Euro
7.62
Dolar
6.76
BIST 100
109,567.50
Altın
1,706.68
Türkiye, arşiv

Başbakan'dan patriot açıklaması

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin NATO'dan füze satın alacağına yönelik iddialar konusunda açıklama yaptı.

07.11.2012
Başbakan'dan patriot açıklaması

ANKARA/BALİ 

5. Bali Demokrasi Forumu'na katılmak üzere geldiği Bali'de konakladığı otelde Türk gazetecilere açıklamalarının ardından sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan,  Bir gazetecinin ''Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkilinin, Türkiye'nin NATO'dan Suriye sınırına yerleştirilmek üzere patriot füze talebi olduğu yönünde açıklamaları olduğuna ilişkin haberler var. Böyle bir talep olacak mı?'' sorusu üzerine, gazetecilerden haberde söz edilen Dışişleri Bakanlığı yetkilisini sordu. 

Erdoğan, şöyle konuştu:
''Ben Dışişleri yetkilisinden değil de Reuters'dan böyle bir haberin çıktığını az önce öğrendim. Çünkü 'Dışişleri yetkilisi' denildiği zaman benim bu Dışişleri yetkilisini bilmem lazım. Dışişleri yetkilisinin böyle bir açıklama yapma yetkisi yok. Çünkü bu füzeyi alma noktasındaki karar verici makam biziz. Benim bundan haberimin olması lazım. Benim böyle bir şeyden haberim yok. Böyle bir alımı yapacaksak bunun için Savunma Sanayi İcra Konseyi var. Bu konseyin başkanı benim. Orada iki üyemiz var, biri Savunma Bakanı'dır, Genelkurmay Başkanı'mdır. Bizim üçlü olarak bundan haberimizin olması lazım. Böyle bir şeyden haberimiz yok. Ama maalesef herhalde 'Sağır duymaz uydurur' cinsinden Reuters böyle bir haber yapıyor. Ama biz şunu biliyoruz. NATO Genel Sekreteri'nin 'Türkiye'nin böyle bir talebi olursa biz bu talebe olumlu bakarız' şeklinde bir yaklaşımı var. Ama bizim şu ana kadar böyle bir talebimiz olmamıştır. Şunu da açık söyleyeyim. Biz şu anda para ödemek suretiyle patriot alma durumunda, düşüncesinde değiliz.''

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın