk yaklaşık altı ay kadar ikamet ediyor. Yaveri Cevat Abbas Güler, annesi Zübeyde Hanım'la beraber bu evde yaşamışlar. Mustafa Kemal, yakın çalışma arkadaşlarıyla beraber Kurtuluş Savaşı planlarını bu evde hazırlıyor. 16 Mayıs 1919'da, buradan Samsun'a hareket ediyor ve Milli Mücadele ateşini Samsun'da yakmış oluyor. Dolayısıyla burası Milli Mücadele döneminin ve Atatürk'ün hatıralarını dolu dolu yaşatan bir müze olarak kullanılıyor" diye konuştu.

Müze için Atatürk heykeli yaptırıldı

Minder, İtalyan ressam Vittorio Pisani'ye ait on adet suluboya tablonun da müzede olduğuna değinerek, "Onların yine aynı şekilde teşhirinin devamını sağlamış olduk. Bu eserler, Yunanlıların İzmir'i işgalinde uyguladıkları vahşeti, katliamları anlatan tablolardır. Aynı zamanda arkamızda görmüş olduğunuz Atatürk'ü canlandıran silikon bir heykel yaptırmış olduk. Bu Atatürk'ün yaklaşık 39 yaşındaki görüntüsünü temsil ediyor. Onu paylaşmış, mizansen olarak müzemize kazandırmış olduk" dedi.

Girişin ücretsiz olduğu Atatürk Müzesi, ilk gününde ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Muhabir: Saliha Özdemir

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın