Euro
6.42
Dolar
5.77
BIST 100
98,406.01
Altın
1,490.19
Politika

İmamoğlu: İstanbul sürece sonuna kadar sahip çıkacak

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İmamoğlu, İstanbul'un sürece sonuna kadar sahip çıkacağını belirterek, "Bu sürecin dilini, sloganını, ruhunu İstanbullular yazıyor." dedi.

Elif Küçük   | 26.05.2019
İmamoğlu: İstanbul sürece sonuna kadar sahip çıkacak

İstanbul

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Bostancı Gösteri Merkezi'nde gerçekleştirilen "İstanbul Gönüllüleri Kampanya Koordinasyon Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, 23 Haziran'da bayrama gider gibi coşkuyla, güler yüzle, mutlulukla sandık mücadelesi vereceklerini söyledi.

İmamoğlu, 23 Haziran seçimi için yürütecekleri saha çalışmalarında, öncelikle "İstanbulluya yapılan haksızlığı" anlatacaklarını sonra ise İstanbul'la ilgili hayallerini paylaşacaklarını aktardı.

İstanbul'da adil bir şehir yaratmak istediklerini dile getiren İmamoğlu, "Yeşil bir kent olsun istiyoruz. Aynı zamanda bu şehrin yeteneklerini ortaya çıkaracak bir yönetim istiyoruz. Bu şehrin insanına hizmet vereceğimizi anlatın. 'Bu şehrin nimetlerini, kabiliyetlerini, kazançlarını bir avuç insana değil, 16 milyon insana dağıtmaya geliyoruz.' deyin. Onların derdi bir avuç insan, bizim derdimiz 16 milyon insan. Bu farkı anlatacağız. İstanbul'un israf düzenini anlatacağız. Paramızı çarçur ediyorlar. Sakın yılmayın, anlatın. Çünkü her kuruşu bizim. Sunacağız size bunları, anlatın." şeklinde konuştu.

"Son 1 hafta sizlere güzel şeyler söyleyeceğim"

Ekrem İmamoğlu, katılımcılara, seçim çalışmalarına yönelik şu önerilerde bulundu:

"Ramazana uygun dille çalışacağız. 16 milyonun çeşitliliği içerisinde, herkesin inancına saygı duyan, güzel yürekli insanlar olarak çalışacağız. Büyük bir disiplinle çalışacağız. Ev ziyareti yapın, kullandığınız sandıklarda görev aldığınızı biliyorum, görev almayı teşvik edin. On binlerce insanla süreci destekleyeceğimiz için o aldığınız sandık listesinde her hemşehrinizi, her komşunuzu ziyaret edin. Bu kardeşinizin selamını onlara iletin. Tartışın, paylaşın, konuşun ama asla münakaşa etmeyin. Her gün sahada olmalıyız. İşiniz, okulunuz olabilir ama seyahat ediyorsunuz, evinize gidiyorsunuz, boş vaktinizi İstanbul’un ve demokrasi mücadelesinin geleceğine ayırın. Göreceksiniz bugünleri gelecekte çocuklarınıza, torunlarınıza anlatarak kendinizle gurur duyacaksınız.

Yol haritamızda bilim, eğitim, evrensel değerler, ahlak, adalet, kültür, sanat olacak, yetenekli gençlerin mutlu bir şehirde yaşamalarını sağlayacağız. Mümkünse gönüllü arkadaşlarımız bu bayramda evlerinde kalsın. Aile büyüklerinin ellerini öpelim, mezarları ziyaret edelim sonra eşimizi, dostumuzu, komşumuzu bu süreç için aramaya devam edelim. Bayramdan sonra herkes geri dönmüş mü, 23 Haziran'da oy kullanacaklar mı kontrol edelim. Son 2 hafta çok önemli. Sizlere sürprizlerim olacak. Son 1 hafta sizlere güzel şeyler söyleyeceğim. Sandığa hazırlık yapalım, eğitimlere katılalım. Bu işi çok ciddi bir şekilde yürütelim." 

"İstanbul sürece sonuna kadar sahip çıkacak"

Ekrem İmamoğlu, seçim çalışmalarını Sancaktepe'nin ardından Çekmeköy'de sürdürdü.

Seçim otobüsüyle Taşdelen Mahallesi’nde halkı selamlayan İmamoğlu, Madenler Meydanı'nda kısa bir konuşma yaptı.

Umudun çocuklarda ve gençlerde olduğuna işaret eden İmamoğlu, "Bizim umutsuz olmamızı istiyorlar. Zannediyorlar ki kavga edecekler. Biz onları kavgalarıyla baş başa bırakacağız. Bizim derdimiz o bir avuç insanla. Onlar bu şehrin nimetlerini isterler ama biz bu şehrin nimetlerini size vermeye geldik." diye konuştu.

İmamoğlu, paylaşacaklarını, bölüşeceklerini, İstanbul'un nimetlerini 16 milyon insana dağıtacaklarını ve şehri 16 milyon İstanbullunun yöneteceğini ifade etti. 

Sandıkta yüz binlerce İstanbullunun ve on binlerce avukatın görev alacağını aktaran İmamoğlu, "Tek bir gerekçe üretemeyecekler." dedi.

Ekrem İmamoğlu, İstanbul'un sürece ve sandığa sonuna kadar sahip çıkacağını belirterek, "Bu sürecin dilini, sloganını, ruhunu İstanbullular yazıyor, o güzel gençlerimiz yazıyor, geleceğe umutla bakmak istiyor. Her yerde bunu söyleyin: Her şey çok güzel olacak." ifadelerini kullandı.

"Her hususta seferberlik ilan etmek zorundayız"

Ekrem İmamoğlu, Ataşehir'deki bir otelde Rize dernekleri tarafından düzenlenen "Birlik, Beraberlik ve Dostluk İftarı"nda yaptığı konuşmada, Rizeli hemşehrileriyle bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. 

Asla vazgeçmeyeceklerini vurgulayan İmamoğlu, yeni bir dönem ve anlayış sürecinin başladığını dile getirdi.

"Demokrasiye atılan bu büyük ihanet hamlelerine karşı bir araya gelmeli, siyasetin dilini, tavrını ve davranış biçimini hep birlikte değiştirmeliyiz." diyen İmamoğlu, herkesin, ülkenin geleceği için bundan mesul olduğunu savundu.

İmamoğlu, "sorumluluk almaktan kaçınmayan kişiler" olarak tanımladığı Rizeli vatandaşları sorumluluğa davet ederek, şöyle konuştu: 

"Sizlerle birlikte yol yürümek istiyorum. Bunun demokrasi adına bir sorumluluk ama bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Demokrasiden, akıldan, bilimden, sanattan, adaletten, haktan, hukuktan uzaklaşmış bir anlayışın yaptığı hatalar üzerinden bu memleket ve millet adına bir fırsata dönüştüğünü düşünüyorum. Bu fırsatı, olağanüstü muazzam bir sürece evirmek zorundayız. Biz seçimi kazanacağız, hiç kuşku duymayın. Benim anlatmak istediğim esas konu, 24 Haziran ve sonrası; ben adına seferberlik diyorum. Nedir? İstanbul seferberliği, eğitim seferberliği, çevre seferberliği, adalet seferberliği. Aklınıza gelebilecek her hususta seferberlik ilan etmek zorundayız. Ekonomide, pazarda, her hususta... Sorumlu bireyler olarak, sıradanlaşmış kamu yönetimini, vasatın altına inmiş ekonomik süreci başka döneme çevirmek, bu memleketin bir kuruşunu bile korumak adına büyük bir seferberlik başlatmak zorundayız. Bu memleket için yozlaşmış bir süreçle baş başayız. Bu yozlaşmanın önüne geçmek adına bunun simgesel yeri İstanbul'dur. Böyle bir seferberliğe sizleri davet ediyorum. Göreceksiniz, başaracağız." 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın