Dolar
8.65
Euro
10.14
Altın
1,754.65
ETH/USDT
3,461.10
BTC/USDT
48,250.00
BIST 100
1,419.43
Spor, arşiv

Başpehlivan bugün belli olacak

Edirne'deki 653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, bugün başpehlivanlık müsabakalarının yapılmasının ardından sona erecek.

22.06.2014
Başpehlivan bugün belli olacak

EDİRNE  

Edirne'deki 653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin son gününde müsabakalar başladı. 

Çeyrek finalde rakiplerini yenen Abdullah Güngör, Fatih Atlı, Recep Kara ve İsmail Balaban yarı finale yükseldi.

Kurada eşleşen başpehlivanlar, er meydanındaki tribünleri selamlayarak güreşe tutuştu. 

Final yapacak pehlivanlar arasında gösterilen Recep Kara ile geçen yılın başpehlivanı İsmail Balaban'ın rakipleriyle olan güreşleri merakla izlendi.

Rakibi Serhat Balcı'yı normal sürede yenen Abdullah Güngör, üst tura çıkmasının sevincini yaşadı. Diğer altı başpehlivan normal sürede yenişemediği için, puanlama bölümüne geçildi.

Puanlama bölümünde ilk galip, rakibi İbrahim Çoraman'ı puan alarak yenen Fatih Atlı oldu. Recep Kara da Orhan Okulu'yu tuş ederek yendi.

İsmail Balaban'ın özellikle paça kazık atakları güreşi hareketlendi. Osman Aynur pasif güreştiği için 3 ihtarla diskalifiye oldu. Rakibinin diskalifiye olması nedeniyle Balaban güreşi kazandı. 

Güreşlerin sonunda Abdullah Güngör, Fatih Atlı, Recep Kara ve İsmail Balaban yarı finale yükseldi.

653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, başpehlivanlık müsabakalarıyla sona erecek.

Güreş ağalığı

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreş ağalığını, 522 bin lira bedelle iş adamı Seyfettin Selim  kazandı.

İhaleye, bu yılın güreş ağası Antalyalı eczacı Süleyman Mecek,  Mecek'ten önce 5 yıl Kırkpınar'da güreş ağalığı yapan iş adamı Seyfettin Selim ve iş adamı Mustafa Kaşgür katıldı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ihaleyi 222 bin liradan açtı. Mecek, bu tutarı 250 bin liraya yükseltti. Diğer adayların fiyatını yükselttiği ihale, 522 bin lira bedelle Selim'de kaldı.

Organizasyonda gelecek yılın güreş ağası seçilen Selim, Kırkpınar'a emeği geçen herkese teşekkür etti.

Veda konuşması yapan Mecek de Kırkpınar'ın en genç ağası olduğunu ve ağalığı emin ellere emanet ettiğini söyledi.

Selim, daha sonra davul zurna eşliğinde omuzlarda, tribünlerdeki güreşseverleri selamladı. 

Bu arada, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da güreşleri izlemek üzere Sarayiçi Er Meydanı'na geldi. 

Cumhurbaşkanı Gül'den mesaj

Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri dolayısıyla, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’e bir mesaj gönderdi.

Mesajında, 653. Tarihi Kırkpınar Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası’nı icra etmenin gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Gül, şunları kaydetti:

"Toplumları güçlü ve farklı kılan geçmişten geleceğe taşıdığı kültür mirasıdır. Asırlardır büyük bir coşkuyla sürdürülerek yaşatılan ve bugünlere ulaşan Tarihi Kırkpınar Güreşleri en önemli kültür miraslarımızdandır. UNESCO’nun 'İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası' listesine aldığı böylesine köklü ve görkemli bir spor organizasyonuna sahip olmaktan gurur duyuyoruz. 

Kırkpınar, Edirne gibi Osmanlı’nın başkenti olmuş, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, tarihi zenginliğe sahip şehrimizin kültürel mirasına ve tanıtımına büyük katkı sağlamaktadır. Ata sporumuz güreşin sembolü Kırkpınar’ı; gelecek nesillere tüm yönleriyle en iyi şekilde aktarmak hepimizin görevidir. Bu nedenle her yıl coşkuyla yapılan Kırkpınar’ı içinde barındırdığı unsurlarıyla daha da zenginleştirerek geleceğe taşımak için hep birlikte çalışacağız."

Büyük bir ilgiyle takip edilen Tarihi Kırkpınar Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası'nın düzenlenmesinde emeği geçen herkesi tebrik eden Gül, "Sarayiçi Er Meydanı’nın çekişmeli ve heyecanlı müsabakalara ev sahipliği yapacağı inancıyla, güreşçilerimize başarılar diliyor, tüm vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi sunuyorum" ifadesini kullandı.

Muhabir: Salih Baran

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın