Türkiye

FETÖ şüphelisi eski askerlere hapis istemi

Adana'da FETÖ'nün mahrem imamları ile ankesörlü telefondan haberleştikleri iddia edilen eski astsubay ve uzman çavuş 2’si tutuklu 3 şüpheli hakkında, 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Abdulkerim Satuk Buğrahan Topaloğlu   | 07.01.2019
FETÖ şüphelisi eski askerlere hapis istemi

Adana

ADANA

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, örgüt ''mahrem imamları'' ile ankesörlü ve büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri iddia edilen eski astsubay ve uzman çavuş 2’si tutuklu 3 şüpheli hakkında, 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.

Cumhuriyet savcılığınca, örgütle bağlantılı oldukları gerekçesiyle tutuklu şüpheliler Habip Bostancı, Levent Kurt ve tutuksuz M.K. hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Şüpheliler Habip Bostancı, Levent Kurt ve tutuksuz M.K. için "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, şüphelilerin, örgüt mahrem imamlarıyla irtibat halinde bulundukları ve örgüt tarafından takiplerinin yapıldığına dair dijital veriler bulunduğu belirtildi.

Şüphelilerin, örgütün hiyerarşik yapısında yer aldığı anlaşılan kişilerle irtibatlı oldukları aktarılan iddianamede şu tespitlere yer verildi:

''Şüphelilerin, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün mahrem asker yapılanması içerisinde asker abisi/imamlarının sorumlu olduğu kişilerden olması, bu kapsamda şüphelilerin kontörlü sabit hatlardan aranmak sureti ile örgütün benimsediği tedbir ve gizliliğe uyması, bu amaçla gizliliği sağlamak için ankesörlü telefonla iletişim şeklini tercih etmeleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde şüphelilerin üzerlerine atılı 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan ayrı ayrı cezalandırılması kamu adına iddia ve talep olunur.''

İddianamede ifadelerine yer verilen sanıklar Habip Bostancı, Levent Kurt ve tutuksuz M.K. suçlamaları kabul etmedi.

Zanlıların ilerleyen günlerde yargılanmasına başlanacak.

Muhabir: Abdulkerim Satuk Buğrahan Topaloğlu

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın