Dolar
32.87
Euro
35.69
Altın
2,417.06
ETH/USDT
3,446.50
BTC/USDT
65,923.00
BIST 100
11,089.53
Politika

Oy verirmiş vermezmiş dinlemeyeceğiz

Başbakan Erdoğan, "Yeniden bir Van merkez planlaması yapılacak, yeni bir şehir, yeni bir ilçe inşa edilmiş olacak'' dedi.

26.10.2011 - Güncelleme : 26.10.2011
Oy verirmiş vermezmiş dinlemeyeceğiz

erdogan text_2610_3

Başbakan Erdoğan, "Yeniden bir Van merkez planlaması yapılacak, yeni bir şehir, yeni bir ilçe inşa edilmiş olacak'' dedi.***

ANKARA

Ayrımcı ifadeler lanetli
İl Başkanları Toplantısında konuştu

Depremin ardından son durum

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında bir konuşma yaptı. 
Konuşmasının başında Van'da meydana gelen deprem felaketi nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet dileyen Başbakan Erdoğan, Türk milletine başsağlığı diledi.
"Deprem anından itibaren, ilgili bakanlarımız, Van milletvekillerimiz, ilgili kurumlarımız derhal harekete geçtik. Ben, İstanbul'dan beraberimde bakan arkadaşlarım olduğu halde Van'a hareket ettim" diyen Erdoğan, şunları söyledi:
"Tabii böyle anları maalesef kendileri için hala siyasi ranta dönüştürmenin gayreti içinde olanlar var. Çirkin olan bu. Hele hele böyle bir deprem felaketinin olduğu anda bütün imkanlarıyla beraber seferber olan bir devlet var, bir hükümet var. Bütün imkanlarıyla, kurumlarıyla, kuruluşlarıyla ilk andan beri orada. 1999 depremini yaşayanlar bilir. Deprem mahalline gelemeyen bir iktidar, bir hükümet vardı. Ama şu anda kabinenin neredeyse dörtte biri orada seferber olmuş vaziyette, devletin tüm kurum ve kuruluşları orada seferber olmuş vaziyette. Neler yapılıyor, neleri yapacağız, bunlar orada planlanıyor. Birkaç gün içerisinde hamd olsun durum kontrol altına alınmış vaziyette ve çok kısa bir zaman içerisinde de inşallah bütün bu enkazlar kalkacağı gibi, yeniden bir Van merkez planlaması ve yeniden Erciş'te de kentsel değişim, dönüşüm ile birlikte yeni bir şehir, yeni bir ilçe inşa edilmiş olacak. 
Bölgeye, benim talimatımla, ilk etapta 3 milyon Türk Lirası Acil Yardım Ödeneği gönderildi. Bugün bu rakam 10 milyon TL'ye çıkarıldı. Başbakanlık adına açtığımız yardım hesaplarında da şu an itibarıyla 1 milyon 728 bin lira yardım toplandı.''

Van'da meydana gelen depremle ilgili son bilgiler
48 il ve 39 kurumdan, arama–kurtarma, sağlık ve ilk yardım personeli, araç ve malzeme temin ettiklerini bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:
''Şu an itibarıyla bin 352 yaralı kaydımız var. 3 bin 755 kamu personeli ve 422 sivil toplum örgütü mensubu bölgede çalışıyor. 16 arama kurtarma köpeği, kamuya ait 595 arama kurtarma aracı, sivil toplum örgütleri ve özel şirketleri ait 54 iş makinesi ve araç, 860 sağlık ekibi, 7'si hava ambulansı olmak üzere toplam 140 ambulans, 33 jeneratör bölgede faal durumda.
Bu sabah saat 09.00 itibarıyla depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı maalesef 461'e ulaştı. Yaralı sayısı bin 352.
Bölgeye şu ana kadar ulaştırdığımız malzeme de şöyle: Kızılay tarafından, 15 bin 379 çadır gönderildi. Aslında bu çadırlar bu olaya yetecek miktardaki çadırlardır. Fazlasıyla yetecek miktardadır. Ama ne yazık ki olay kontrol dışına çıkınca bu çadırlar yetmez bir durum arz ediyor ve ondan sonra da bakıyorsunuz televizyonlar, 'hemen çadır yok, şu yok, bu yok' diyor. İlk anda gerçekten, ilk 24 saatte bu konuda bir başarısızlık oldu. Bunu kabul ediyoruz. Burada bir eksiğimiz oldu. Ama bu tür olaylarda artık bu kadar eksik de bu kadar hata payı da olacaktır. Bu dünyanın her yerinde otomatiğe bağlanmış olay değil. Herkes görevini biliyor, ama tabii ki bölgedeki mevcut depolarda yeteri kadar katalitik soba veya çadır olmayabilir. Farklı depolardan buralara yine bu çadırlar geldi, geliyor.
60 prefabrik ev, 76 bin 500 battaniye, 36 seyyar mutfak, 3 bin 51 mutfak seti, 5 bin 139 katalitik soba sağlanarak Van merkez, ilçe ve köylerine ulaştı ve vatandaşa dağıtıldı, dağıtılıyor. Çadır, battaniye ve diğer malzeme ihtiyacının karşılanması için 5 sivil, 3 askeri olmak üzere 8 uçakla şu anda sevkıyat aralıksız olarak devam ediyor.

63 öğretmenimiz hayatını kaybetti
Milli eğitim noktasında, Van merkez ve Erciş başta olmak üzere, depremden zarar gören ilçe ve köylerimizde 14 Kasım tarihine kadar eğitime ara verdik. Bölgede sadece 1 okul tamamen yıkıldı. Okullarda genel olarak ilk tespitlere göre hafif hasar olduğu tespit edildi. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından 37 mühendis, okulların eğitime hazır hale getirilmesi için bölgeye ulaştı. Bu arada, Van Merkez'de 7, Erciş'te 56 olmak üzere toplamda 63 öğretmenimiz maalesef hayatını kaybetti. 13 öğretmenimiz de yaralandı. Hayatını kaybeden öğretmenlerimize de Allah'tan rahmet diliyor, yakınlarına, eğitim camiasına, milletimize bir kez daha başsağlığı dileklerimi sunuyorum.''

erdogan hediye_2610Televizyonların verdiği haberlere bakarsak
Ulaştırma Bakanlığının, kendi iş makinelerini seferber ettiği kadar, insan ve malzeme naklini kolaylaştıracak önlemler aldığını belirten Erdoğan, yardım sevkıyatını sağlamak amacıyla Van havaalanının takviye edildiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, ''Eğer biz televizyonların verdiği haberlere bakarsak, ilk verilen haber şöyleydi; 'Van havaalanı kullanılamaz durumda. Ağrı'dan, Erzurum'dan ulaşılıyor' diye. Halbuki böyle bir şey yok. sürekli olarak Van havaalanı kullanılabildi. Bu kadar açık ve net, ne yazık ki doğru olmayan haberler var'' dedi.

1250 konut var
Şu anda bir sendikanın bitmek üzere olan 1250 civarında konutunun olduğunu belirten Erdoğan, "Bu sendikamızla arkadaşlarımız görüşmelerini yapıyorlar. Onlarla anlaşabilirsek onların bu konutlarını biz devralıp, onlara yeniden bu konutları inşallah uygun gördükleri, uygun göreceğimiz bir yerde başlamak ve 1250 konutla bir defa ilk etapta süratle oraya (Van) yerleşim sağlayalım istiyoruz." dedi.
GSM şirketlerini de tebrik eden Erdoğan, "İletişimde, bu boyutta bir afete rağmen sıkıntı çok çok kısmi kaldı. Rahatlıkla enkaz altında kalanlarla bile bu iletişim sağlanabildi, görüşmeler yapılabildi" diye konuştu.

Beton adeta kuma dönüşmüş
Erdoğan, ''Enkaza baktığınızda, malzemenin ne kadar kalitesiz olduğunu, o betonun adeta kuma dönüştüğünü, zemin kattaki beton blokların zayıflığından, ya da kaldırılmasından bütün bir binanın ve içindekilerin acı fatura ödediğini görüyorsunuz. Belediyeler de müteahhitler de denetim elemanları da bu ihmallerin cinayetle eşanlamlı olduğunu artık görmek durumundadır'' diye konuştu.

Ayrımcı ifadeleri lanetli görüyorum
"Yaşanan felaketleri, acıları, ölümleri, yıkımları, tüyler ürpertici bir ırkçılık, ayrımcılık vesilesi olarak kullanmayı şiddetle reddettiğimi ve kınadığımı altını çizerek ifade etmek istiyorum" diyen Erdoğan, "Sosyal paylaşım sitelerinde, bazı televizyon ekranlarında, bazı gazete köşelerinde, hatta fısıltı yoluyla sağda solda dile getirilen, ayrımcılığa ilişkin her ifade, her tavır, her ima, çok açık söylüyorum, insanlık dışıdır, vicdansızlıktır. Ben bunları lanetli olarak görüyorum" dedi
Bölgeye yatırım gelmemesi, huzur, kardeşlik gelmemesi için yıllardır mücadele edenlerin, deprem esnasında da devlet yardımı ulaşmasın diye elinden gelen provokasyonu yaptığını ifade eden Erdoğan, o, harap olmuş ocakların üzerinden rant devşirmeye çalıştıklarını kaydetti.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Van'a ulaşıyor, Konya, Kayseri, Ankara, Erzurum Van'a ulaşıyor ama o bölgedeki malum belediyelerin hemen yanı başlarına ulaşmaktan aciz kaldıklarını belirten Erdoğan, "Polis taşlamak, asker taşlamak, molotof atmak, sağı solu yakıp yıkmak için anında organize olanlar, bakıyorsunuz afet anında ortalıkta yoklar" dedi.
Çok acıdır ki yaşanan onca depreme rağmen hala nasihat alınmadığının en son Van'da görüldüğünü anlatan Erdoğan, "Belediyeler de müteahhitler de denetim elemanları da bu ihmallerin cinayetle eş anlamlı olduğunu artık görmek durumundadır" dedi.

Artık bıktırdınız yeter

Erdoğan, iktidar olarak geçmişte Elazığ ve Erzurum'da meydana gelen depremlere anında müdahale ettiklerini, yeni şehirler oluşturduklarını belirterek, ''Bir ayrımcılık yapılmadı. Bu 'Türk müdür, Kürt müdür, Zaza mıdır' denmedi, 'benim insanımdır, benim vatandaşımdır, benim halkımdır' dendi ve bu kişilere böyle ulaşıldı. Biz yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik. Biz bu millete hizmetkar olduk. Başka bir derdimiz yok ama bunu farklı yerlere çeken zihniyetlere sesleniyorum: Artık bu zihniyetten vazgeçin, artık bıktırdınız yeter, bundan vazgeçin. Buna çanak tutan medyaya da sesleniyorum: Sizler de artık bunlara çanak tutmaktan vazgeçin'' diye konuştu.
Erdoğan, ''Gün, Türkiye düşmanlarına, millet düşmanlarına kardeşlik ve dayanışma yoluyla birlik ve beraberlik gücünü gösterme günüdür'' dedi.

Terörün hedefinde AK Parti ve hükümet var
Erdoğan, ''Terör örgütü, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin ardından, çok bariz bir şekilde hedefine AK Parti'yi ve AK Parti Hükümeti'ni koymuştur. Gerek terör örgütünün, gerek onun uzantılarının tavırlarında, açıklamalarında, hedefin AK Parti ve AK Parti Hükümeti olduğu çok net olarak görülüyor. Ne yazık ki başta anamuhalefet partisi CHP olmak üzere, Mecliste grubu bulanan partiler de terör örgütünün bu tuzağına düşüyor, bilerek ya da bilmeyerek örgütün bu saldırılarına adeta destek veriyorlar'' dedi.

Bedeli ne olursa olsun bu binaları yıkacağız
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bir çalışma içine gireceklerini belirten Erdoğan, şunları söyledi:
"Artık şehirlerimizde kaçak yapı, gecekondu, bunlara yönelik gerekirse yetkiyi tamamen Bakanlığımıza alacağız ve bu tür binalarını değiştirmeyen, bunları yıkmayanlara sormadan kamulaştırmasını yapacak ve bu binaları biz yıkacağız. Bedeli ne olursa olsun, oy verirmiş vermezmiş biz bunları dinlemeyeceğiz artık. Çünkü bu tabloları defaatle yaşamaktansa iktidarı kaybetmek çok daha hayırlıdır. Onun için biz bu adımı atmak zorundayız. Depreme dayanıklılık noktasında çok daha hesaplarımızı ciddi yapıp yoğun bir şekilde bu şehirleşme adımlarını atacağız. Vatandaşlarımıza 'gel kardeşim, senin binanın enkaz bedeli budur ve gel buraya gir, 20 yıl vadeyle de gel burada otur. Ne istiyorsun, iki daire mi, al sana iki daire ama oturacağın yer artık burası. Senin oturduğun yerde biz yarın bir musibetle karşı karşıya kalamayız'. Yok şöyleydi, yok böyleydi kusura bakma. Bunlara artık 'evet' diyemeyiz."

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın