Dolar
8.65
Euro
10.14
Altın
1,754.65
ETH/USDT
3,495.00
BTC/USDT
48,743.00
BIST 100
1,419.43
Gündem, arşiv

Adı Ak Mescit olsun

Bakan Günay, "Çamlıca'ya öyle mücevher gibi bir şey yapalım, pırıl pırıl olsun, hatta bence adı Ak Mescit olsun" dedi.

25.11.2012
Adı Ak Mescit olsun

İSTANBUL

Mimarlar ve Mühendisler Grubu'nun Akgün Otel'de düzenlediği çalışma toplantısına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir katılımcının, Çamlıca tepesine yapılması planlanan camiyle ilgili sorusu üzerine; kentin artan nüfusu nedeniyle yeni camilere de ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

''Üsküdar'ın tepesinde bir cami olmaz mı? Olur. Olmalı da'' ifadelerini kullanan Günay, konuşmasını şöyle sürdürdü: 
''Boğaz'daki camilere bakıyorum, birer mücevher gibi dizilmiş. Boğaz'ın kıyısında gerdanlık gibi. Hiçbirisi Boğaz'a basmıyor. Hiçbirisi Boğaz'ın görkemiyle yarışmaya kalkmıyor, arkadaki büyük yapılarla da. Halbuki yapardınız Boğaz'a bir büyük cami, her şey ondan ibaret. Onu yapmamışlar. Gerdanlığa, mücevher gibi dizmişler. Bence tepeye yaptığımız da o yeşillik içinde, alnın tacı gibi bir şey olmalı. Tacın içindeki o yakut gibi bir şey olmalı. Cesametiyle değil, zarafetiyle öne çıkmalı. Öyle birşey yaptığınız zaman hepimiz ayağa kalkar alkışlarız. Ama bugünkü beton tekniğiyle daha büyüğünü yapmaya çalışıyorsanız, yaparsın, Gökkafesi yapanlar bugün utanıyor.''

Çamlıca'ya Ak Mescit

Çamlıca Camisi için kendisinin de ''kapalı kapılar ardında'' bir öneri getirdiğini açıklayan Günay, orijinali Kırım'da bulunan, yakın zamanda aynı adla bir örneği de Tataristan'ın Bulgar kentinde inşa edilen Ak Mescit'in bir benzerinin, Çamlıca'ya inşa edilmesini teklif ettiğini bildirdi. 

Ertuğrul Günay, ''Çok büyük değil ama çok güzel. Mermer, parlak değil, mat. Ama pırıl pırıl. İstanbul'da bir Ak Mescit yok. Kırım'da var, Kazan'da var. Böyle mücevher gibi bir şey yapalım, cesameti değil, zarafetiyle ortaya çıksın, pırıl pırıl olsun, o tacın yakutu gibi, orada bir yerde gözüksün, hatta bence Ak Mescit olsun adı. Madem bu coğrafyayı Kazan'ı, Kırım'ı birbiriyle bağlamaya çalışıyoruz, adı da Ak Mescit olsun'' diye konuştu.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın