Euro
8.94
Dolar
7.35
BIST 100
1,536.11
Altın
1,850.81
Türkiye

'Bilgiler, casusluk faaliyeti konusunda ciddi şüphe uyandırıyor'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, MKE Silah Fabrikası Müdürü Tanrıverdi'nin tutuklanması hakkında, "Ortaya çıkan bilgiler, belgeler, bir casusluk faaliyeti olduğu konusunda ciddi şüphe uyandırıyor" dedi.

09.04.2016
'Bilgiler, casusluk faaliyeti konusunda ciddi şüphe uyandırıyor'

KOCAELİ 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Polis Teşkilatının kuruluşunun 171. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kocaeli'deki polis şehitliğini ziyaret ederek, şehit mezarlarına karanfil bıraktı ve beraberindekilerle dua etti.

"Bilgiler, casusluk faaliyeti olduğu konusunda ciddi şüphe uyandırıyor"

Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Işık, MKE Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi'nin tutuklanmasına ilişkin soru üzerine, şunları söyledi:

"Bir açıdan çok üzücü. Şu anda olay adli aşamada, soruşturma bütün yönleriyle devam ediyor. Kişileri suçlamadan yapmamız gereken yorum da şu, Türkiye artık şükürler olsun özellikle savunma ve güvenlik teknolojilerinde önemli bir noktaya geldi. Artık bazı ülkelerin casusluk faaliyetine konu olacak bir noktaya geldi. Olayın detayını bilmiyoruz, ne olduğuna yargı karar verecek. Bizim temel anlayışımıza göre, kişinin suçu ispat edilene kadar suçsuzdur. Ortaya çıkan bilgiler, belgeler, bir casusluk faaliyeti olduğu konusunda ciddi şüphe uyandırıyor. Bu açıdan maalesef bu kadar üst düzeye gelmiş bir kişinin böyle bir casusluk faaliyetinin bir parçası olmuş olma şüphesi bile çok ağır bir şüphe. Bu noktada çok daha dikkatli olmayız. Türkiye artık başkasının lisansıyla tüfeğini yapan bir ülke değil. Tamamen kendi geliştirdiği silahlarını kullanan, bundan dolayı da dışa bağımlılığını sürekli azaltan bir ülke. Bu çalışmalara devam edeceğiz. Bunun Ar-Ge kısmında TÜBİTAK'ın yoğun bir çalışma ve gayreti var. Üretim aşamasında da savunma sanayimizin ciddi bir gayreti var. Bu çalışmalar sürecek. Bu konuda da daha dikkatli olmak durumundayız. Hiçbir vatanseverin bu tip şeylere asla girmeyeceğini düşünüyoruz. Yargı inşallah en güzel şekilde aydınlatır."

Muhabir: Kadir Yıldız

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın