Euro
10.37
Dolar
8.56
BIST 100
1,442.56
Altın
1,858.54
Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karabağ işgalden kurtulana kadar bu mücadele sürecektir

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya Şehir Hastanesi’nin açılış törenine katıldı.

02.10.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karabağ işgalden kurtulana kadar bu mücadele sürecektir Fotoğraf: Mustafa Kamacı - Anadolu Ajansı

Konya

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya Şehir Hastanesi’nin açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Şehir Hastanesi Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, hastanenin inşasında emeği geçenleri tebrik ederek hastanenin şehre, ülkeye ve millete hayırlı olmasını diledi.

Konya'nın her zaman kendilerine en büyük desteği verdiğini, her mücadelelerinde en ön safta yer almış bir şehir olduğunu belirten Erdoğan, bu bakımdan Konyalılarla ayrı bir gönül bağları olduğunu söyledi.

İnşası tamamlanan 5 yatırımı Konya'nın hizmetine sunmak üzere bir arada olduklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunlardan biri Konya Şehir Hastanemizdir. Sağlık alanında ülkemizin dört bir yanında yaptığımız hizmetlerin zirve noktasını oluşturan şehir hastanelerimizin en büyüklerinden birini Konya'da inşa ettik. Hastanemiz ilk etapta 838 yataklı olarak planlanmıştı. Biz bu kapasitenin Konya için az olduğunu görerek temel atma töreni sırasında talimatımızı verdik ve hastanemizin yatak sayısını 1250'ye çıkarttık." ifadelerini kullandı.

Hastanenin 240 yoğun bakım yatağı, 49 ameliyathane, 17 yanık ünitesi ile iftihar vesilesi bir eser olduğunu belirten Erdoğan, hastanenin ağustos ayında hasta kabulüne başladığını anımsattı.

Eylül ayında hastanenin 100 bine yakın kişiye hizmet verdiğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu durum, yapılan yatırımın isabetinin işaretidir. Bugün ilk etabın açılışını yapıyoruz. İnşallah kalan kısmı da yılbaşından hemen sonra hizmete sunacağız. Açılışını yapacağımız 2'nci proje, Tarihi Buğday Pazarı ve Çevre Düzenlemesi işidir. Dükkanları, camisi, gezinti alanları, 900 araçlık otoparkı ile bu proje Konya'mıza yeni bir güzellik kazandıracak, yeni bir soluk kaldıracaktır.

Buram buram tarih kokan, Anadolu Selçuklu Devleti'nin kadim başkenti Konya'nın tarihine sahip çıkıyor olmasından ayrıca memnuniyet duydum. 3'üncü projemiz, büyüyen ve gelişen Konya'nın şehir içi trafiğini rahatlatmak için yaptığımız çevre yoludur. Bugün çevre yolunun Konya-Karaman ve Konya-Ereğli yolları arasındaki bağlantıyı sağlayan 22 kilometrelik bir etabını hizmete açıyoruz. Çevre yolunun diğer kısımları da peyderpey hizmete sunulacaktır."

Kayacık Lojistik Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Konya sanayisinin dünyaya açılan kapısı" olarak gördüğünü belirttiği Kayacık Lojistik Merkezinin açılışını yapılacağını söyledi.

Merkezin toplam 1 milyon metrekarelik alanda kurulacağını bildiren Erdoğan, "Bu Lojistik Merkezi, şehrin istihdamına da önemli katkıda bulunacaktır. Resmi açılışını yapacağımız son yatırım, Sarayönü ilçemizde iki ayrı proje halinde inşa edilen 1682 konut ile Cami Sosyal Tesis Ticaret Merkezi Altyapı ve Çevre Düzenlemesi işleridir. Bu konutlarda oturan vatandaşlarımıza huzurlu ve esenlik dolu bir hayat diliyorum." ifadelerini kullandı.

Konya'nın sanayisi, tarımı ve hizmet sektörü ile Türkiye'nin parlayan yıldızı olduğunu ve bu yatırımla çok da büyük atılımlara hazırlandığını gösterdiğini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Biz de tüm gücümüz ve imkanlarımızla Konya'nın yanında yer almayı sürdüreceğiz. Açılışını yaptığımız bu eserlerin şehrimiz ve ülkemize hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum. Konya'mıza bu yatırımların kazandırılmasında emeği geçen bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, belediyemizi işçisinden mühendisine herkesi tebrik ediyorum."

"Biz bu oyunu çok önceden gördük"

Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) dün başlayan yeni yasama yılı vesilesiyle Türkiye'nin önemli gündem konularını millet ve dünya ile paylaşma imkanı bulduklarını hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Dünyanın yaşadığı dönüşüm, koronavirüs salgının etkisiyle fevkalade hızlanmış ve görünür hale gelmiştir. Ülkemizin son dönemde içeride ve dışarıda yürüttüğü mücadele, bu küresel değişim sürecinden bağımsız değildir. Türkiye, tıpkı bir asır önce, tıpkı yarım asır önce yapıldığı gibi yeniden kurulmaya çalışılan dünya düzeninden dışlanmak isteniyor.

Dikkat ederseniz bugün dünyayı meşgul eden kriz alanlarının neredeyse tamamına yakını ülkemizin etrafında yer alıyor. Suriye'den Akdeniz'e ve Kafkaslar'a kadar uzanan bu kriz noktalarını birleştirdiğinizde ortaya çıkan tablo, Türkiye'nin açık bir kuşatma altına alınmaya çalışıldığıdır. Biz bu oyunu çok önceden gördük. Bir yandan ülkemizin bütünlüğünü, milletimizin birliğini, devletimizin gücünü korurken diğer yandan bu adımları birer birer hayata geçirdik.

Sadece bununla kalmadık, 'Dünya 5'ten büyüktür' çıkışımızda küresel sistemi adeta bloke edenlere, bunun o kadar kolay olmayacağının mesajını verdik. Önce ülkemizi dikkate almayarak sözlerimize kulaklarını kapatarak, gayretlerimizi küçümseyerek eski alışkanlıklarını sürdürmeye çalışanlar sonunda kazın ayağının öyle olmadığını gördüler."

Erdoğan, Konya Şehir Hastanesi Açılış Töreni'nde, bugüne kadar ne dedilerse yaptıklarını, ne söyledilerse arkasında durduklarını, ne taahhüt ettilerse yerine getirdiklerini söyledi.

Bu kararlı, aktif ve tavizsiz tutum karşısında, uluslararası toplumun tüm aktörlerinin bölgesel ve küresel denklemlerde Türkiye'yi hesaba katmak mecburiyetinde kaldığını belirten Erdoğan, Türkiye'nin artık hem sahada hem de masada asli yeri olan bir ülke durumuna geldiğini ifade etti.

"Elbette bunun bir bedeli oldu. Kimi zaman terör örgütleriyle, kimi zaman ekonomik tuzaklarla, kimi zaman uluslararası baskılarla bizi yolumuzdan döndürmeye çalıştılar." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle hamdolsun bu yoldan dönmedik, dönmeyeceğiz. Hep söylediğimiz gibi başaramadılar, başaramayacaklar. Bugün Türkiye terör örgütleriyle mücadelesinde tarihinin en başarılı günlerini yaşıyor. Hangi örgütten olursa olsun hiçbir teröriste nefes aldırmıyor, adım attırmıyoruz. Sınırlarımıza dayanarak vatan topraklarına gözlerini dikenlere cevabımızı mücadeleyi sınırlarımız ötesine taşıyarak verdik. Bugün Suriye'de 8 bin 200 kilometrekarelik bir alanı kontrol altında tutuyoruz. Bunu keyfi yapmadık, zevkten değil, sadece oralardan yapılacak saldırıları merkezinde kontrol altına almak için yaptık. Hala Suriye toprakları üzerinde terör adacıkları oluşturarak ülkemizi tehdit etme hesabı yapanlar artık bu oyunun başarı şansı kalmadığını görmelidir. Ülkemize tehdit oluşturan her yer bizim için harekat alanıdır."

Erdoğan, benzer bir oyunun Akdeniz'de de oynanmak istendiğine dikkati çekerek, KKTC deniz sahasının ardından Libya ile varılan anlaşma sayesinde Doğu Akdeniz'in önemli bir bölümünü meşru faaliyet alanı haline dönüştürdüklerini söyledi.

"Diyalog çağrımıza kulak verdiler"

Karadeniz'de keşfettikleri büyük doğal gaz rezervinin hem emeklerin karşılığının alınmasına hem de milletin moral bulmasına vesile olduğunu dile getiren Erdoğan, "Doğu Akdeniz'deki tartışmalarda ülkemize kurusıkı tehditlerle, içi boş şantajlarla, komik gövde gösterileriyle geri adım attıramayanlar nihayet diyalog çağrılarımıza kulak vermek zorunda kaldı." dedi.

Erdoğan, Doğu Akdeniz'deki sular durulmamışken bu defa da Kafkasya'da kritik gelişmelerin yaşanmaya başlandığını belirterek, şöyle konuştu:

"Ermenistan, aşağılık katliamlarla işgal ettiği Karabağ sorunu henüz çözülmemişken yeniden Azerbaycan topraklarına saldırdı. Ama bu defa hiç beklemediği bir netice ile karşılaştı. Kardeş Azerbaycan devleti hem kendi topraklarını savunmak hem işgal altındaki Karabağ'ı kurtarmak üzere büyük bir harekat başlattı. Şu ana kadar cephede başarıyla ilerleyen Azerbaycan ordusu pek çok yeri işgalden kurtardı. Türkiye olarak tüm imkanlarımızla ve tüm kalbimizle dost ve kardeş Azerbaycan'ın yanındayız, yanında olacağız. İnşallah Karabağ işgalden kurtulana kadar bu mücadele sürecektir."

Türkiye'nin, yeniden inşa edilen küresel siyasi ve ekonomik düzende hak ettiği yeri almasının, içeride ve dışarıda verilen mücadelenin zafere ulaşmasına bağlı olduğunun altını çizen Erdoğan, bunun için her fırsatta 2023 hedeflerine ulaşmanın önemine işaret ettiklerini, bu konudaki kararlılıklarını ortaya koyduklarını kaydetti.

"Kalkınma hamlelerimizi ihmal etmiyoruz"

Geçmişte bu tür kritik dönemlerin hepsinde Türkiye'nin vaktini ve enerjisini kendi iç mücadelesiyle yitirmesine neden olanların bu defa hüsrana uğradığını vurgulayan Erdoğan, milletin gösterdiği birlik ve beraberlik sayesinde bu oyunları boşa çıkardıklarını, tüm tuzakları bozduklarını vurguladı.

"Bir yandan 83 milyon vatandaşımızın her birinin geleceğini güvence altına alan bu büyük mücadeleyi verirken, diğer yandan kalkınma hamlelerimizi de ihmal etmiyoruz." diyen Erdoğan, şunları ifade etti:

"Özellikle ekonomide geçtiğimiz yıl ve bu yılın ilk çeyreğinde güçlü bir toparlanma yaşanmıştı. Salgının etkisiyle ikinci çeyrekte biraz durakladık, şimdi üçüncü çeyrekle ilgili her gün yeni ve güzel haberler alıyoruz. Dün, eylül ayı ihracatımızın 16 milyar doların üzerine çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığının müjdesini milletimizle paylaştık. Bugün de otomotiv satışlarının 90 binin üzerine çıkarak, yine tüm zamanların rekorunu kırdığını görüyoruz. Ayrıca organize sanayi bölgelerimizdeki elektrik tüketimi de geçtiğimiz ay, yılın rekorunu kırdı. Daha geçen hafta Gaziantep'teki Organize Sanayi Bölgemizde 300'ün üzerinde tesisin birden açılışını yaptık. Gerçi bu güzel gelişmeyi bile gölgelemeye kalktılar ama ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye'nin büyüme, gelişme, kalkınma yolunda yeniden hızlandığı gerçeğini değiştiremeyecekler."

"Türkiye'nin ilk bisiklet pisti yapılacak"

Erdoğan, bu güzel tablonun olumlu yansımalarını şehir şehir ülkenin her köşesinde gördüklerini belirterek, son 18 yılda Konya'ya toplam 60 milyar lirayı aşan yatırım yaptıklarını dile getirdi.

Bunun Konya'ya olan aşklarından, sevdalarından kaynaklandığını dile getiren Erdoğan, eğitimde 8 bin 604 derslik inşa ettiklerini, şehre biri devlet üniversitesi olmak üzere 3 yeni üniversite kazandırdıklarını, üniversite öğrencileri için 20 bin 537 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtıklarını, toplamda 7 bin yatak kapasiteli 3 yükseköğrenim yurdunun inşasının devam ettiğini aktardı.

Erdoğan, stadyumla toplam 70 spor tesisini, gençlik merkezi gibi eserleri tamamladıklarını, eskileri yenilediklerini belirterek, 5. İslam Dayanışma Oyunları'nın gelecek yıl Konya'da yapılacağını, bu kapsamda şehre jimnastik salonu, olimpik yüzme havuzu, atletizm pisti gibi tesislerin yanı sıra Türkiye'nin ilk bisiklet pisti yarışmalarının yapılacağı alanın da inşa edileceğini söyledi.

"Şehir içi ulaşımında da raylı sistemleri geliştiriyoruz"

Erdoğan, Meram Millet Bahçesi'ni Konya'ya kazandırdıklarını belirterek Seydişehir Sarayönü, Karapınar Millet Bahçelerinin inşası, Beyşehir Ereğli, Yalıhöyük, Tuzlukçu, Kadınhanı, Çumra ve Ilgın Millet Bahçelerinin ise ihale ve proje süreçlerinin devam ettiğini söyledi. 

Selçuk Üniversitesinin koronavirüs salgını ile mücadelede hayatını kaybeden 6. sınıf öğrencisi Merve Mercan'ın adının kampüs içinde inşa edilecek parkta yaşatılacak olmasını takdirle karşıladığını ifade eden Erdoğan, Mercan'a Allah'tan rahmet diledi. 

Erdoğan, sağlıkta 33'ü hastaneden oluşan 95 sağlık tesisini Konya'nın hizmetine sunduklarını aktararak, "Bugün de Şehir Hastanemizin resmi açılışını yaptık. Bunun yanında 10 sağlık tesisimizin yapımı, 31 sağlık tesisimizin proje ve ihalesi sürüyor. Şehrimizde son 18 yılda 23 bin 575 konut projesini hayata geçirdik. Ulaşımda, 167 kilometrede devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 1185 kilometreye çıkardık." diye konuştu. 

Çevre yolunun 22 kilometrelik birinci kesiminin resmi açılışını bugün gerçekleştirdiklerini ifade eden Erdoğan, kalan kesimleri de seneye bitireceklerini belirtti. 

Konya'nın dört bir yönüyle ulaşımını kolaylaştıracak pek çok bölünmüş yol inşatını da önümüzdeki yıl tamamlayacaklarına işaret eden Erdoğan, Konya'yı Ankara, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bilecik ve Eskişehir'e yüksek hızlı tren hatları ile bağladıklarını kaydetti. 

Erdoğan, Kayacık Lojistik Merkezi'nin açılışını da bugün yaptıklarını dile getirerek, Buğday Pazarı Yüksek Hızlı Tren Garı'nın tamamlanmak üzere olduğunu belirtti. 

Konya-Karaman hızlı tren hattını, altyapı, üstyapı ve istasyon düzenlemelerini tamamlayarak elektrikli olarak işletmeye açtıklarını anlatan Erdoğan, sinyalizasyon çalışmalarının bitmesiyle bu hatta gelecek yıl hızlı tren işletmeciliğine de geçeceklerini söyledi. 

Erdoğan, Konya-Karaman hattının devamında Karaman, Ulukışla, Yenice, Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep arasındaki hızlı tren çalışmalarına devam edeceklerini belirtti. 

Konya için bir diğer hızlı tren projesinin Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri hattı olduğunu belirten Erdoğan, "Bu hat üzerinden ülkemizin turizm merkezleri olan Antalya, Konya ve Kapadokya bölgesini Kayseri'ye, oradan da diğer hızlı tren ağlarına bağlıyoruz. Tüm bu projelerle Konya, ülkemizin hızlı tren hatlarının en önemli bağlantı merkezlerinden biri haline gelecek. Şehir içi ulaşımında da raylı sistemleri geliştiriyoruz. Necmettin Erbakan Üniversitesi-Yeni Gar-Fetih Caddesi-Meram Belediyesi raylı sistem hattının inşasına yıl sonuna kadar başlamayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı. Hattın etüt projesinin de tamamlandığı bilgisini veren Erdoğan, mevcut tren yolu hatları üzerinde çalışacak Konyaray'ı şehre kazandırmak için kolları sıvadıklarını söyledi. 

Kayacık ile gar arasındaki 17,4 kilometrelik kesimi iki hattan yüksek hızlı tren, iki hattan banliyo ve konvansiyonel hat işletmeciliği yapılabilecek şekilde genişletmeyi planladıklarını dile getiren Erdoğan, projenin birinci etabının proje çalışmalarının tamamlandığını, hattın ikinci etabının Organize Sanayi Bölgesi içerisine gireceğini, üçüncü etabının ise Kadınhanı-Gar-Kayacık Lojistik-Pınarbaşı arasında yapılacağını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, havayolu ulaşımını da ihmal etmeyerek yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasını Konya'ya kazandırdıklarını ifade ederek havalimanının 2003'te 76 bin olan yolcu trafiğinin geçen yıl 1 milyonu geçtiğine dikkati çekti. 

Aldülhamid Han'ın hayali olan Konya Ovası projesini gerçekleştirmenin kendilerine nasip olduğunu dile getiren Erdoğan, bu kapsamda inşa edilen Mavi Tünel projesiyle Konya'nın topraklarını ve şehirlerini suya kavuşturduklarını söyledi. 

"Kurak bir Konya Ovası istemiyoruz" 

Konya'ya 21 baraj ve 28 gölet inşa edildiğini, 9 baraj ve 5 göletin inşaatının sürdüğünü ifade eden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Durmak yok, yola devam. Biz kurak bir Konya Ovası istemiyoruz. Bereketli bir Konya Ovası istiyoruz. Adımlarımızı da buna göre atıyoruz. Son 18 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleri ile 800 bin dekar zirai araziyi sulamaya açarak çiftçilerimize 610 milyon liralık gelir artışı sağladık. İnşaatı devam eden sulama tesisleriyle 361 bin dekar arazi daha sulamaya açılacak. 400 bin dekar arazinin de şebeke sistemi kapalı sisteme dönüştürülecek. Bunun adımını da atıyoruz. Son 18 yılda Konyalı çiftçilerimize toplam 9,7 milyar liralık tarımsal destek verdik. Ana muhalefetin başındaki zat 'çiftçilerimize bir şey verilmiyor, çiftçilerimiz yalnız kaldı' diyor. İnsafın kurusun. Bizim ne yaptığımızdan senin haberin yok. Şöyle gel, bu yollardan bir dolaş, bak. Yüksek Hızlı Trende neler oluyor, Ankara-Konya arasında neler oluyor, bir bak. Ama işlerine gelmez."

Konya'nın toplam 24,2 milyar liralık hayvansal ve bitkisel üretimle Türkiye'nin tarımsal başkenti olduğunu tescil ettiğini vurgulayan Erdoğan, Organize Sanayi Bölgelerinin sayısını iki ilave ile 10'a çıkardıklarını, ayrıca 3 endüstri bölgesinini de şehre kazandırdıklarını söyledi. 

"Türkiye Silah Test Merkezi kuruyoruz" 

Erdoğan, temelini geçen yıl attıkları Konya Teknoloji Endüstri Bölgesindeki Aselsan Silah Sistemleri Fabrikası'nın inşaatının yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirtti. Konya'nın sanayicisi ile iş birliği içinde hayata geçen bu fabrikada üretilen silah sistemlerinin dünyaya ihraç edileceğinin altını çizen Erdoğan, "Savunma sanayini güçlendirmek için önümüzdeki yıl Konya'da Türkiye Silah Test Merkezi kuruyoruz. Konya'da 24 ilçemize doğalgaz arzını sağladık. Yıl sonuna kadar Cihanbeyli'ye, iki yıla kadar da Hadim ilçemize doğalgaz arzı sağlayacağız." dedi. 

Türkiye'yi 2023'e kadar yeni ve çok daha büyük hizmetlere kavuşturarak, hedefleri hayata geçirmiş olarak yeni döneme gireceklerini söyleyen Erdoğan, gençlere seslenerek şu çağrıyı yaptı:

"Gençler, lütfen şimdiden ülkemizin 2053 vizyonunu şekillendirmek suretiyle çalışmaya başlayın. Sizlerin de gördüğü gibi zaman hızla akıp gidiyor. Göz açıp kapayana kadar 2023'e zaten ulaşmış olacağız. Ülkemizin ondan sonraki rotasını, içini gençlerimizin dolduracağı 2053 vizyonu belirleyecek. Gençlerimize bu konuda her türlü desteği vermeye, katkıyı yapmaya, altyapıyı kurmaya hazırız. Maziden atiye kuracağımız köprünün bu dönemde en son ve sağlam ayağı sizler olacaksınız. Türkiye'nin size, sizin enerjinize, gayretinize, cesaretinize, üretkenliğinize ihtiyacı var."

Erdoğan, konuşmasının sonunda bugün hayatını kaybeden eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen'e Allah'tan rahmet diledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çevre düzenlemesi talimatı 

Açılı yapılan Konya Şehir Hastanesine ait görüntüler sinevizyona yansıtıldığında çevre düzenlemesini yetersiz bulan Erdoğan, yüklenici firmadan hastanenin çevre düzenlemesi ve peyzaj gibi eksikliklerinin giderilmesini istedi. Erdoğan, "Bu kadar muhteşem bir eserin çevre düzenlemesi ve peyzajının eksik olmaması lazım. Rakam çok ciddi bir rakam, böyle bir dev yatırımın bu tür eksikliklerinin de olmaması gerekir. İnşallah Konya'ya bir sonraki gelişimizde etrafının güzel çamlarla, yeşilliklerle donatıldığını görmüş oluruz. Çünkü buraya gelen hasta kardeşlerim o yeşillikler içerisinde bir başka can bulacak." şeklinde konuştu. 

Konya Şehir Hastanesi doktorlarıyla canlı bağlantı yapıldı 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Şehir Hastanesinde görevli doktorlarla canlı bağlantı gerçekleştirdi. 

Kalp ve damar cerrahı Prof. Dr. Kadir Turgut, hastanenin 49 ameliyathanesinden biri olan ve Türkiye'de sayılı merkezlerde bulunan hibrit ameliyathaneden canlı bağlantıya katıldıklarını anlattı.

Hibrit ameliyathanenin özellikleri hakkında bilgi veren Turgut, "Böyle nezih bir ortamda bizlere çalışma fırsatı verdiğiniz için sizlere müteşekkiriz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Rabbim bu yatırımları inşa etmeyi de bize nasip etti. Sizler gibi değerli hocalarımızın böyle mükemmel hastanelerde hizmet vermesi... Benim insanım buradan Cleveland'a niye gitsin, işte Cleveland burada, şimdi onlar buraya gelsin." diye konuştu. 

Erdoğan, Anadolu'nun tam ortasında bulunan Konya'daki 1250 yatak kapasiteli bu hastanenin mükemmel icrai faaliyet yapacağını, birçok alandaki eksiği gidereceğini vurguladı. Erdoğan, bütün bu çalışmalarla Avrupa'nın da ötesinde olacaklarının altını çizdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni hastanelerde oluşacak doktor ihtiyacına işaret ederek, tıp fakültesi hocalarından Türkiye için bol bol doktor yetiştirmelerini istedi. 

Erdoğan, törende Konya Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kemal Arslan ile hastası Ömer Özkan ile de canlı bağlantı gerçekleştirdi. 

Arslan, Türkiye ve Konya'ya böyle nitelikli, donanımlı bir hastane kazandırıldığı için minnettar olduklarını vurguladı. Hastanede nitelikli ameliyatlar yapabildiklerini dile getiren Arslan, Özkan'a yapılan tümör ameliyatı hakkında da bilgi verdi. 

Özkan da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sağlığına kavuşmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. 

Prof. Dr. Adil Kartal da yaşının 70'in üzerinde olduğunu ve deneyimlerini genç doktorlarla paylaşmak üzere Konya Şehir Hastanesine geldiğini söyleyerek, "Şehir hastanesinin muhteşem imkanlarından yararlanıyoruz. Sizlere teşekkür ediyoruz." ifadesini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Şehir Hastanesi'nin ardından Konya Çevre Yolu 1. Kısım açılışı için Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ve AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek ile canlı bağlantı yaptı. Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye de yolun çevresinin ağaçlandırılması talimatını verdi. 

Erdoğan, ayrıca Devlet Demiryolları Kayacık Lojistik Merkezi'nde bulunan Devlet Demiryolları Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ile canlı bağlantı gerçekleştirdi. 

Canlı bağlantıların ardından Konya Şehir Hastanesi ve diğer yatırımların açılışı gerçekleştirildi.

Notlar

Törenin yapıldığı alanda, sosyal mesafe kuralına uygun olarak oturma planı düzenlendi ve katılımcıların ateşi ölçülerek dezenfektan ve maske dağıtıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın