Euro
7.58
Dolar
6.80
BIST 100
105,138.40
Altın
1,741.47
Türkiye

İllüzyonist Aref'i kobra yılanı ısırdı

Gösteri için geldiği Antalya'da, otelde hazırlık yaparken kobra yılanı tarafından ısırılan illüzyonist Aref Ghafouri, özel bir uçakla Mısır'a gönderildi.

16.07.2018
İllüzyonist Aref'i kobra yılanı ısırdı

ANTALYA 

Alınan bilgiye göre, bir gösteri için Antalya'da bulunan İran asıllı Türk vatandaşı Aref Ghafouri, otelde hazırlık yaparken eline aldığı kobra yılanının kurbanı oldu. 

Yılan tarafından elinden ısırılan Ghafouri, asistanının yardımıyla Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı

Koluna tampon yaparak zehrin vücuduna yayılmasını engellemeye çalışan Ghafouri, tedavi altına alındı. 

Ghafouri'nin sağlığına kavuşabilmesi için panzehirin 24 saat içinde vücuduna enjekte edilmesi gerektiği ileri sürüldü.

Kendi isteğiyle hastaneden taburcu olduğu belirtilen Aref, tedavi için panzehirin bulunduğu Mısır'a gitmek istedi.

Arkadaşları ve asistanı tarafından ambulans ile Antalya Havalimanı'na götürülen Aref Ghafouri'nin, sedyeyle burada bekleyen özel bir uçağa alınarak Mısır'ın başkenti Kahire'ye götürüldüğü belirtildi.

Antalya İl Sağlık Müdürü Hülür: Hayati tehlikesi yok

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendilerine verilen bilgide, olayın dün saat 15.00 civarında gerçekleştiğinin aktarıldığını belirterek, "Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne geliyorlar. Orada kendisi de kolunu bezle sarmış, yılanın zehrine karşı tecrübeli yani. Zehir Danışma Merkezi ile görüşüyor. Sonrasında serum onların elinde olmayınca Türkiye'deki yılan ısırmalarına karşı serum bulunan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gönderiliyor." diye konuştu.

Ghafouri'nin, hastanede kobra yılanı tarafından ısırıldığını söylediğini, ancak tedaviye ilişkin kendilerinde bulunan serumun kobra yılanına karşı etkisinin bulunmadığını kaydeden Hülür, şöyle devam etti:

"Bakılıyor, nörolojik bulgu yok. Lokal bir kızarıklık, şişlik var, hastanede takibe alınıyor. Bu sabaha karşı da kızarıklık azalmış. Nörolojik bulgu olmayınca vakayı ikinci evre olarak değerlendirdik. İkinci derece bir hasta. Hafif bir ısırık olmuş. Yılan zehrin tamamını boşaltmamış demek ki, boşaltsa sıkıntı olurdu. Bu arada Bakanlığımız yılanın olduğu ülkelerde girişimlerde bulundu. Kendisi jet ayarlıyor. Endikasyonuna bakılarak, son durumu değerlendirildi, kendi isteğiyle Mısır'a gönderildi."

Serumun, yılan cinsinin görüldüğü ülkelerden Mısır'da olduğunu belirten Hülür, "Hastanın hayati tehlike kaydı yok. Böyle durumlarda zaten 2 saat içinde nörolojik bulguları olması lazım. Solunum sıkıntısı olur, felç olur, bunların hiçbiri yok. Kızarıklık dışında başka bulgu yok. Orasını, burasını oynatamaz, vücutta yayılım olur, şişme olur. Dolayısıyla tıbbi açıdan hastada nörotoksik bulgular zaten yok. Kendi isteğiyle gitti." ifadelerini kullandı.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Özlem Çakın tarafından yapılan açıklamada ise Ghafouri'nin sağ kol bileğine yakın bölgedeki ısırığın, ikinci evrede olduğu belirtildi.

Türkiye'de kobra türüne ait yılan sokmasına karşı zehir bulunmadığının vurgulandığı açıklamada, Ghafouri'nin, ara ara kollarında, bacaklarında, yüzde ve dudak çevresinde uyuşukluk olduğu kaydedildi.  

Sağlık Bakanlığından açıklama

Öte yandan Sağlık Bakanlığından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, bakanlığın ilgili birimleri vasıtası ile yılan zehirlenmelerine karşı antidot (panzehir) temini için hemen harekete geçildiği belirtilen açıklamada, "Bakanlığımız Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarda antidotun Mısır'da olduğu bilgisine ulaşılmış, hasta kendi bilgisi ve isteği ile Mısır'a gitmek üzere özel bir firmadan uçak ayarlaması yapmıştır." denildi. 

Açıklamada, hastanın Mısıra sevki için vize işlemleri konusunda Dışişleri Bakanlığı ile Bakanlık Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün de temas halinde olduğu, ayrıca Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından antidot temini için Fransa ile de temasa geçildiği bilgisine yer verildi. 

Yapılan çalışmalar neticesinde, hastaya ait reçetenin, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından Fransa'daki Pasteur Enstitüsü'ne ulaştırıldığı ancak adı geçen kuruluşun antidot üretimini 3 yıl önce sonlandırdığı bilgisine ulaşılmasına rağmen Fransa'da antidot olup olmadığı yönündeki araştırmalara devam edildiği kaydedildi. 

Muhabir: Levent Kişi-Hatice Özdemir Tosun-Duygu Yener

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın