Dolar
33.10
Euro
36.06
Altın
2,427.96
ETH/USDT
3,414.10
BTC/USDT
63,714.00
BIST 100
11,139.46
Gündem, arşiv

Erdoğan'dan Merkez Bankası'na eleştiri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası'nı eleştirerek, "Bize karşı bir bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka bir yerlere karşı bağımlılığın mı var?" dedi.

25.02.2015 - Güncelleme : 25.02.2015
Erdoğan'dan Merkez Bankası'na eleştiri

ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda TESKOMB heyetini kabulünde yaptığı konuşmasına, esnafa, sanatkara ve millete yaptığı hizmetlerden dolayı heyeti kutlayarak başladı.

Hocalı Katliamı'nın 23. yıldönümü olduğunu anımsatan Erdoğan, katliamda şehit edilen 106'sı kadın, 83'ü çocuk, 70'ten fazlası yaşlı toplam 613 Azerbaycan Türkü'ne Allah'tan rahmet diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Bilindiği gibi Hocalı kasabası esasen Azerbaycan toprağı olan ve halen işgal altında bulunan Dağlık Karabağ Bölgesi'nde yer alıyor. 1992'de kasabalarında katliama maruz kalan bu kardeşlerimiz yakılarak, gözleri oyularak, başları kesilerek hunharca katledilmişlerdi. Şehitlerimizin aziz hatıralarını bu vesileyle yad ediyorum. Başta değerli dostum İlham Aliyev olmak üzere, tüm Azerbaycanlı dostlarımıza, kardeşlerimize başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Allah bir daha Azerbaycanlı kardeşlerimizi ve onlarla birlikte hiçbir milleti, hiçbir toplumu böyle zulümlere, katliamlara maruz bırakmasın diyorum'' diye konuştu.

''Sınırsız kazanma, sınırsız kar etme''

Dünyada ve Türkiye'de esnaf ve sanatkarların ekonominin en önemli aktörlerinden biri olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Ama bizim ülkemizde esnaf ve sanatkarın çok daha farklı bir konumu vardır. Bizde esnaf ve sanatkar orta direk dediğimiz, toplumun maddi ve manevi omurgasını teşkil eden kesimi oluşturur. Esnaf ve sanatkarımızın kurumsallaşmasının bizim tarihimizdeki, kültürümüzdeki karşılığını biliyorsunuz. Nedir, ahiliktir. Ahi teşkilatı'' değerlendirmesinde bulundu. 

Erdoğan, bugün de ahiliğin terbiyesi, ruhu, adabı, erkanının, esnaf ve sanatkarlar arasında büyük ölçüde yaşamaya devam ettiğini belirterek, Türkiye'nin bugüne kadar pek çok ekonomik ve sosyal krizi dünyadaki benzerlerine göre en az tahriple, en az sıkıntıyla atlatmasında Ahilik kültürünün rolü ve payının olduğunu söyledi.

Etkileri hala devam küresel ekonomik kriz başladığından bu yana tüm uluslararası platformlarda bir görüşü ifade ettiklerini anımsatan Erdoğan, ''Diyoruz ki, sınırsız kazanma, sınırsız kar etme. Bu hırs devam ettiği müddetçe dünya bu krizlerden kurtulamaz. Batıda yaşanan refah düzeninde sadece bir kişinin günlük tüketimine, Afrika'daki bir insanın haftalar boyunca tükettikleri ulaşamıyorsa burada bir sorun var demektir. Bir şirketin geliri bir kıtanın geliriyle mukayese ediliyorsa buruda bir çarpıklık var demektir'' dedi.

Bu duruma itiraz ettiklerini, bu manzaraya sebep olan küresel sistemin sürdürülebilir olmadığını söylediklerini hatırlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bizim ahilik geleneğimizde esnaf ve sanatkarımızın ölçüsü, düsturu nedir? Sabah gelir, besmeleyle dükkanını açar, akşam artık ne kadar kazandıysa onu cebine kor ve şükürle kapatır. Sadece kendi kazancını düşünmekle kalmaz, komşusunun siftahını da hesaba katar. Böyle bir anlayışın olduğu yerde haksız rekabetmiş, emeğin sömürülmesiymiş, hak yenmesiymiş bütün bunların yaşanması mümkün müdür? Dikkatinizi çekiyorum, bunlar kanunla, yönetmelikle, yasakla olacak işler değildir. Eğer bu anlayış sizin benliğinize kök salmamışsa her mevzuatın bir arka kapısı, her yasağın bir deliği bulunur. Biz sadece ve sadece esnaf kültürümüze ve ahilik geleneğimize sıkı sıkıya sahip olarak dahi tüm krizlerle başa çıkabiliriz.''

''Paranın ayarıyla oynama''

Neredeyse bin yıl önce Yusuf Has Hacip'in Kutadgu Bilig'te ''Paranın ayarıyla oynama, halka adaletle hükmet, kuvvetlinin zayıfa tahakküm etmesine müsaade etme, haydutları ortadan kaldır, yolları açık ve emin tut'' dediğini hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Mesele bu, bugün bize lazım olan da işte budur. Paranın ayarıyla oynamayacaksın. Geldiğimizden beri yaptığımız bu işte. Paranın ayarıyla oynadılar. Ne yaptılar, 1'in yanına altı tane sıfır koyuyorlar. Bu, nedir bu, bu paranın ayarıyla oynamaktır. Biz ne yaptık, bir gecede bu altı tane sıfırı attık. Niye, paranın kendisine ayar verelim dedik, o ayarı verdik. 

Sizler esnaf olarak çılgına dönüyordunuz, hesap yaparken bile zorlanıyordunuz. Hesap makinaları bile ihtiyaca cevap vermiyordu. Nerelerden nerelere geldik. 1 kuruşa, 1 liraya tuvalete giderken, 1 milyona tuvalete gider hale geldik. Yani eskiden 'Zengin kime denir?' dendiğinde, milyoner. Bir adam milyonerse zengindi. Ama öyle bir hale geldi ki milyon tuvalete gitme parası oldu. İşte bunları yıktık, artık bunlar yok.''

''Dönüşümü en iyi esnaf ve sanatkar takdir eder''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıllık başbakanlığı dönemindeki gibi bugün de cumhurbaşkanı olarak bu değerlere sıkı sıkıya bağlı olduğunu vurguladı. Esnafın da bu değerlere bağlılığından şüphe duymadığının altını çizen Erdoğan, Türkiye'nin 12 yılda yaşadığı dönüşümü, en iyi esnaf ve sanatkarların takdir edebileceğini anlattı.

TESKOMB faaliyetlerinin rakamlara dönüşmüş halinin bile ülkenin gelişmesini tüm açıklığıyla göstermeye yeterli olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu:

''Ülkede 1 milyon 40 bin esnafsınız. Her esnafı ailesiyle beraber düşündüğümüzde en basitinden 5 milyon aile. Fazlası var, azı yok. Bir de bunun yansıması var. Nedir o yansıma? Müşteri. Mahalle, sokak, her şey sizin elinizde. 2002 yılında esnafımız, sanatkarımız yüzde kaçla kredi kullanabiliyordu? Yüzde 47 ile. Bugün bu oran kaç 4-5, buradayız. Peki kredi limiti neydi? 5 bin. Bugün ne kadar? 150 bin lira. Bakınız nereden nereye? Bir yıl içinde bu imkandan kaç kişi yararlanabiliyordu? Bir yıl içinde 63 bin kişi bundan yararlanabiliyordu. Bugün kaç kişi yararlanabiliyor? 308 bin kişi. Ortalama bire beş artış söz konusu.''

"Faal kooperatif sayısı arttı"

Faal kooperatif sayısının 402'den 930'a yükseldiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''12 yılda kaç esnaf sanatkarımız bu imkandan yararlanmış? 1 milyon 17 bin kişi bundan istifade etmiş. Bu 1 milyon 17 bin kişi ne kadar kredi kullanmış bir de buna bakmamız lazım. 40 milyar lira. Eski rakama bunu vurduğumuz zaman ne yapar? 40 katrilyon. Bu kredilerle esnafımız, sanatkarımız, kendine yeni iş kurmuş, mevcut işini büyütmüş, mal almış, malzeme almış, eleman çalıştırmış. Milli ekonomiye katkı sağlamış. Sadece kendine değil. Aynı zamanda da milli ekonomiye. Hem kendisi kazanmış hem ülkeye hem millete kazandırmış. 2015 yılı içinde bütçeye 750 milyon liralık bir sübvansiyon rakamı konuldu. Bu sübvansiyonla esnaf ve sanatkarımız 16 milyon lira civarında bir kredi kullanabilecek'' şeklinde konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı hedeflerini hatırlatarak, buna göre Türkiye'ye 8 yılda 2-3 kat daha büyütmeleri gerektiğini, esnaf ve sanatkar güçlü olduğu takdirde bu hedeflere ulaşabileceklerini bildirdi.

"Bir yerlere karşı bağımlılığın mı var?"

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda TESKOMB heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, ''Bizim Merkez Bankasının bağımsızlığına bir sözümüz yok, ayrı bir konu. Ama nereye kadar yok? Ülkenin ve milletin menfaatlerini koruduğu yere kadar yok. Bu konuda bir yanlış gördüğümüz, eksik gördüğümüz zaman sözümüzü söylemekten asla çekinmeyiz. Burada bir kez daha ifade ediyorum, yani bize karşı bir bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka bir yerlere karşı bağımlılığın mı var? Bir de bunu söyle.'' dedi.

Erdoğan, "Dün Merkez Bankası lütfetti. Politika faizinde ve faiz koridorunda çeyrek puanlık bir indirim yaptı. Yıl boyunca yapılan indirimleri topluyorsunuz 2,5 puan ediyor. Halbuki geçtiğimiz yıl ocak ayında bir kalemde 5,5 puanlık artış yapılmıştı. Hala ocak ayındaki artışın yarısı kadar dahi indirim yapılmış değil. Faiz artırımına konu, bu şartlar ortadan kalktı ama artan faiz hala yerinde duruyor. Böyle şey olur mu? " ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TBMM'nin çatısı altında Sayın Başkanvekili'nin önündeki çan kırılıyorsa, kürsüde konuşmacı, bakıyorsunuz bayan milletvekilleri gelip onları taciz ediyorsa, bir başkası geliyor orada mikrofonu kırıyor, koparıyorsa, bir başkası veya başkaları oturup suratlarını maskeyle örtüyorsa terörün temsili artık Parlamento'ya girmiş demektir." şeklinde konuştu.

Erdoğan, İstanbul Ticaret Odasının hazırladığı 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde 8 kooperatifin yer aldığını hatırlatarak, bu tablonun "esnaf ve sanatkarlar kendi aralarında sağlam bir birlik oluşturduğunda karşısında durabilecek hiçbir gücün olmadığını" gösterdiğini söyledi. 

Türkiye'nin 2023 hedefleri için tüm kurumları ve kesimleriyle, birlik ve uyum içinde hareket etmesi gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dün Merkez Bankası lütfetti. Politika faizinde ve faiz koridorunda çeyrek puanlık bir indirim yaptı" dedi. 

Yıl boyunca yapılan indirimlerin toplamının 2,5 puan olduğunu, geçen yıl ocak ayında bir kalemde 5,5 puanlık artış yapıldığını anımsatan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Hala ocak ayındaki artışın yarısı kadar dahi indirim yapılmış değil. Faiz artırımına konu, bu şartlar ortadan kalktı ama artan faiz hala yerinde duruyor. Böyle şey olur mu? Bizim Merkez Bankasının bağımsızlığına bir sözümüz yok, ayrı bir konu. Ama nereye kadar yok? Ülkenin ve milletin menfaatlerini koruduğu yere kadar yok. Bu konuda bir yanlış gördüğümüz, eksik gördüğümüz zaman sözümüzü söylemekten asla çekinmeyiz. Bunun da bilmesi lazım. 

Burada bir kez daha ifade ediyorum, yani bize karşı bir bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka bir yerlere karşı bağımlılığın mı var? Bir de bunu söyle. Merkez Bankası faiz konusunda yanlış yapıyor. Mevcut faiz oranları Türkiye'nin ekonomideki gerçeğine uygun değildir. Güya riskleri azaltmak için uyguladıkları faiz politikasının kendisi bir risk haline dönüşmüştür, bunu bilmeleri lazım."

"İkazlarımızı yapmaya devam edeceğiz"

Esnafın, sanatkarın, üreticinin ve çalışanın hakkını korumanın kendisinin en başta gelen görevi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu konudaki ısrarımın sebebi de budur. Milletin hakkını, hukukunu korumaktır. Bu konunun takipçisi olmaya, ikazlarımızı yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kredilerdeki faiz oranı ne kadar düşerse yatırımların, istihdamın ve üretimin o denli artacağını dile getirerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Rekabet noktasında, benim yatırımcım, girişimcim güçlenecektir. Bunu bizim yapmak mecburiyetimiz var. Ekonominin büyümesi, refahın yükselmesi için bir ülkede istikrarın, huzurun olması gerekiyor. Biz bugüne iki kavramla geldik. İstikrar ve güven kavramlarıyla geldik. Güven olmazsa istikrar olmaz. Biz bunu sağladık. O zaman sen de istikrar için, Merkez Bankası olarak üzerine düşen görevi yapmak zorundasın. Bağımsızlık zırhına sığınmak suretiyle kalkıp da bize karşı tavır takınma, o zaman biz soru işaretlerini koyarız. Acaba bir yerler mi bunları nüfuz altına alıyor? Bakın, bu kadar açık konuşuyorum."

"Terörün temsili artık Parlamento'ya girmiş demektir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "TBMM'nin çatısı altında Sayın Başkanvekilinin önündeki çan kırılıyorsa, kürsüde konuşmacı, bakıyorsunuz bayan milletvekilleri gelip onları taciz ediyorsa bir başkası geliyor orada mikrofonu kırıyor, koparıyorsa bir başkası veya başkaları oturup suratlarını maskeyle örtüyorsa terörün temsili artık Parlamento'ya girmiş demektir" dedi. 

Erdoğan, Türkiye'de istikrar ve güven ortamının, bir dönem, darbe, muhtıra ve bildirilerle tehdit edildiğini, bu dönem kapanınca yeni yollar ve yöntemler bulunduğunu söyledi.

"Kalkıp 'Merkez Bankasının başındaki kişi iyidir, hoştur' vesaire... Ben iyiliğe, hoşluğa yaptıklarıyla bakarım, kendi fiziğiyle bakmam. Bunu görmemiz lazım. Ne yapıyorsun, netice ne? Ben buna bakarım. Uygulamaya bakarım" diyen Erdoğan, 2007'de suni bir cumhurbaşkanlığı krizi çıkarılmak istendiğini, sonra kurucusu olduğu AK Parti'yi kapatma davasıyla aynı amaca ulaşılmaya çalışıldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"O da olmayınca terörden medet umdular. Önce bölücü terörü devreye soktular. Çözüm Süreci ile mesele başka bir yöne doğru evrilince bu defa sokakları terörize etmeye çalıştılar. Bunun bedelini sizler çok ağır ödediniz. Kepenkler indirildi, dükkanlar ateşe verildi, araçlar yakıldı, yıkıldı. Bütün bunları yaşadınız, yaşadık. Önce Gezi olayları, daha sonra 6-8 Ekim hadiseleriyle bunu amaçladılar, yine olmadı. Çıkıyor siyasi parti başkanları, eş başkanları 'Dökülün sokağa' diyor. Bunu bir demokratik hak gibi de takdim ediyor. Böyle bir demokratik hak yok.

Demokratik hak, kürsüdedir. Şimdi bakıyoruz ki kürsüleri de terörize etmeye başladılar. Çok çirkin bir şey. TBMM'nin çatısı altında Sayın Başkanvekilinin önündeki çan kırılıyorsa kürsüde konuşmacı, bakıyorsunuz bayan milletvekilleri gelip onları taciz ediyorsa bir başkası geliyor orada mikrofonu kırıyor, koparıyorsa bir başkası veya başkaları oturup suratlarını maskeyle örtüyorsa terörün temsili artık Parlamento'ya girmiş demektir. 

Bir bayan meclis başkanvekiline, milletvekillerinin ağzından çıkan lafları kulakları duymuyor. Bir taraftan kadına taciz, şiddet konuşuluyor, öbür taraftan kalkacaksınız TBMM'de başkanvekili olan bir bayana kürsüde her türlü ağza alınmayacak hakaretleri yapacaksınız. Lanetliyorum. Bu, demokratik, parlamenter sistem içerisinde temel hak ve özgürlüklerin egemen olduğu bir sistem içerisinde, milletvekillerine yakışacak üslup değildir. Milletvekilinin görevi yasa çıkarmaktır. Engel olabiliyorsan engel olabilirsin bunun yolu, yöntemi her şeyi bellidir. Olamıyorsan kabul edeceksin. Çünkü oradaki milletvekilleri, bu milletin vekilleri olarak oradadır. Millet elinize ne varsa alın, gereğini yapın diye sizi oraya göndermedi."

"Bu kanun er veya geç çıkacak" 

Meclis'teki manzaraya bakıldığında yapılacak değişiklikle "molotofkokteylinin serbest bırakılacağının, uyuşturucunun teşvik edileceğinin, polisin olaylar karşısında elinin kolunun bağlanacağının" zannedileceğini ifade eden Erdoğan, "Halbuki tam tersi. Bu, milletimizin tamamını, bilhassa da esnaf ve sanatkarlarımızı bizar eden, mağduriyetlerine yol açan olaylar karşısında daha etkili tedbirler alınmasını sağlayacak bir düzenlemedir" ifadesini kullandı. 

Muhalefetin ne dediğini, ne istediğini anlamadığını, molotofkokteyli, havai fişek, demir bilye ve sapanla esnafın taciz edilmesinin, döner bıçaklarıyla dolaşılmasının kabul edilemeyeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Niye maske takıyorsun? Eğer sen terörist değilsen yüzün açık dolaş, niye maskeyle dolaşıyorsun? Erkeğim diyor. Ne erkeği? Erkek pantolonla dolaşıyor, sen niye etekle dolaşıyorsun? Bunlarla dolaşıyorlar ve bunlarla güya kendilerini gizliyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Dürüst olun, dürüst. Terörist ama her yola başvuruyor. Bununla ilgili bu kanun, er veya geç çıkacak."

Hükümetin, devletin en sağlıklı şekilde yönetilmesi için gerekli yasal düzenlemeleri yasama organında yani TBMM'de yaptığını söyleyen Erdoğan, "Polisin, jandarmanın elinin güçlenmesi lazım. Buna göre de kanunun ona verdiği yetkiyle adımını atması lazım. Bu sadece bizde değil, Batı'da, Amerika'da her yerde, ne gerekiyorsa incelenerek yapılmış bir çalışmanın parlamentodan geçmek suretiyle hayata uygulanmasıdır. Rahatsızlığın sebebi nedir? Bundan sonra böyle toplumu terörize edemeyeceklerini düşünerek bundan rahatsız oluyorlar" değerlendirmesinde bulundu. 

"Önceliğimiz tek bir vatandaşımızın burnu kanamadan meseleyi çözmek oldu"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında İç Güvenlik Paketi'nin TBMM'deki görüşmelerine de değinerek, şunları söyledi:

"Ben bu makama geldikten sonra bir şeyden gerçekten çok rahatsız oldum. Biz birilerinin amacını anlıyoruz da anamuhalefetin ve yanındaki muhalefetin yaptıklarını anlamakta doğrusu zorlanıyorum. Bir şey daha gördük. Parlamento içinde üç tane parti, bir de bakıyoruz ki bunların yanında bir paralel yapı. Dört birliktelik ve bu dört birliktelik, yazılı ve görsel olarak medyasıyla bu üç taneye gerekli desteği veriyor ve bu gerekli desteği vermek suretiyle bu süreci devam ettirmek istiyorlar. Er veya geç, milletimizin Parlamento'ya gönderdiği milletvekilleri inşallah burada bu düzenlemeyi yaparak bize gönderecektir.

Musul Başkonsolosluğumuz basıldığında aylarca hükümetin başının etini yediler. Ne dediler? 'Niye zamanında boşaltmadınız' dediler. Bunu dediler mi? Dediler. Süleyman Şah Türbesi'ni bölgedeki çatışmalar sebebiyle nakli kuburla daha güvenli bir yere taşıyoruz, bu defa da 'Niye böyle yaptınız? Niye topraklarımızı bıraktınız da kaçtınız?' diye ortalığı ayağa kaldırıyorlar. Bizim her iki hadisede de tek önceliğimiz tek bir vatandaşımızın, tek bir askerimizin burnu dahi kanamadan meseleyi çözmek olmuştur. Hamdolsun olsun ne Musul meselesinde ne Süleyman Şah'ta, oradaki kardeşlerimize, onların ailelerine, milletimize mahcup olmadık."

"Biz, terör örgütleri ile işbirliği yapacak kadar alçalmadık"

İç Güvenlik Paketi'nin kabul edilmesiyle sokakları terörize etmek isteyenlerle çok daha etkili şekilde mücadele edileceğini dile getiren Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: 

"Diyorlar ki 'Topraklar bırakıldı, gelindi.' Aylarca biz, bu operasyon üzerinde çalıştık. Bakın, bizim şu anda Suriye toprakları içerisinde kaybedilmiş bir metrekare toprağımız yoktur ve şu anda Eşme köyünde yapılmakta olan düzenleme, bizim daha önceki yerle mukayese edilmeyecek noktada güvenli olan bir yerdir, bir alandır çünkü burada sırtını tamamen Türkiye'ye dayayan bir düzenleme var. Hemen taburlarımızın, bölüklerimizin arkasında yer aldığı bir yer ve yine Suriye toprakları içerisinde ve şu anda oradaki düzenleme ile birlikte çok daha bu görevi hakkıyla ifa edebilecek bir imkana sahip oluyoruz. Birileri rahatsız oluyormuş... Rahatsız olanların kim olduğuna bakacaksınız. Anamuhalefet. Anamuhalefet, bundan rahatsız olduysa doğru yoldayız demektir. Öbürü rahatsız olduysa doğru yoldayız demektir. Öbürü rahatsız olduysa çok daha doğru yoldayız demektir. Ne diyorlar? YPG'yle PYD'yle şununla, bununla... Hiç alakası yok. Biz, bu tür terör örgütleri ile işbirliği yapacak kadar, kusura bakmasınlar, düşmedik, alçalmadık. Öyle bir şey yok.

Bunların sırtında tabii yumurta küfesi yok, bunlar rahatlar. Yaptıkları hiçbir şey de yok. Görüyorsunuz, Genelkurmay Başkanımıza kalkıp da muhalefet partilerinden bir tanesinin başkanının söylediği ifadeler, yenilir yutulur değil. 'Sen, okuldan mı kaçtın' diyor. Senin bu ülkede vatan, millet, bayrak diye bir derdin var mı? Bugüne kadar vatan, millet, bayrak adına ne yaptın? Şunu bir söylesene? Bu ülkede başbakan yardımcılığı yaptığın zaman ne yaptın, onu da söyle. Bunları bir bilelim ama hakaret ettiğin Genelkurmay Başkanı, dağlarda bütün teröristlerle mücadeleyi veren insanlar bunlar. Bunlara bir saygın olması lazım. Lafa geldiği zaman milliyetçilikten taviz vermeyeceksin, milliyetçiliği başka kimseye bırakmayacaksın, burada milletin askerine hakaret edeceksin, saygısızlık yapacaksın, böyle bir şey olamaz. Nerede durduğunu, nerede durduğumuzu çok iyi bilmemiz lazım. Bizim bu tür meselelerde hep birlikte el ele vermemiz, omuz omza olmamız lazım. Askeri ile siyasetçisi ile STK'ları ile el ele vermemiz lazım ki bu bize düşmanlık yapanlara karşı muzaffer olalım. DAİŞ denilen ortada, Esed denilen ortada. 350 bin insan öldürdü bu adam. Bu adamın yanına kimler gitti bu ülkeden? Biliyorsunuz. O süreçte kimler gitti, biliyorsunuz."

"Esnaf kardeşlerimizin hassasiyet göstereceğine inanıyorum"

İç Güvenlik Paketi ile demokratik hakların kullanımına herhangi bir sınırlama gelmediğini vurgulayan Erdoğan, "Birçok yalan yanlış her şey söyleniyor. Sınırlama, insan haklarının ihlaline kapı açacak herhangi bir hüküm kesinlikle yok. Tam tersine bu paketin içinde, bilhassa halkımızın güvenliğini, nüfus hizmetlerine varıncaya kadar bürokrasiyi azaltan, insanımıza kolaylıklar sağlayacak pek çok yenilikler var. Bir gerçeği daha özellikle burada vurgulamam lazım. O da şudur: Ekonominin büyümesi için, refahın yükselmesi için bir ülkede istikrarın, huzurun olması gerekiyor. Ben bu konuda da özellikle siz değerli esnaf kardeşlerimin bütün hassasiyetinizi ortaya koyacağınıza inanıyorum" değerlendirmesini yaptı. 

 Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin devamı olarak dört ayrı projenin daha yapıldığını anlatarak bu kapsamda dev bir kongre merkezi inşa edildiğini, kongre merkezinde 2 bin kişilik bir salon olacağını söyledi. Külliye içine 2 bin-2 bin 500 kişilik halka açık bir cami de yapılacağını anlatan Erdoğan, çok amaçlı salonların ve sergi alanların olduğu, 2 bin kişiye yemek verilebilecek bir bina da yapılacağını bildirdi. 

Muhtarlarla bir araya gelmeye devam edeceğini de hatırlatan Erdoğan, "Çünkü burası cumhurun evi. Milletin evine milletin gelmesi lazım. Buraya benim girip çıkmış olmam bir şeyi değiştirmez" dedi. 

Muhabir: A. Eda Ünlü Özen, Fatma Can

 
Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.