Euro
10.34
Dolar
8.67
BIST 100
1,402.35
Altın
1,775.69
Politika, arşiv

Eski Bakan Bayraktar komisyona ifade verdi

Komisyon, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar'ı "şüpheli" sıfatıyla dinledi. Komisyon Başkanı Köylü, "Yayın yasağını Komisyon Başkanı sıfatıyla ben istedim" dedi.

26.11.2014
Eski Bakan Bayraktar komisyona ifade verdi

TBMM 

Dört eski Bakan ile ilgili Soruşturma Komisyonu, Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Erdoğan Bayraktar'ı "şüpheli" sıfatıyla dinledi. 

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan,  eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkındaki iddiaları araştırmak amacıyla kurulan Soruşturma Komisyonu, AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığında toplandı. Komisyon, Bayraktar'ı,  "şüpheli" sıfatıyla dinledi. Komisyon'da yaklaşık 1,5 saat kalan Bayraktar, çıkışta gazetecilerin soruları üzerine, "Yayın yasağı varmış. Yayın yasağı olmasaydı daha iyiydi" dedi. 

Soruşturma Komisyonu, Bayraktar'dan sonra da toplantısına bir süre devam etti. 

Komisyon Başkanı Hakkı Köylü,  toplantı sonrasında gazetecilerin yayın yasağıyla ilgili soruları üzerine, "Yayın yasağını Komisyon Başkanı sıfatıyla ben istedim. Bunu istemeye yetkim var.  Gereği neyse onu yaptık. Sonunda bunu yapmaya mecbur kaldık. İş buraya kadar gelmeseydi belki istemeyecektik. Soruşturma tamamen ifşa edildi. İçinde ne var, gelenin ifadesi, gelen belgeler, tutanaklar maalesef bazı Komisyon üyeleri tarafından ifşa edildi. Soruşturmanın sağlığı ortadan kalkıyor, geleceğini de tehlikeye atıyoruz. Bundan dolayı yayın yasağını istemek zorunda kaldım" dedi.  

Mahkemeye TBMM Başkanlığı'nın kurumsal başvurusu olmadığını ifade eden Köylü, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in bilgisi olup olmadığı sorusuna, "Var veya yok. O önemli değil. Bu konu bizi ilgilendirir, kimseyi ilgilendirmez. Soruşturmanın selameti ve gizliliğinin korunması en baştan benim görevim. Bu görevimi yerine getirebilmek için alınması gereken tedbirleri almak zorundayım. En son olarak bu tedbiri almak zorunda kaldım" karşılığını verdi.

Köylü, öte yandan AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Soruşturma Komisyonu tarafından yürütülen, soruşturmanın gizliliği sürekli olarak ihlal edilerek ilgililer hakkındaki masumiyet ilkesi çiğnenmiş olup kişilik haklarının daha fazla zedelenmesinin önlenmesi ve gizliliğin sağlanması için alınan tedbirler yetersiz kaldığından Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla mahkemeye başvurularak soruşturmayla ilgili detayları mahkeme kararında belirtildiği şekilde yayın yasağı kararı alınmıştır" ifadesini kullandı.   

Muhabir: Melda Çetiner Karagöz

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın