Gündem

AK Parti'de 3 dönem kuralında istisna

AK Parti'de yapılan tüzük değişikliğiyle 25. dönem milletvekilliği süresinin kısa olması nedeniyle 3 dönem kuralına bazı istisnalar getirildi.

12.09.2015 - Güncelleme : 12.09.2015
AK Parti'de 3 dönem kuralında istisna

ANKARA

AK Parti'de yapılan tüzük değişikliğiyle 2 yeni genel başkan yardımcılığı kuruldu, Siyasi Erdem ve Etik Kurulu oluşturuldu. 25. Dönem milletvekilliği süresinin kısa olması nedeniyle 3 dönem kuralına bazı istisnalar getirildi.

AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi, Ankara Arena Spor Salonu'nda devam ediyor.

Kongrede, Tüzük Değişikliği Komisyonunca hazırlanan parti tüzüğünün bazı maddelerine ilişkin değişiklik teklifi, yapılan oylamayla kabul edildi.

Buna göre, bazı genel başkan yardımcılıklarının sorumluluk kapsamı yeniden belirlendi ve insan haklarından sorumlu genel başkan yardımcılığı ile çevre, şehir ve kültürden sorumlu genel başkan yardımcılığı oluşturuldu.

Ayrıca, tüzüğün dördüncü kısım başlığı, "Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulları ve Siyasi Erdem ve Etik Kurulu" şeklinde değiştirildi ve tüzüğe kurulun oluşumu, çalışma usul ve esaslarına ilişkin düzenlemeler eklendi.

3 dönem kuralı

Parti tüzüğüne 3 dönem kuralına ilişkin geçici maddeler konuldu.

Buna göre, 25. Dönem'de seçilmiş milletvekilleri için, bu dönem, AK Parti listelerinden aday gösterilip seçilen milletvekillerinin, kesintisiz en fazla 3 dönem aynı görevi yürütebileceğini düzenleyen tüzüğün 132. maddesinin uygulanması bakımından hesaba katılmayacak. Ancak bu kimseler hakkında 26. Dönem ve sonraki dönemler bakımından söz konusu düzenleme yeniden işletilecek.

Değişiklik teklifinin gerekçesinde, seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi nedeniyle 25. Dönem milletvekillerinin bir yasama yılını dahi tamamlayamadığı belirtildi.

Tüzükte öngörülen düzenlemenin 4 yıllık yasama süresince 3 kez ara vermeden görev yapanların yeniden aday olamamasına yönelik olduğu anlatılan gerekçede, 25. Dönem'in hesaba katılmasının hakkaniyete uygun olmayacağı ifade edildi.

Böylece, 7 Haziran'da 25. Dönem milletvekili seçilen ve 1 Kasım seçimi için yeniden aday olacaklar açısından 3 dönem kuralında 25. Dönem hesaba katılmayacak.

Muhabir: Ferdi Türkten

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın