Dolar
28.90
Euro
31.46
Altın
2,072.14
ETH/USDT
2,183.80
BTC/USDT
39,719.00
BIST 100
8,026.27
Gündem

Deprem sonrası Bodrum'da 10 santimetre tsunami oluştu

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, dün gece Ege Denizi'nde meydana gelen depremin ardından Bodrum'da 10 santimetre tsunami dalgası ölçüldüğünü bildirdi.

Etem Geylan  | 21.07.2017 - Güncelleme : 21.07.2017
Deprem sonrası Bodrum'da 10 santimetre tsunami oluştu

Istanbul

İSTANBUL

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinden yapılan açıklamada, depremin aletsel büyüklüğünün 6,2 olarak ölçüldüğü kaydedildi. Depremin odak derinliğinin yaklaşık 5 kilometre civarında, "sığ odaklı" bir deprem olduğu belirtilirken, sarsıntının Muğla ili ve ilçeleri başta olmak üzere tüm Güney Batı Ege'de hissedildiği aktarıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Güney Ege özellikle Girit Yayı - On iki Adalar civarı deprem etkinliğinin en yoğun görüldüğü bir bölgedir. Özellikle Milas-Bodrum-Gökova Körfezi–Datça civarları ülkemizde deprem dizilerinin yoğun gözlendiği bölgeler arasında yer alır. Depremin kaynağının bulunduğu bölge, Gökova Körfezi'ni oluşturan ve genel uzanımı körfeze paralel olan normal faylar tarafından denetlenmektedir."

"Daha yüksek dalga beklenmiyor"

Bodrum deniz seviyesi istasyonunda 10 santimetre tsunami dalgası ölçüldüğü kaydedilerek, "Bodrum ve civarı kıyı bölgelerimizde tsunami gözlenmiştir. UNESCO/Hükümetler arası Oşinografi Komisyonu çatısı altında bölgesel Tsunami Hizmet Sağlayıcı olarak görev yapan merkezimiz deprem sonrasında AFAD'a ve ilgili uluslararası kurum ve kuruluşlara bölgede tsunami olabileceğine dair tehlike mesajını iletmiş olup, gözlem ve değerlendirmelerine devam etmektedir. Bu depremin bu andan sonra mevcut gözlenen ve ölçümlenen değerlerden daha yüksek bir dalgaya neden olması beklenmemektedir." denildi. 

Muhabir: Etem Geylan

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.