Dolar
8.87
Euro
10.40
Altın
1,758.61
ETH/USDT
3,115.00
BTC/USDT
43,879.00
BIST 100
1,384.68
Gündem

Komandolar zorlu kış eğitimini başarıyla tamamladı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en seçkin birliklerinden komandolar, en zorlu arazi ve hava koşullarında dahi verilen görevleri yerine getirebilme kabiliyetini, Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yapılan tatbikatla ortaya koydu.

Sagip Sezginer   | 23.02.2016
Komandolar zorlu kış eğitimini başarıyla tamamladı Fotoğraf AA: Hüseyin Demirci

Kars

KARS - SAGİP SEZGİNER 

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Derin Kar ve Şiddetli Soğuklarda Muharebe Merkezi Komutanlığında düzenlenen eğitimlere katılan 9. Komando Tugay Komutanlığı 57. Komando Taburu, askeri kayakçılık, çığ ve çığda arama kurtarma, taktik harekat becerilerini icra etikleri tatbikatla gözler önüne serdi.

"Parslar" olarak adlandırılan Sarıkamış'ta konuşlu 57. Komanda Taburu'nun, kar kalınlığının yer yer 1 metreyi bulduğu zorlu arazi şartlarında, gece ve gündüz gerçekleştirdiği tatbikat, AA ekibince görüntülendi.

Aldıkları emri "komando andı" içerek icra etmeye başlayan birlikler, çıktıkları operasyonda kendi yol emniyetlerini güzergah boyunca mayın arama köpeği "Arel" inde katılımıyla patlayıcı araması yaparak ve her türlü saldırıya karşı hazır bir şekilde ilerledi.

Saldırılara karşı tek yürek oluyorlar

Farklı senaryoların icra edildiği tatbikatta, verilen emir doğrultusunda üstün Türk yapımı zırhlı personel taşıyıcı "kirpi" araçlarıyla hızla görev bölgelerine intikal eden komandoların en büyük gücü ise tüm görevlerde tek yürek olabilmeleri.

Karlı zeminde gerçekleştirilen zorlu intikalde tek bir iz oluşturarak ilerleyen birlikler, kar kamuflajlarıya doğayı kendilerine siper ederek, en zor şartlarda harekat gerçekleştirebilme becerilerini ortaya koydu. 

Zorda kalanın da imdadına onlar yetişiyor

Çığda arama kurtarma eğitimi de alan komandolar, çığ düşmesi sonucu arazide yaşamı tehlikeye girenlerin de yardımına koşuyor.

Çığ altında kalanların olduğu bilgisi üzerine olay yerinde arama kurtarma faaliyeti yapan komandolar, arama kurtarma köpeği "Alcan" ile yaptıkları aramada, çığ düşmesi kar yığını altında kalan bir kişiyi başarıyla kurtardı. Arama kurtarma faaliyetini, karda sonda çubuklarıyla sürdüren komandolar, çığ altındaki ikinci kişiyi de kurtarmayı böylece başardı. 

Kış muharebesinde tankların etkileyici ateş gücü

Sarıkamış'taki 9. Komando Tugayı bünyesindeki tank taburunun da modernize M48A5T2 tanklarla katıldığı tatbikatta, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin mevsim koşulları ne olursa olsun üstün vurucu gücü ortaya çıktı.

M48 tanklarının en modern versiyonu olan gece görüş sistemli tankların, karlı arazide taaruza geçtiği tatbikatta, gerektiğinde sisileme yaparak kendi gizleyen tanklar, belirlenen hedefleri teker teker tam isabet vuruşlarla imha etti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın