Politika, seçim 2015, arşiv

'Dört yılda sıfır yoksulluk diyorum'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, iktidara gelince yaşanacak bir Türkiye tesis edeceklerini belirterek, "Dört yılda sıfır yoksulluk diyorum. Benim sözüm namus sözüdür" dedi.

26.04.2015 - Güncelleme : 26.04.2015
'Dört yılda sıfır yoksulluk diyorum'

EDİRNE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince Edirne İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde , Almanya Düsseldorf'taki kardeşlerinin Edirnelilere selamı olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'ye birinci sınıf demokrasiyi getireceğini, Almanya, Fransa, Japonya ne varsa, orada o insanlar kendi halklarına hangi demokratik kuralları getirmişse aynı kuralları Türkiye'ye getireceğini söyledi.

Bu konuda demokrasi sözü verdiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Hiç kimsenin yaşam tarzına mücadele etmeyeceğiz, hiç kimsenin kimliğini, inancını sorgulamayacağız. Düşündüğümüz sadece şu olacak, insan, Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır ve bizim başımızın üzerinde yeri vardır. Birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz aynı zamanda Türkiye üreten Türkiye olacak."

Kılıçdaroğlu, Türkiye'de üreticilerin, 2 Trakya büyüklüğündeki alanı geçinemediği, zarar ettiği için ekmediğini, çiftçi için mazotu 1,5 lira yapacağını bildirdi.

"Mazotu yurtdışında getiriyoruz. Getirdiğimiz için dolar yükseliyor. 1,5 liraya değil ancak 4 liraya veriyoruz" denildiğini belirten Kılıçdaroğlu, mazotun rafineriden 1 lira 20 kuruşa çıktığını söyledi.

"Mazotun fiyatını düşüreceği vaadinin kaynağını nereden bulacağı"na yönelik eleştirilere de yanıt veren Kılıçdaroğlu, şunları anlattı:

"Kimse zarar etmiyor. Sen yakutta, incide, yatta, elmasta vergiyi sıfırlıyorsun. Kardeşim ben de köylünün mazotunda vergiyi sıfırlıyorum. Ne farkı var? İyi düşünelim ne farkı var. Sen yakut elmasta sıfırlıyorsun ben köylünün mazotunda. Köylüye mazotu 1,5 liradan anasının ak sütü gibi şakır şakır veririm. hiç kimse endişe etmesin."

"Faizlerin yüzde 80'ini sileceğim"

Kılıçdaroğlu, seçilmeleri halinde herkesin, her ailenin asgari 720 lira geliri olacağını, aile sigortasını getireceklerini söyledi.

Türkiye'de, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceğini, her evde huzur ve bereket olacağını belirten Kılıçdaroğlu, şunları anlattı:

"Bir derdimiz daha var. 5 milyon vatandaşımızın kredi kartı, tüketici kredisi borcu var. 10 yılda bankalara 128 milyar dolar faiz ödediler. Bu ülkenin bankadan kredi çeken, kredi kartı kullanan yoksul vatandaşı 128 milyar dolar bankalara faiz ödediler. Dedim ki bu faizlerin en az yüzde 80'ini sileceğiz. Bakın dikkat edin 'silemezsin' diyemiyorlar. Kaynağı nereden bulacaksın diyorlar. 128 milyar doları öderken kaynak sormuyordun. Şimdi vatandaşın faizini siliyorum kaynak soruyorsun. Bunun kaynağı yok. Bunun kaynağı bankalar. Bankalara vatandaşın borcu 19 milyar lira. 19 milyar lirayı bankalar varlık yönetim şirketlerine 2,8 milyar liraya satıyorlar. Varlık yönetim şirketi 2,8 milyar liraya alacağı alıyor. Bankaya veriyor parayı 19 milyarı siliyorlar. Ben ne yapacağım, varlık yönetim şirketini kaldıracağım, bankalara diyeceğim gel kardeşim sen 19 milyarı 2 milyara satmıyor musun? Kaçı siliyorsun 17 milyarı siliyorsun. Ben faizin yüzde 80'ini sileceğim. Söz mü söz, protokol mü protokol. Yük sıfır. Vatandaş rahat edecek. Birisi çıksın bu doğru değil, bu olmadı desin. Hem Türkiye'den hem dünyadan örnek veririm."

Kılıçdaroğlu, iktidara gelince yaşanacak bir Türkiye tesis edeceklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Denizimiz var, güneşimiz var, toprağımız bol. Huzurlu bir Türkiye. Herkesin kazandığı, çiftçinin, sanayicinin, esnafın kazandığı, emeklinin rahat geçindiği, işsizliğin olmadığı, yoksulluğun sıfırlandığı bir Türkiye. Bu sözü 4 yıl için veriyorum, 4 yılda yapacağım. 13 yılda yapamadılar, 17 milyon yoksul yarattılar. 4 yılda sıfır yoksulluk diyorum. Bunun sözünü veriyorum. Benim sözüm namus sözüdür."

Muhabir: Uğur Aslanhan

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın