Euro
9.00
Dolar
7.46
BIST 100
1,531.05
Altın
1,715.09
Politika, arşiv

Ruhani ile Suriye’yi görüştüler

Tahran ziyaretine ilişkin soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile yaptıkları görüşmede Suriye konusunu ele aldıklarını söyledi.

05.08.2013
Ruhani ile Suriye’yi görüştüler

TAHRAN

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yemin törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü temsilen katılmak için Tahran’a gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran’dan ayrılmadan önce ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da selamlarını getirdiğini kaydeden Davutoğlu, bu sabah Hasan Ruhani ile görüştüğünü, görüşmeye İran’ın yeni Dışişleri Bakanı olması beklenen Cevad Zarifi’nin de katıldığını söyledi. Davutoğlu, Türkiye ile İran arasındaki özellikle son 10 yılda sağlanan ilişkinin Türkiye’nin İran’a verdiği özel önemin göstergesi olduğunu belirterek, ilişkilerden duydukları memnuniyeti dile getirdiğini ve bundan sonra da ilişkilerdeki ivmeyi sürdürmek istediklerini vurguladı.

Ruhani’nin de Türkiye’yi tarihi ve yakın bir dost olarak gördüğünü ilettiğini bildiren Davutoğlu, son yıllarda ilişkilerde sağlanan güzel gelişmeleri kendi döneminde ilerletilmesi için güçlü bir iradeye sahip oldukları mesajını aldığını belirtti.

Davutoğlu, Suriye ve Mısır başta olmak üzere bölgesel konuları ele aldıklarını, Türkiye ve İran arasındaki istişarelerin bundan sonra daha artırılarak sürdürülmesinin bölge istikrarı için önemini vurguladığını söyledi. Ruhani’yi Türkiye’ye davet ettiğini ifade eden Davutoğlu, “Kendisi de Türkiye ile en yoğun ilişkiler içine girmek istediğini ifade etti” dedi.

“Ruhani ile Suriye’yi detaylı ele aldık”

Davutoğlu, İran’dan özellikle Suriye konusundaki beklentilerle ilgili temasları sırasında bir mesaj alıp almadığının sorulması üzerine, görüşmelerinde Suriye konusunu detaylı ele aldıklarını belirtti. Türkiye’nin Suriye’de iç savaşa bakışını Ruhani’ye aktardığını belirten Davutoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye’nin hiçbir zaman hiçbir dönemde bölgede herhangi bir grup, mezhep ya da siyasi partiye dayalı politika takip etmediğini, temel ilkelere dayalı bir politika takip ettiğimizi, bu ilkelerin başında barış, istikrar ve halkın iradesinin geldiğini, Suriye’de maalesef bu barış ve istikrarı Esed’in, ki geçmişte yakın ilişkilerimiz olduğunu da ifade ederek vurguladım. Bütün tavsiyelerimize rağmen Suriye’de barış ve istikrarı bozanın yine Esed olduğunu, son dönemlerde güvenliğin daha da bozulmuş olduğunu kendileriyle paylaştım. Kendileri de bu konuda Türkiye ile istişarelere önem verdiklerini ifade ettiler. İnşallah önümüzdeki dönemde daha detaylı bir görüşme için tekrar bir araya geleceğiz. Şu anda önemli olan Suriye’de akan kanın durması ve Suriye halkının bir bütün içinde Suriye toprak bütünlüğü içinde kendi geleceğini tayin etme hakkının Suriye halkına verilmesi. Demokrasi ve güvenlik prensipleri çerçevesinde bir ortak zemin olduğu konusunda mutabık kaldık. İnşallah en kısa zamanda önce Dışişleri Bakanı Sayın Zarifi ile daha sonra da Sayın Ruhani’nin Sayın Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızla yapacağı görüşmelerle bu istişareleri sürdüreceğiz.”

Barzani’nin Ankara temasları

Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin geçtiğimiz günlerde Ankara’ya yaptığı ziyaret ve yakında yapılacağı ifade edilen Kürt Konferansı konusundaki soru üzerine, hem Mesud Barzani hem de Neçirvan Barzani ile belli aralıklarla süregelen istişarelerinin bulunduğunu hatırlattı. “Nihayet bu bölge hepimizin ortak bölgesi” diyen Davutoğlu, gelecekle ilgili kaygılar konusunda çok ortak noktaları bulunduğunu ifade etti.

Barzani ile görüşmesinde Suriye konusunu da ele aldıklarını kaydeden Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Onlar da biz de Suriye’de iç barışın tesis edilmesinde Kürtlerin önemli bir unsur olduğunu, bunun da ancak ve ancak Kürt grupların toplu olarak Suriye muhalefeti içinde yer almasıyla mümkün olduğu hususlarını paylaştık. Bu konuda aynı perspektife sahibiz. Suriye rejimiyle yapılacak herhangi bir işbirliğinin Kürtler açısından sorunlar doğuracağı aşikar."

Davutoğlu, PYD ve Barzani ile olan son temaslar bir arada değerlendirildiğinde Türkiye için gerek Irak’ta gerek Suriye’de bütün bu Kürt unsurların bulundukları yerde barış içinde yaşamalarının önemine değindi.

Mısır konusu

Davutoğlu, Mısır konusundaki bir soru üzerine de konuyla ilgili sürekli diplomatik temas halinde olduklarını söyledi.

Davutoğlu, “Ümit ederiz, Mısırlı kardeşlerimiz bayramı gerçek bir barış ortamında yaşarlar. Ancak bunun için başta Sayın Mursi olmak üzere bütün siyasi liderlerin özgürlüklerine kavuşması büyük önem taşıyor. Daha sonra bütün siyasi tarafların katılımıyla, tamamıyla siyasilerin iradesinden oluşan bir yeni yol haritası çerçevesinde çalışmalar yürütülebilir ama öncelikle hedef Sayın Mursi’nin ve bütün siyasi tutukluların serbest bırakılması. Daha sonra atılacak adımlar konusunda da istişarelerimiz bütün taraflarla yoğun şekilde devam ediyor” diye konuştu.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın