Dolar
12.41
Euro
14.05
Altın
1,792.01
ETH/USDT
4,109.90
BTC/USDT
55,490.00
BIST 100
1,776.41
Gündem, arşiv

Aşırı yağıştan dereler taştı

Karadeniz, Marmara ve Akdeniz'de aşırı yağışlar etkili oluyor. Çankırı'da da bir çocuk sele kapılarak öldü.

06.06.2014
Aşırı yağıştan dereler taştı

BARTIN/ZONGULDAK/ADANA

Zonguldak'ta etkili olan sağanak nedeniyle ulaşım aksadı, bazı ev ve iş yerlerini su bastı.

Dün gece saatlerinden beri devam eden sağanağın ardından sel sularının taşıdığı ağaç dallarının Asma Mahallesi'ndeki köprünün altında set oluşturması sonucu Asma Deresi taştı.

Binaların zemin katlarındaki bazı ev ve iş yerlerini su bastı, yolun kenarında park halindeki araçlar su altında kaldı.

Vatandaşlar, ev ve iş yerlerindeki suyu tahliye ederek, hasar görmeyen eşyaları temizlemeye çalıştı.

Belediye ekipleri de mazgalların tıkanması sonucu oluşan su birikintileri ve moloz yığınlarını temizleme çalışmalarını sürdürüyor.

Ankara-Sapça, Gökgöl Mağarası ile Çayköy mevkisinde de karayolu, devrilen ağaç ve taşkın nedeniyle ulaşıma kapandı. Zonguldak-Ankara karayolunun bazı bölümlerinin çökmesi ve bozulması nedeniyle araç geçişine izin verilmiyor.

Taşkın nedeniyle Asma Mahallesi'ndeki çocuk parkında mahsur kalan 3 kişi, belediye ekiplerince kurtarıldı. 

EnerjiSa ekipleri, şiddetli yağış nedeniyle elektriğin kesildiği bölgelerde arızaları gidermek için çalışıyor, Karayolları ve belediye ekipleri de ulaşıma kapanan yolları açmak amacıyla mücadele ediyor.

 Meteoroloji yetkilileri, metrekareye Devrek'te 90,2, Ereğli'de 14, kent merkezine 10,8 ile Acısu Meteroloji Radar mevkisine 134,4 kilogram yağış düştüğünü belirtti.

Alaplı'da 4 araç toprak altında kaldı

İlçede dün geceden itibaren etkisini arttıran sağanak yüzünden Düzce-Ereğli karayolundaki 5. tünel girişinde heyelan meydana geldi. Heyelanda 4 araç toprak altında kaldı.

Ulaşımın tek şeritten sağlandığı karayolunda belediye ekipleri iş makineleriyle kurtarma çalışması başlattı.

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Teki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birçok yerde su baskınları meydana geldiğini söyledi.

Öncelikle mahsur kalanlara yardım ettiklerini belirten Tekin, “Birçok yerden yardım talebi geliyor. İtfaiye ekiplerimiz ihbarlara anında müdahale etmeye çalışıyor. Önceliğimiz selden dolayı evlerinde ya da araçlarında mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarmaktır. İş makinelerimiz ise şu anda tüneller bölgesinde toprak altında kalan araçları kurtarmak için çalışmaya başladı” diye konuştu.

Sürücü Mehmet Gonca da aracının, bir anda dağdan gelen toprak parçasının altında kaldığını anlatarak, “Şiddetli yağmur yağıyordu. Silecekler bile yetişmiyordu. Tünele girmek istedim ancak tünelin girişinde önümdeki araç durunca ben de durmak zorunda kaldım. Bir anda etrafımıza kum, çakıl ve toprak gelmeye başladı. Araçta 4 kişiydik. Kendimizi hemen dışarı attık. Aracımızın toprak altından çıkartılmasını bekliyorum” diye konuştu.

Zonguldak Limanı'nda çevre kirliliği

Sel suyunun derelere taşıdığı moloz yığınları ve genellikle pet şişelerden oluşan evsel atıklar, Zonguldak Limanı'nda kirliliğe yol açtı. 

Teknelerin çevresinde biriken çöpler ve pet şişeler nedeniyle denizin kirlenmesi, balıkçılar ve vatandaşların tepkisini çekti. Sel suları nedeniyle deniz yüzeyi kahverengiye döndü.

Mahsur kalan 6 kişi kurtarıldı

Zonguldak Valisi Ali Kaban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ereğli ilçesinde ulaşıma kapalı köy yolunun bulanmadığını söyledi.

"Bir-iki yerde köprü hasarı var" diyen Kaban, "Sonradan baktırdığımızda bir köprünün yıkılmış olduğu görüldü. Köprünün çökmesi sonucu 3 köy etkilenmiş ancak alternatif yollardan ulaşım sağlanıyor. Şu anda kapalı köy yolumuz yoktur. Ereğli ilçesi Subaşı mevkisinde mahsur kalan 6 kişi ise AFAD ekipleri tarafından kurtarıldı" ifadesini kullandı.

Karaman beldesine bağlı Örmeci köyünde evini su basan Halil Elicora da dün gece etkili olan yağışın ardından sabah saatlerinde sel meydana geldiğini kaydederek, "Evimizi su basmasının ardından iki katlı binamızın üst katına çıktık. Bazı hayvanlarım telef oldu. Evim kullanılmaz hale geldi. Evdeki eşyalarımızı sel uyarıları nedeniyle hazırlıklı olduğumuz için kaldırmıştık" şeklinde konuştu.

Sağanağın ardından hasar tespitine başlandı

İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Ahmet Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün gece saatlerinden itibaren etkili olan sağanağın ardından kent merkezi ve ilçelerde suyun çekilmesiyle hasar tespit çalışmalarına başlandığını söyledi. 

Sağanak nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastığını ifade eden Güngör, "Sorumlu olduğumuz alanlarda, köylerde İl Özel İdare, tarım arazilerinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, karayollarında ise Karayolları ekipleri inceleme yapıyorlar" diye konuştu.

Zonguldak Belediyesi ekipleri, mazgalların tıkanması nedeniyle oluşan su birikintileri ve moloz yığınlarını temizleme çalışmalarını sürdürüyor.

Bartın'da sağanak

Bartın'da sağanak nedeniyle Aygır Deresi'nin taşması sonucu 2 köprü su altında kaldı.

Merkez ilçeye bağlı Gecen köyü ve Şiremirçavuş Mahallesi'nde ulaşımı sağlayan iki köprü, Aygır Deresi'ndeki taşkın sonucu su altında kaldı. 

Polis ekipleri, şerit çekerek köprülerin çevresinde güvenlik önlemi aldı, araçlar ve yayalar alternatif güzergahlara yönlendirildi.

Gecen köyündeki Yeni Cami'nin avlusunun yanı sıra bölgedeki ekili arazileri ve bazı evlerin bahçelerini de su bastı.

Adana'da metrekareye 78 kilogram yağış düştü

Adana'da sabah saatlerinde başlayan ve belirli aralıklarla devam eden şiddetli yağış yaşamı olumsuz etkiledi. Kanalizasyon kapaklarının tıkanması sonucu yollarda oluşan su birikintileri nedeniyle şehir içi trafik aksadı; evleri su bastı, bazı araçlar yollarda kaldı.

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, sabah saatlerinden itibaren şiddetli yağışın etkili olduğu Adana'da metrekareye 78 kilogram yağış düştü. Yağışın yarın sabah saatlerine kadar etkili olacağı bildirildi.

Öte yandan meteorolojinin dün yaptığı uyarının ardından Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ Genel Müdürlüğü’nde akşam saatlerinde kriz masası oluşturuldu.

Sabah saatlerinde başlayan ve 2 buçuk saat boyunca şiddetini koruyan yağış, özellikle güney mahallelerinde evlerin ve iş yerlerinin su altında kalmasına yol açtı. İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı CANKUR ekipleri, su baskınları sonucu evlerinde ve iş yerlerinde mahsur kalan vatandaşları kurtararak güvenli yerlere taşıdı. ASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan kriz masasının koordine ettiği ekipler ise vatandaşlardan gelen yardım çağrılarını değerlendirerek ekipleri afetin yaşandığı bölgelere yönlendiriyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de su baskınları nedeniyle şehir içinde yaptığı incelemenin ardından, Adana Valiliği'nde kriz nedeniyle gerçekleştirilen toplantıya katıldı. 

Vatandaşlar ASKİ Genel Müdürlüğü’nde oluşturulan kriz masasına Alo185 hattından 24 saat ulaşabilecek.

Çankırı'daki selde 1 çocuk hayatını kaybetti

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, 9 yaşındaki çocuğun hayatını kaybettiği Atkaracalar ilçesindeki sele ilişkin şu an itibariyle herhangi bir tehlikenin bulunmadığını bildirdi.

Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadere mevkisinde yaşanan selden 3 kişinin etkilendiğini belirtti.

Çobanlık yapan bir ailenin Dumanlı Dağı'ndan gelen sele kapıldığını anlatan Özcan, "Bir çocuğumuzu sel nedeniyle kaybettik. Olay hepimizi derinden üzdü" dedi.

Özcan, olayla ilgili gerekli çalışmaların yapıldığını dile getirerek, "Valilik olarak üzerimize düşen herşeyi yapıyoruz. Buradaki arkadaşlarımızın mağdur olmaması için çalışıyoruz. Kaymakamımız bölgede görevli, ihtiyaç duyulduğunda gereken müdahaleyi anında yapıyor" ifadesini kullandı.

Özcan, bölgede şu anda herhangi bir tehlikenin bulunmadığını söyledi.

Sakarya'da sağanak

Hendek ilçesinde su baskını nedeniyle evlerinde mahsur kalan 10'u çocuk 37 kişi kurtarıldı.

İl genelinde dünden beri devam eden sağanak nedeniyle Kargalı Deresi taştı, Kargalıhanbaba Mahallesi'ndeki çok sayıda ev su altında kaldı.

Binalarda mahsur kalan 25 kişi, su seviyesi yükselmeden Sakarya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin yardımıyla evlerini boşalttı.

Suyun yükselmesi nedeniyle evlerinde mahsur kalan 12 kişi ise İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, itfaiye, Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri'nin kullandığı paletli iş makineleriyle kurtarıldı.

Kurtarma çalışmaları sırasında D-100 karayolunun İstanbul yönündeki şeridinin kapatılması nedeniyle trafik ekipleri ulaşımı tek şeritten sağladı.

Tavuk çiftliğinde çalışan 22 yaşındaki genç kayboldu

Sakarya'nın Geyve ilçesi Koru Mahallesi'ndeki tavuk çiftliğinde çalışan 22 yaşındaki Tamer Yaman'ın sel sularına kapılarak kaybolduğu iddiası üzerine arama kurtarma ekipleri, çalışması başlattı. 

Ekiplere bir askeri helikopter de havadan destek verdi.

Geyve Kaymakamı İdris Akbıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tavuk çiftliğinde çalışan Taner Yaman'ın bulunması için başlatılan arama kurtarma çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi.

Akbıyık, Kocaeli AKUT, Sakarya AFAD, Sakarya Jandarma ekipleri ve sivillerden oluşan 100 kişilik ekibin,  Karaçay Deresi'nde arama yaptığını kaydetti.

Ortaköy Mahallesi'nde zemin katları su bastı

Kocaali Kaymakamı Ahmet Odabaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede sağanak nedeniyle önemli bir problem yaşanmadığını söyledi.

Melen Çayı üzerinde baraj çalışmaları olduğunu anımsatan Odabaş, "Şu anda bir sıkıntı yok. Melen Çayı üzerinde zaten baraj çalışmaları devam ettiği için orada problem yok. Daha çok Hasanlar Barajı'nın kapaklarının açılması, bir müddet belde merkezinde suların yükselmesine neden oldu. Daha sonra güvenlik tedbirlerini aldık. Şu anda bir sıkıntı yok. Çok şükür, herhangi bir can kaybımız da olmadı" diye konuştu.

Ortaköy Mahallesi'ndeki evlerin zemin katlarını su bastığını dile getiren Odabaş, "Evlerin tahliyesi yapıldı, boşaltıldı. Vatandaşlarımızı gece evlerde kalmamaları noktasında uyardık. Şu anda herhangi bir sıkıntı yok. Tedbirlerimizi aldık. Jandarma ekiplerimiz oradalar. Vatandaşı uyarmaya devam ediyorlar" ifadesini kullandı.

SASKİ, kriz masası oluşturdu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), il genelindeki su taşkınları nedeniyle kriz masası oluşturdu.

SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağanaktan Sakarya'nın güney bölgesinde, Geyve'den başlamak üzere Çaybaşı Yeniköy, Akyazı ve Hendek'in etkilendiğini söyledi.

Kısa sürede afete dönüşebilecek miktarda yağış düştüğüne dikkati çeken Keleş, şunları kaydetti:

"Yağışın başladığı andan itibaren hatta daha öncesinden meteorolojiyle görüşerek gerekli önlemleri aldık. Özellikle bu tür afetlerde ortaya çıkan selin basmış olduğu yerleşimler, özellikle Geyve bölgesi ciddi şekilde etkilendi. Geyve'nin merkezinde 1,5 metreye kadar varan etkilemeler söz konusu. Şu anda Büyükşehir, SASKİ ve ilçe belediye ekiplerimiz formülasyon halinde çalışmalarını sürdürüyor."

Metrekareye 100 kilogram yağış düştü

Temizlik işlemleri, suyun doğal yollardan ve evlerden tahliyesiyle ilgili çalışma yürütüleceğini anlatan Keleş, Akyazı, Hendek ve Kargalıhanbaba bölgelerinin de taşkından etkilendiğini kaydetti.

Keleş, suyun büyük oranda boşaltıldığını vurgulayarak, çalışmaların 2 güne kadar tamamlanmasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Vatandaşlardan tedirgin olmamalarını isteyen Keleş, şöyle devam etti:

"Bölgemizde dünden beri devam eden fakat bugün şiddetini arttıran yağmur, mevsim normallerinin üstünde. Meteorolojiden aldığımız verilere göre metrekareye 100 kilograma varan yağış söz konusu. Yoğun şekilde çalışıyoruz, çalışmalarımız gece boyunca devam edecek. Şu anda sahada 150-200'e yakın iş makinemiz var. Bütün sahada 400-500 personelimiz var."

Mersin için kuvvetli yağış uyarısı

Kent merkezi ile Tarsus ve Erdemli ilçelerinde kuvvetli yağış beklendiği bildirildi.

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Hatay radarından alınan bilgi doğrultusunda, bölgede devam eden gökgürültülü sağanağın Mersin, Tarsus ve Erdemli çevrelerinde de etkisini artırmasının beklendiği belirtildi.

Kuvvetli yağışın meydana getireceği sel, su baskını, heyelan, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli rüzgara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Ergene'de Sarılar Köprüsü ulaşıma kapandı

Tekirdağ'ın Ergene ilçesinde son günlerdeki kuvvetli yağışlar nedeniyle, Sarılar köyüne alternatif ulaşımın sağlandığı köprünün bir bölümü çöktü.

Alınan bilgiye göre, Sağlık Mahallesi'ndeki üzerinde köprünün bulunduğu derede, yağışlar nedeniyle su seviyesi yükseldi.

Seviyenin yükselmesiyle Sarılar köyüne alternatif ulaşımın sağlandığı Sarılar köprüsünün bir bölümü çöktü.

Köprünün ulaşıma kapanması dolayısıyla, vatandaşlar alternatif yollarla köye ulaşmaya çalıştı.

Vatandaşlar, köprünün onarımı için bir an önce çalışma başlatılmasını beklediklerini kaydetti.

Ulaşıma kapandı

Düzce'de il genelinde etkili olan sağanak nedeniyle birçok ev ve iş yerini su bastı, Düzce-Yığılca bağlantı yolu heyelan yüzünden ulaşıma kapandı.

Dün akşam saatlerinden beri devam eden şiddetli yağış, kent merkezin Yığılca, Akçakoca, Gölyaka ve Cumayeri ilçelerinde su baskınlarına neden oldu.

İtfaiye, polis ve jandarma ekipleri, su baskınları nedeniyle mahsur kalan vatandaşları kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Düzce-Yığılca bağlantı yolu, Dutlar mevkisindeki toprak kayması nedeniyle ulaşıma kapandı.

Karayolları ve belediye ekipleri, yolu ulaşıma açmak için çalışmalara devam ediyor.

Toprak kayması

Sakarya'nın Akyazı ilçesinde etkisini arttıran sağanak, ulaşımda aksamaya neden oldu.

Dünden beri etkili olan yağış nedeniyle Karacasu Deresi taştı, karayolundaki bazı mevkilerde toprak kaymaları meydana geldi.

Singapur Evleri'nin önündeki köprü, suyun debisinin artması sonucu bir süre sonra çöktü. Akyazı Belediyesi itfaiye ve zabıta ekipleri bölgede önlem aldı.

Bir kısmı çöken köprü, daha sonra belediye ekiplerince suyun akmasını sağlamak için iş makineleriyle yıkıldı.

Alaağaç Deresi'nin taşması sonucu da Karaçalılık yolu ulaşıma kapandı. 

İlçede sel sularının çekilmesinin ardından hasar tespitine başlandı.

Ağaçlar kökünden söküldü

Kayseri'de, saatteki hızı zaman zaman 85 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle, kent merkezi ve çevresindeki sayfiye yerlerinde ağaçların bir bölümü kökünden söküldü.

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, fırtına nedeniyle kentin birçok yerinde devrilen ağaçların trafiği aksattığını, belediye olarak temizlik çalışmaları yürüttüklerini ifade etti.

Fırtınanın Kıranardı, Hisarcık, Gesi ve Turan gibi yüksek bölgelerdeki sayfiye evlerinin bahçesindeki meyve ağaçlarına da zarar verdiğini kaydeden Büyükkılıç, bölgede kuvvetli yağış beklendiğini ve hava sıcaklığında 8-10 derecelik düşüş görüleceğini belirterek, vatandaşlardan dolu yağışı ve yıldırıma karşı dikkatli olmalarını istedi.

Aşırı yağışlarda olabilecek sel sularına karşın Melikgazi ilçesinde beton kanallar oluşturduklarını ve bunları her zaman temiz ve açık bulundurduklarını belirten Büyükkılıç, "Aşırı yağışlarda Erciyes Dağı yönünden gelecek sel sularına karşı, doğal oluşan taşkın su kanallarını beton kanal yaparak güvenli ve açık hale getirdik. Fırtına nedeniyle kökünden sökülen ağaçların yerine hemen yerine yenilerini dikeceğiz. Yine aynı cins ve büyük ağaçları tercih edeceğiz" şeklinde konuştu.

Yenice-Zonguldak karayolunda araç geçişine izin verilmiyor

Sağanak nedeniyle kapanan Yenice-Zonguldak karayolunda araç geçişine izin verilmiyor.

İlçede sabahtan bu yana aralıklarla devam eden sağanak sonucu Yenice-Zonguldak karayolunun Yeşil Köy Karakavuz Mahallesi güzergahında su birikti. Söz konusu güzergahta önlem alan jandarma ekipleri, araçların geçişine izin vermiyor.

AFAD teyakkuzda

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye genelinde sağanak yağışlar nedeniyle teyakkuza geçildiğini bildirdi.

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, Zonguldak merkez ve Ereğli'de meydana gelen selde 26 vatandaşın, Başkanlığın koordinasyonuyla teyakkuza geçirilen 28'i AFAD arama kurtarma, 57'si Ereğli itfaiyesi, 4'ü Erdemir arama kurtarma personeli ve 20'si gönüllü olmak üzere 109 kişilik ekibin çalışmalarıyla kurtarıldığı belirtildi.

Sakarya Geyve'de evlerinde mahsur kalan 17 vatandaşın tahliyesi için Genelkurmay Başkanlığına mesaj emri çekilerek bir helikopter görevlendirildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sakarya'nın Akyazı, Hendek, Karasu ve Karapürçek ilçelerinde sel baskınlarının meydana geldiği bilgisi alınmış olup, olaya Sakarya AFAD arama kurtarma birlik müdürlüğünün, ilçe kaymakamlıkları ve belediyelerinin çalışmalarıyla müdahale edilmektedir. Mahsur kalan vatandaşlar AFAD koordinasyonunda arama kurtarma ekiplerince paletli araçlar ve botlar vasıtasıyla tahliye edilmektedir.

Düzce'de Ahmetçiler ve Melen derelerinde su taşkını olduğu, il merkezinde bazı iş yerlerinde su baskını yaşandığı AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi'ne bildirilmiştir. Düzce-Akçakoca kara yolunun dere taşması nedeniyle ulaşıma kapandığı, Dutlar köyü mevkisinde kısmi yol çökmesi meydana geldiği bilgileri alınmıştır. Müdahale çalışmaları Düzce AFAD Müdürlüğünün koordinasyonunda yeterli yerel kabiliyetlerle sürdürülmektedir."

Ülke genelindeki yağışlar sonucu ortaya çıkabilecek olumsuzluklara karşı yurdun 11 noktasındaki AFAD arama kurtarma birlik müdürlüğünün teyakkuza geçirildiği, 81 il AFAD müdürlüğünün 3G teknolojisiyle bilgilendirildiği ve harekete geçirildiği belirtilen açıklamada, gelişmelerin AFAD tarafından 7/24 izlendiği vurgulandı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın