Dolar
15.88
Euro
16.72
Altın
1,811.96
ETH/USDT
2,042.10
BTC/USDT
29,927.00
BIST 100
2,394.83
Gündem

Aziz Sancar: Çalışmak ailemize, milletimize vatan, namus borcudur

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Sancar, "Çalışmak milletimize vatan, namus borcudur. Annem derdi ki, 'Kibir Allah'a yakışır, insana yakışmaz.' Mütevazı olmaya çalışıyorum." dedi.

Saliha Özdemir   | 20.05.2016
Aziz Sancar: Çalışmak ailemize, milletimize vatan, namus borcudur Fotoğraf AA: İslam Yakut

Istanbul

İSTANBUL

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, eşi Gwen Sancar ile İstanbul Teknik Üniversitesini (İTÜ) ziyaret ederek, Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde "Nobel Konuşması" yaptı.

Konuşmasında ödül sürecini, ödül sonrası verdiği konferansları, yayımlanmış ve yayımlanmamış çalışmalarını anlatan Sancar, kendisine "Nobel hayatınızı nasıl değiştirdi?" diye sorulduğunu kaydetti.

Aziz Sancar, "Tabii çok değiştirdi, sağolsun devletimiz, Türk halkı ve bütün Türk dünyası çok ilgi gösterdi. Ülkemde resmim basılarak, özel posta pulu üretildi, Empire State binasında bir hafta boyunca resmim gösterildi. Sonra da benim için bir çizgi roman yaptılar ve yayımladılar." diye konuştu.

"Ne yaparsanız, iyi yapmaya çalışın"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'ye gelmesini istediğini ifade eden Sancar, "Cumhurbaşkanı emredince Türkiye'ye gelirim tabii. Cumhurbaşkanımızın kendisine de milletimizin, devletimizin bize gösterdiği ilgiden ne kadar memnun olduğumu söyledim ve teşekkür ettim." dedi.

Konuşmasının sonunda gençlere seslenen Sancar, şu tavsiyelerde bulundu:

"Gözünüzü seveyim politikayla uğraşmayın, onu yapanlar var, çok çalışın. Ne yaparsanız, iyi yapmaya çalışın, çalışmadan olmaz. Ben öğrenciyken günde 18 saat çalışırdım. Gazeteler yazmıştı, çok zaman gecelerimi laboratuvarda geçirdim. Çalışmak kendimize, ailemize, milletimize vatan, namus borcudur. Annem derdi ki, 'Kibir Allah'a yakışır, insana yakışmaz.' O yüzden elimden geldiği kadar mütevazı olmaya çalışıyorum."

"Sancar'a Türkiye'ye Nobel gururunu yaşattığı için teşekkür ediyorum"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, Sancar'ın Nobel aldığını Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Japonya'da bulundukları sırada öğrendiğini hatırlatarak, şunları anlattı:

"Bir önceki gün Japonlar bize Nobel Fizik Ödülü'nü aldıklarını söylemişlerdi ve bundan gurur duyuyorlardı. 'Türk-Japon Üniversitesinin Mütevelli Heyetine, Nobel ödüllü bir bilim insanı koyacağız, böyle güzel bir katkı sunuyoruz.' diyerek bunu bize pazarlıkta kullanıyorlardı. Ertesi gün toplantı sırasında bir Japon arkadaşımız gelip kulağımıza dedi ki, 'Aziz Sancar Nobel ödülü aldı.' 'Şaka mı yapıyorsun?' dedim. Ertesi gün Japonlara 'Bakın biz Türkler de Nobel ödülü alabiliyoruz' dedim. Aziz Sancar'a Türkiye'ye Nobel gururunu yaşattığı için teşekkür ediyorum."

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın