Euro
7.38
Dolar
6.73
BIST 100
103,024.30
Altın
1,712.59
Türkiye, arşiv

İstanbul ve Ankara'da göstericilere müdahale

1 Mayıs kutlamaları çerçevesinde İstanbul'da Taksim'e, Ankara'da Kızılay'a yürümek isteyen gruplara polis müdahale etti. İstanbul'da 7 el yapımı patlayıcı ele geçirildi.

01.05.2014
İstanbul ve Ankara'da göstericilere müdahale

İSTANBUL

Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen ve İşçi Partisi ile çeşitli sivil toplum kuruluşları, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Kadıköy Meydanı'nda kutladı. CHP il teşkilatı, DİSK, KESK, TMMOB, TTB üyelerinin de aralarında bulunduğu bazı grupların Taksim Meydanı'na yürümesine izin verilmedi. 

İstanbul Valiliği, sendikaların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü, Taksim Meydanı'nda kutlamasına güvenlik gerekçesiyle izin vermedi. Valilik, kutlamaların Kadıköy İskele Meydanı ile Yenikapı Meydanı'nda yapılmasını istedi.

Bu karar üzerine Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen ve İşçi Partisi ile çeşitli sivil toplum kuruluşları, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Kadıköy İskele Meydanı'nda kutladı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, mitinge katılanlara "Bugün biz bu alanda huzurlu bir şekilde 1 Mayısımız'ı kutluyoruz. Türkiye'nin hiçbir yerinde kimsenin burnu kanamadan 1 Mayıs'ın sonuçlanmasını arzu ediyoruz" diye seslendi. 

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, bugün meydanlarda birlik ve beraberlik olduğunu dile getirerek, "Bu meydanda Türk bayrağı ve İstiklal Marşı var. Bu meydanda alın teri ve emeğinin peşinde koşan evlatlarımız, ülkesinin peşinden koşan işçiler ve memurlar var" dedi.

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak ise taşeron işçiliğe, düşük ücretli işçi çalıştırmaya, işçi simsarlığına, iş cinayetlerine ve sendikasızlaştırmaya "hayır" demek için alanlarda olduklarını söyledi. 

Katılımcıların davul zurna eşliğinde halay çektiği mitingde, Onur Akın da konser verdi.

Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakıldı 

Türk-İş Yönetim Kurulu üyeleri ve bağlı sendikaların genel başkanları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, Kazancı Yokuşu'na ve Taksim Cumhuriyet Anıtı'na üzerinde "1 Mayıs Türk-İş" yazılı karanfillerden oluşan çelenk bıraktı. 

Hak-İş üyesi bir grup, Haksen Genel Başkanı Ayhan Çivi, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da Kazancı Yokuşu ve Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koydu.

Katılımcı Büro Çalışanları Sendikası (KATILIM BÜRO-SEN) Başkanı Gökhan Özkan ve yönetim kurulu üyeleri ise 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Yenikapı Meydanı'nda kutladı. 

Taksim'e çıkışı izin verilmedi

CHP il teşkilatı, DİSK, KESK, TMMOB, TTB ile bazı siyasi partiler, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları, İstanbul Valiliği'nin kararına rağmen Taksim Meydanı ısrarlarından vazgeçmedi.

DİSK üyeleri, sabah saatlerinden itibaren Şişli'deki genel merkez binası önünde toplandı. 

Ellerinde "Emek barış, özgürlük ve demokrasi için 1 Mayıs", "Yaşasın 1 Mayıs", "Direnin işçiler kazanacak" gibi pankartlar taşıyan grup, bir süre sonra Taksim'e yürümeye başladı.

Emniyet güçleri, aralarında DİSK Başkanı Kani Beko, HDP eş genel başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Milletvekili Süleyman Çelebi ve eski CHP milletvekili Mehmet Sevigen'in de bulunduğu grubu, yasa dışı yürüyüşü durdurmaları uyarısında bulundu. 

Grubun yürümekte ısrar etmesi üzerine polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Bazı göstericiler polise bilye, taş, havai fişek attı.

Ara sokaklara dağılan grupla polis arasındaki arbede gün boyu sürdü. 

Göstericiler köprü yolunu trafiğe kapattı 

Taksim'e yürümeleri engellenen bir grubun, Gayrettepe'den E-5 karayoluna çıkarak, Boğaziçi Köprüsü trafiğini yaklaşık 20 dakika çift yönlü kapatması üzerine uzun araç kuyrukları oluştu.

Çevik kuvvet ekiplerinin biber gazlı müdahalesiyle eylemciler dağıldı. Trafik daha sonra normale döndü.

Beşiktaş

CHP ile Halkın Kurtuluş Partisi'nin de aralarında bulunduğu bazı gruplar, Taksim'e yürümek için Beşiktaş Barbaros Meydanı'nda toplandı. 

Çevik Kuvvet, uyarılarına rağmen dağılmayan gruba müdahale etti. Polis ve göstericiler arasında, Beşiktaş'ın ara sokaklarında kovalamaca aralıklarla devam etti. Bazı göstericiler, polise kaldırım taşı, havai fişek ve bilye ile karşılık verdi. 

Mecidiyeköy'den de Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen gruplara da müdahale edildi. 

Okmeydanı 

Taksim Meydanı'na çıkmak için Piyalepaşa Bulvarı'nda toplanan yüzleri maskeli bir grup, Okmeydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Çevik kuvvet ekipleri, molotofkokteyli, demir bilye, havai fişek, taş ve ses bombası atan gruba, biber gazıyla müdahale etti. Müdahalenin ardından, ara sokaklara dağılan gruptakiler, zaman zaman polise içlerine çivi doldurulmuş havai fişekler attı. 

Göstericilerin attığı bir molotofkokteyli, zırhlı polis aracına isabet etti. Alev alan araç, yangın söndürme tüpleriyle söndürüldü. Güvenlik güçlerinin arasına atılan molotofkokteyli de kısa süreli paniğe neden oldu. 

Mutlu, 1 Mayıs'ı twitter'dan kutladı

Vali Mutlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla twitter hesabından görüntülü mesaj paylaştı.

Mutlu, mesajında, bugünün tek bir zümrenin, tek bir grubun değil, tüm işçilerin ve emekçilerin bayramı olduğunu vurgulayarak, "Bugün hepimizin bayramı. 1856 yılında Avustralya'da işçilerin yürüyüşüyle başlayan bu hareket, ülkemizde ilk kez 1923 yılında kutlandı. Artık 1 Mayıs, resmi tatil günü olarak emek ve dayanışma etkinlikleriyle kutlanıyor. Sevgili dostlar, bugünün sevgi ve hoşgörüyle huzur ve güven içerisinde kutlanılabilmesini diliyor, hepimizin Emek ve Dayanışma Gününü tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.  

Alınan önlemler  

İstanbul'daki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde İzmir, Adana, Trabzon, Erzurum, Çorum, Rize, Hatay, Mersin, Kars ve Van'dan gelen takviye ekiplerle yaklaşık 39 bin polis görev yaptı. 

Taksim Meydanı ve meydana çıkan sokaklar, çelik bariyerlerle kapatıldı. Yayaların da girişine izin verilmeyen meydana sadece güvenlik görevlileri ve basın mensupları alındı. 

Gezi Parkı'nın içinde de emniyet güçleri gün boyu bekledi. Taksim Meydanı'nda çok sayıda canlı yayın aracı ve basın mensubu da gelişmeleri takip etti. 

Kapatılan yollar 

Önlemler kapsamında Topkapı-Eminönü tramvay hattı ve Topkapı-Söğütlüçeşme metrobüs hattı ile Şehir Hatları'nda durdurulan Eminönü-Kadıköy ve Eminönü-Üsküdar seferleri, saat 15.10 itibarıyla başladı. 

Mecidiyeköy Ortaklar'dan itibaren Halaskargazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Yedikuyular Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Sıraselviler Caddesi, Gümüşsüyü Caddesi, Taşkışla Caddesi, Taşkışla Tünel, Rumeli Caddesi ve Abdulhakhamit Caddesi trafiğe kapatıldı.

Valilik, saat 16.00 itibariyle İDO'nun durdurulan Harem-Sirkeci arabalı vapur seferlerinin başladığını, Barbaros Bulvarı ve Halaskargazi Caddesi'nin trafiğe açıldığını duyurdu.

Polis memuru linç edilmek istendi

Beşiktaş'ta 2 polis göstericilerin attığı taşla başından yaralanırken, Okmeydanı'nda eylemcilerin arasında kalan polis memuru linç edilmek istendi. 

Okmeydanı'nda da izinsiz gösteri yapan kişilerin arasında kalan polis memuru linç edilmek istendi. Yere düşmesiyle çok sayıda eylemcinin darbelerine maruz kalan polis, bazı eylemcilerin araya girmesiyle kendisine saldıran grubun elinden kurtuldu. Bölgeden uzaklaşan polis memurunun kaskı ve kalkanı, eylemciler tarafından alındı. 

Bu sırada güvenlik güçleri ile tartışan CHP Milletvekili Mahmut Tanal'ın çıkan arbedede, polise yumruk attığı, başından hafif şekilde yaralandığı ve gözlüğünün kırıldığı görüldü. 

Verilen zararlar 

Taksim, Beşiktaş, Şişli, Okmeydanı ve Mecidiyeköy'de bazı restoran ve kafeler dışındaki iş yerleri kepenk indirdi. Olaylarda, bu bölgelerde bazı bankaların ATM'leri, iş yerlerinin camları, otobüs durakları zarar gördü. Göstericiler, polise karşılık vermek için kaldırım taşlarını söktü. 

Göstericiler, yer yer barikat kurdu, molotofkokteylleriyle yollarda ateş yaktı.

El yapımı patlayıcı ele geçirildi

Tarlabaşı'na çıkan ara sokaklarda polisin yaptığı aramalarda, el yapımı patlayıcılar, çok sayıda molotofkoyteyli, sapan, misket, pankart, kask, maske ve sıvı karışımlar ele geçirildi. 

Tarlabaşı'nda ara sokaklardaki polis müdahalesi sırasında yapılan aramalarda bulunan 4 el yapımı patlayıcı, çok sayıda molotofkoyteyli, sapan ve misket, pankartlar, biber gazından korunmak amacıyla kullanılan kask, maske ve sıvı karışımlar, polisin konuşlandığı Taksim Meydanı'ndaki Sular İdaresi duvarının önüne getirildi. 

Ele geçirilen malzemeler, bomba uzmanları tarafından yapılan incelemenin ardından delil poşetine konularak, emniyete götürüldü. 

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden açıklama

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bazı medya organlarında, "Taksim'e gitmek isteyen gruplara yapılan müdahalelerde polisin ateşli silah kullandığı" yönünde iddialar yer aldığı belirtildi. 

Açıklamada, "Söz konusu olaylarda şiddet içerikli gösteri yapan gruplara yönelik yapılan müdahalelerde, herhangi bir ateşli silah kullanılması söz konusu değildir" ifadelerine yer verildi. 

Ankara'da müdahale
 
Ankara'da da Kolej kavşağında yolu trafiğe kapatarak Kızılay'a yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. 

Kurtuluş Parkı'ndan Kızılay'a doğru yürüyüşe geçmek isteyen gruptakiler, Ziya Gökalp Caddesi'ni trafiğe kapattı. Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine polisin kurduğu demir barikatları yıkan ve emniyet güçlerine havai fişek atan gruba polis, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. 

Polisin müdahalesinin ardından ara sokaklara kaçan gruptakiler, tekrar caddeye çıkarak havai fişek atmayı sürdürdü.

Polisin, aralıklarla tazyikli su ve biber gazı kullanarak dağıttığı göstericilerden 22'si Sıhhiye Köprüsü'nde gözaltına alındı.

Ziya Gökalp Caddesi'nden Kızılay'a yürümek isteyen gruba polis, dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Polisin uyarılarına uymayan gruptakiler, Ethem Sarısülük'ün öldürüldüğü yere doğru yürümek istedi. Bunun üzerine gruba polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Polis, gruptaki bazı göstericileri gözaltına aldı.

Göstericiler ambulansa zarar verdi

Ziya Gökalp Caddesi'nde toplanan yaklaşık 600 kişilik grup Ankara Valiliğinin yasak olduğunu belirtmesine rağmen Kızılay Meydanı'na girmek istedi.

Polisin dağılın uyarısına hava fişek, şişe ve taşla karşılık veren gruba güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. 

Öte yandan, aralarındaki yaralıyı almaya gelen ambulansın şoförünü araçtan indirmeye çalışan eylemciler, daha sonra ambulansa tekme ve taşlarla zarar verdi. Ara sokaklara dağılan gruba müdahale sürüyor. 

Kızılay'da müdahale

Ziya Gökalp Caddesi'nde toplanan grup, yolu trafiğe kapatarak, polise taş, şişe ve havai fişek attı. Uyarıya rağmen dağılmayan gruba güvenlik güçleri, gaz bombası ve biber gazıyla müdahale etti. Müdahale üzerine gruptakiler, Kolej yönüne doğru ara sokaklara dağıldı. Polis ara sokaklarda da göstericileri kovaladı. 

Öte yandan, polisin attığı gazdan vatandaşların da etkilendiği görüldü. Atılan cisimlerin isabet ettiği bazı kişiler de ambulanslarla hastaneye götürüldü.

İzmir'de güvenlik güçlerine taş atan gruba müdahale

İzmir'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü etkinlikleri sonrası Basmane Meydanı'nda toplanıp güvenlik güçlerine taş atan gruba basınçlı suyla müdahale edildi.

Bazı sendika, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarınca Gündoğdu Meydanı'nda yapılan etkinliğin ardından dağılan gruptakilerin bir kısmı Dokuz Eylül Meydanı'na yürümek istedi. Güzergahı trafiğe kapatan ve gruba dağılmaları yönünde uyarı yapan polise, ıslıklarla tepki gösterildi. 

Polis, Fevzipaşa Bulvarı'nın Basmane Meydanı'na çıkan noktasını Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA) ile kapatarak grubun geçişine izin vermedi. Polis müdürleriyle bir süre görüşen grubun temsilcileri, geçiş izni verilmemesi üzerine oturma eylemi başlattı. 

Uyarılara rağmen yolu trafiğe kapatıp polise taş atan gruptan 34 kişi gözaltına alındı. 3 polis memurunun hafif yaralandığı olaylar sırasında bazı iş yerleri ve bankaların camları da atılan taşlarla kırıldı.

Güvenlik güçlerinin Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA) ile müdahale ettiği göstericiler ara sokaklarda dağıldı.

Bu arada bazı vatandaşların, müdahale sonrası geri çekilen çevik kuvvet polislerini alkışladığı görüldü. 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın