Dolar
13.71
Euro
15.50
Altın
1,784.01
ETH/USDT
4,112.20
BTC/USDT
49,042.00
BIST 100
1,910.41
Gündem, arşiv

Anayasa Mahkemesine yeni üye

Cumhurbaşkanı Gül, Anayasa Mahkemesi Üyeliğine, Yargıtay Üyesi Hasan Tahsin Gökcan'ı seçti.

17.03.2014
Anayasa Mahkemesine yeni üye

ANKARA 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mehmet Erten'den boşalan Anayasa Mahkemesi Üyeliğine, Yargıtay 4. Ceza Dairesi Üyesi Hasan Tahsin Gökcan'ı seçti.

Anayasa Mahkemesi Üyesi Mehmet Erten'in yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Anayasa Mahkemesi üyeliği için Yargıtay Büyük Genel Kurulunca üç aday belirlendi.

Cumhurbaşkanı Gül, gösterilen üç aday arasından, Yargıtay 4. Ceza Dairesi Üyesi Hasan Tahsin Gökcan'ı seçti.

Çorum'un İskilip ilçesinde 1965 yılında doğan Gökcan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1987'de mezun oldu. 

Ankara hakim adayı olarak göreve başlayan ve sırasıyla Fındıklı, Tuzluca, Bozüyük Hakimliği ve Yargıtay Tetkik Hakimliği görevlerinde bulunan Gökcan, 2011'de Yargıtay üyeliğine seçildi. 

Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalında yaptığı yüksek lisans eğitimini, Anayasa Hukuku alanında hazırladığı, "Devlet Yetkilerinin Sınırlandırılması ve 1982 Anayasası" adlı tez çalışmasını 1991'de tamamladı.

Gökcan'ın, "Yorumlu-Uygulamalı Türk Ceza Kanunu (6 cilt)", "Görevi Kötüye Kullanma, Rüşvet, Zimmet, İrtikap Suçları", "Kamu Görevlisi ve Özel Soruşturma Usulleri", "Taksirle Adam Öldürme ve Yaralama Suçları", "Açıklamalı Avukatlık Yasası", "Mühür Bozma ve Yedieminlik Yükümlülüğüne Uymama Suçları", "Sulh Ceza Davaları", "Uzlaşma ve Ön ödeme", "Gıda Suçları", "Karayolları Trafik Kanununa Göre Hukuki Sorumluluk, Tazminat, Sigorta, Rücu Davaları ve Trafik Suçları", "Uygulamada Trafik Suçları" adlı eserleri ve mesleki konularda yayımlanmış çeşitli makaleleri bulunuyor. Gökcan, evli ve 2 çocuk babası.

Yargıtay 4. Ceza Dairesi Üyesi Gökcan, 12 yıl Anayasa Mahkemesi üyeliği yapacak. 

Muhabir: Aylin Sırıklı

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın