Dolar
12.41
Euro
14.05
Altın
1,792.01
ETH/USDT
4,109.90
BTC/USDT
55,490.00
BIST 100
1,776.41
Gündem

Başika kampı DAEŞ'e karşı mücadelenin önemli unsuru

Kuzey Irak'taki Başika kampı, Türkiye'nin DAEŞ karşıtı operasyonlarının önemli unsurlardan biri olmaya devam ediyor.

Sinan Polat   | 30.03.2016
Başika kampı DAEŞ'e karşı mücadelenin önemli unsuru

Ankara

ANKARA

Kuzey Irak'taki Başika kampı, Türkiye'nin DAEŞ karşıtı operasyonlarının önemli unsurlardan biri olmaya devam ediyor. Kampta, DAEŞ'le mücadele edecek Türkmen, Arap ve Kürt unsurlar eğitilirken, bazı birlikler de eğitim alanını korumayı sürdürüyor.

Başika kampı, Türkiye'nin DAEŞ terör örgütüne karşı Irak'ta yürüttüğü mücadelenin önemli bir ayağını oluşturmaya devam ediyor.

Yetkililerin açıklamalarına göre Türkiye, Mart 2015'ten itibaren kampta eğitim veriyor. Kampta şu ana kadar 2 binden fazla Iraklı eğitim gördü.

Konuyla ilgili soruları cevaplayan Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü Müdürü Prof. Kemal İnat, kampın, hem Türkiye'nin Irak politikası hem de güvenlik ve bölgede terörizme karşı yürütülen mücadele açısından önemli olduğuna dikkat çekti.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş da kampın, Türkiye'nin Irak'taki DAEŞ'le mücadeleye verdiği "en bariz desteklerden biri" olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Dr. Hicran Kazancı da kampın Irak yönetiminin isteği ve Musul İl Meclisi'nin onayı ile kurulduğunu hatırlattı ve aleyhte yürütülen kampanyaları "kara propaganda" olarak niteledi.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı ise DAEŞ tehditinin devam etmesinin önemli nedenlerinden birinin de Irak hükümetinin kapsayıcı politika geliştirememesi ve bölge halkının Şii milislere duyduğu güvensizlik olduğunu kaydetti.

Muhabir: Sinan Polat

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın