Gündem, arşiv

Erdoğan çocukları kaçırılan ailelerle görüştü

Başbakan Erdoğan, terör örgütü tarafından kaçırılan çocukları için oturma eylemi yapan ailelerle bir araya geldi.

24.06.2014 - Güncelleme : 24.06.2014
Erdoğan çocukları kaçırılan ailelerle görüştü

ANKARA (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü tarafından kaçırılan çocukları için Diyarbakır'da oturma eylemi yapan ailelerle bir araya geldi. 

AK Parti Genel Merkezinde basına kapalı gerçekleşen kabulün ilk bir saatlik bölümüne Başbakan Erdoğan, başkanlık etti. Erdoğan'ın ayrılmasının ardından Diyarbakırlı aileler AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile toplantıya devam etti.

Kabulde Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit ve AK Parti Diyarbakır milletvekilleri de hazır bulundu.

Aileler Memur-Sen'i ziyaret etti

Çocukları terör örgütü tarafından kaçırıldığı için Diyarbakır'da oturma eylemi yaparken, eylemlerini Ankara'da devam ettirme kararı alan anneler, Memur-Sen'i ziyaret etti.

Anneleri, Genel Merkez binasında ağırlayan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, sendika olarak hak ve insan merkezli mücadeleyi önemsediklerini belirterek, çocukları terör örgütünce kaçırılan annelerin, sendikal yasaya göre görev alanlarına girmediğini ama gönül yasalarının tam merkezinde yer aldığını söyledi.

Çocukların yerlerinin dağ olmadığını annelerinin kucağı olduğunu ifade eden Gündoğdu, "Çocukların ellerinde silah görmek istemiyoruz, ellerinde kitap, defter, bilgisayar görmek istiyoruz. Onları okullarından karnesini almış, yaz kurslarına giderken görmek istiyoruz. Annelerin çocuklarını bugünlere getirirken verdiği emek de bunu gerektiriyor. Elbette bu ülkede ve dünyada farklı olaylar oldu, Bunları çok dile getirenler oldu. İçeride ve dışarıda Gezicilere sahip çıkanlar yüzlerce çocuğun alıkonulmasına hiç ses çıkarmıyorlar" diye konuştu.

Boko Haram terör örgütünün 200 çocuğu kaçırmasının ardından ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama dahil dünyanın ayağa kalktığını ama aynı çevrelerin terör örgütü PKK'nın kaçırdığı çocuklar konusunda sessiz kaldığını dile getiren Göndoğdu, bu kişilere, terör örgütlerinin dinine, inancına ve ideolojine bakarak mı sustuklarını sordu.

Göndoğdu, sanatçı, yazar, şair, gazeteci ve sivil toplumcu annelerden bu konuda daha çok ses çıkartmalarını isteyerek, "Ana yüreği dediğimiz kavramı, biraz daha empati yaparak biraz daha gözden geçirsinler istiyorum" dedi.

AK Parti yöneticileriyle görüşme

Çocukları terör örgütü tarafından kaçırıldığı için Diyarbakır'da oturma eylemi yapan aileler, Ankara'da, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığındaki parti yöneticileriyle görüştü.

Aileler, AK Parti Genel Merkezi'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yaptıkları 1 saatlik görüşmenin sonrasında, Şahin ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

Yaklaşık 3,5 saat süren gören görüşmenin ardından aileler adına gazetecilere açıklamada bulunan Erhan Eren, Başbakan Erdoğan'ın herkesi tek tek dinleyerek, notlar aldığını söyledi.

Erdoğan'ın annelerin yüreğine su serpici şeyler söylediğini, umutlandırdığını aktaran Eren, Erdoğan'ın yüzünde çözüme yönelik adımları gördüklerini kaydetti.

Annelerin sıkıntılarını CHP'ye de aktaracaklarını ifade eden Eren, onlardan da çözüm noktasında somut adımlar atılması için talepte bulunacaklarını dile getirdi.

Annelerin 40 gündür ilk defa yüzlerinin güldüğünü belirten Eren, AK Parti Genel Merkezi'nden umutla ayrıldıklarını söyledi.

Adile Aksoy da Başbakan Erdoğan'ın, "konuyla ilgili yeni bir yasa üzerinde çalıştıklarını, tatile girmeden önce Meclis'e sunacaklarını" söylediğini aktararak, bunun umut verici bir adım olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül de aileleri kabul etti

Bu arada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de çocukları terör örgütü tarafından kaçırıldığı için Diyarbakır'da oturma eylemi yapan aileleri kabul etti.

Çankaya Köşkü'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Muhabir: Kadir Karakuş-Enes Kaplan-Özcan Yıldırım-Ertuğrul Subaşı-Mehmet Tosun-Şenay Ünal-Duygu Can

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.