Dolar
13.53
Euro
15.32
Altın
1,813.80
ETH/USDT
3,169.40
BTC/USDT
42,479.00
BIST 100
1,979.83
Spor

Karadeniz'in 'diplomalı' takımı

Trabzon'da 11 yıl önce amatör olarak mücadeleye başlayan ve yükseldiği Kadınlar Futbol 1. Ligi'nde 7 yıldır yer alan Trabzon İdmanocağı, sporun yanında eğitime de öncelik veriyor.

25.10.2016
Karadeniz'in 'diplomalı' takımı Fotoğraf: Meltem Yılmaz/AA

TRABZON - Meltem Yılmaz 

Doktora yapmış bir iktisatçının kulüp başkanı, beden eğitimi öğretmenlerinin futbol şube sorumlusu ve antrenör olduğu Trabzon İdmanocağı'nda, oyuncular da öğretmenlik başta olmak üzere tıp ve mimarlık bölümü mezunu ve öğrencilerden oluşuyor.

Kadın futbolunda kısa zamanda başarılara imza atan ve göz dolduran Trabzon İdmanocağı, eğitim ve sporu aynı anda yürüterek Türkiye'de bu anlamda örnek olmaya çalışıyor.

"Eğitim seviyesi yüksek bir kulüp olduk"

Trabzon İdmanocağı'nın antrenörü Gürkan Çavdar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, takımın yaklaşık 8 yıldır başında bulunduğunu, gerek oyuncularla gerekse teknik heyetle bir aile olduklarını söyledi.

Takım olarak başarılara imza attıklarını dile getiren Çavdar, Trabzon'da kadın futbolunun ayrı bir yeri olduğunu ve bu durumun her geçen gün daha iyiye gittiğini ifade etti.

Çavdar, Trabzon İdmanocağı'nın özel bir takım olduğunu vurgulayarak, "Biz 7 yıl önce planlamaya giderken basamak basamak adımlarımızı sağlam atıp bir sonraki adıma öyle hazırlandık. Kadınlar Futbol 1. Ligi'ne çıktıktan iki yıl sonra bu işin artık eğitimle ilerlemesini planladık ve öğrencilerimizin çoğunun, öğrenciliklerinde başarılı olması için elimizden gelen desteği vermeye çalıştık. Ondan sonra da biz gerçekten eğitim seviyesi yüksek bir kulüp olduk." diye konuştu.

"Türkiye'de rol model oluşturmasını istiyoruz"

Çavdar, takımda öğretmenlik dışında tıp ve mimarlık bölümü öğrencilerinin de olduğuna dikkati çekerek, "Biz bu bağlamda veli, okul ve kulüp olarak bir üçgen oluşturduk. Örnek verecek olursak, oyuncularımızdan Bakiye Ecem Altınbaş, İngilizce tıp bölümünü kazandı. En büyük destekçimiz de babası oldu. Bu üçgen kapsamında tıp fakültesi okuyan bir oyuncumuz var. Mimarlık okuyan bir oyuncumuz da var. Bunun Türkiye'de rol model oluşturmasını istiyoruz ve oluşturacağına da inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın