Dolar
32.85
Euro
35.71
Altın
2,426.79
ETH/USDT
3,458.00
BTC/USDT
66,974.00
BIST 100
11,036.47
Gündem, arşiv

AP'nin kararını aynen iade edeceğiz

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Avrupa Parlamentosu kararının Türkiye'ye iletildiğinde aynen iade edileceğini bildirdi.

13.06.2013 - Güncelleme : 13.06.2013
AP'nin kararını aynen iade edeceğiz

ANKARA

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye hakkında aldığı kararın kabul edilemez olduğunu belirterek, Türkiye'ye iletildiğinde aynen iade edileceğini söyledi.

Bakan Davutoğlu, Avrupa Parlamentosu'nun Taksim Gezi Parkı olaylarına ilişkin kararı konusunda Dışişleri Bakanlığı'nda gazetecilere değerlendirmede bulundu.

Davutoğlu, kararın usül açısından kabul edilemez olduğunu çünkü AP'nin Avrupa'nın bazı başkentlerinde son dönemde benzer olaylara da aynı şekilde tepki vermediğini hatırlattı. Davutoğlu, Türkiye'nin birinci sınıf bir demokrasi olduğunu, fikir ve gösteri özgürlüğü gibi evrensel değerleri hep savunduğunu ifade ederek, "Geçtiğimiz yıllarda baktığımızda usül açısıdan Avrupa Parlamentosu'nun özellikle ekonomik kriz bağlamında tepki olarak ortaya konan birçok gösterilerde benzer bir karar almadığını müşahade ediyoruz" dedi.

"Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye söz konusu olduğunda böyle bir tutum sergilemesini kabul edilemez buluyoruz" diyen Davutoğlu, kararın üslup açısından da kabul edilemez olduğunu kaydetti. Davutoğlu, "Üst bir dille Türkiye'ye yönelik uyarılar içeren ama bu arada hiçbir şekilde, fikir ve gösteri hakkını kullanan samimi kitlelerle şiddet kullanan marjinal gruplar arasında ayrım yapmayan bir üslup benimsenmiştir. Türkiye hiçbir şekilde hiçbir ülkeden ya da ülke grubundan bu konularda ders alma ihtiyacı olan bir ülke değildir" dedi.

Uluslararası medyanın Türkiye'ye son günlerde bakışının oryantalist bir açı olduğunu dile getiren Davutoğlu, bu tutumun AP tarafından da tekrar edildiğini kaydetti. Davutoğlu, demokrasilerin özgürlükler ve düzen arasında kurduğu dengenin herkes tarafından gözetilmesi gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Türkiye Cumhuriyeti devleti bu temel ilkeleri hep benimsemiştir, benimsemeye de devam edecektir. Eğer herhangi bir şekilde yanlış bir uygulama varsa hukuk devleti içinde bunun da gereği yapılır. Zaten Sayın Başbakanımızın açıklamalarında da bu konuda herhangi bir yanlış uygulama varsa gerekli denetimin gerekli teftişin yapılacağı vurgulanmıştır. Bu işlem de yapılmıştır. Hukuk devleti ilkeleri içinde Türkiye gösteri özgürlüğünü de koruyan, kaygılarını açık bir şekilde ifade etmek isteyen herkese bu imkanı tanıyan tutumu sergilemeye devam edecek. Ama kimsenin de ülkeyi bir kaos ortamına çevirmesi veya böyle bir görüntü ve imaj oluşturma çabasına da izin vermeyeceğiz."

Davutoğlu, 1 Haziran'da Almanya'nın Frankfurt kentinde de benzer gösterilerin yapıldığını ve burada polisin hem biber gazı hem de tazyikli su kullandığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Aynı gün emniyet güçlerimizin Taksim'den çekildiği anlarda Frankfurt'ta da benzer bir protesto gösterisinde benzer yöntemler kullanılmıştır. Bu açıklamnın içeriğine bakıldığında son derece dengesiz bir biçimde sanki hiçbir şiddet kullanmayan protestoculara dönük aşırı şiddet kullanılmış gibi bir hava verilmeye çalışılmaktadır. Türkiye ve hükümetimiz her zaman özgürlükleri savunacaktır. Gösteri özgürlüğünü hukuk devleti kuralları içinde yaşatmaya devam edeceğiz. Bu anlamda Taksim Gezi Parkı'nda olan gençlerimiz, sivil toplum kuruluşu temsilcilerimiz ile bu gösteri hakkını şiddete dönük olarak istismar etmek isteyen marjinal gruplar arasına kesin bir çizgi koyuyoruz." 

Aynen iade edilecek

Çevre ve şehir bilinciyle yapılan her türlü ifade ve gösteri hakkını yine savunmaya devam edeceklerini kaydeden Davutoğlu, "Türkiye'nin imajını uluslararası alanda olumsuz yönde etkilemeye dönük çabalara da kesinlikle izin vermeyeceğiz. Son günlerde uluslararası medyada ve bazı açıklamalarla Türkiye'nin yükselen profilini düşürme ve bir imaj operasyonu yapma çabalarına da izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Davutoğlu, AP'nin kararını kabul edilemez bulduklarını tekrarlayarak, "Avrupa Birliği Daimi Temsilciliğimize de gerekli talimatı verdim. Bu karar bize iletildiğinde aynen iade edilecektir" dedi.

Gelişmelerden kaygılıyız ifadesi rahatsız edici

Yaşanan sürecin ABD ile ilişkilerde gerginliğe neden olup olmadığının sorulması üzerine Davutoğlu, hiçbir gerilim yaşanmadığını, gerek ABD'li gerekse Avrupalı muhataplarıyla konuyu ele aldığını ve hepsine aynı soruyu yönelttiğini söyledi. Davutoğlu, "Bizi rahatsız eden şudur. 'Türkiye'deki gelişmelerden kaygılıyız' ifadesi rahatsız edicidir" şeklinde konuştu.

Başka ülkelerde yaşanan benzer gelişmelerle ilgili olarak "kaygılıyız" ifadesinin kullanılmamasını eleştiren Davutoğlu, Paris'in varoş bölgelerinde 2005 yılında yaşanan olayları anımsatarak, "Eğer o dönemde Fransa demokrasisi için 'kaygılıyız' ifadesi kullanılmamışsa, Türk demokrasisi için de kullanılamaz. Kim kullanırsa buna karşı mesajımız net ve açık olur. Türk demokrasisi Fransız, İngiliz, Alman demokrasisi kadar olgundur ve kendi içinde problemleri çözecek araçlara sahiptir" dedi. 

Muhataplarıyla temaslarının süreceğini dile getiren Davutoğlu, "Herhangi bir gerilim söz konusu değil ama bilinsin ki Türkiye hiçbir ülkeden ders de almaz, yönlendirme de kabul etmez" ifadesini kullandı.

 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın