Dolar
16.88
Euro
17.79
Altın
1,827.35
ETH/USDT
1,243.30
BTC/USDT
21,415.00
BIST 100
2,554.08
Politika, arşiv

CHP Grup Başkanvekilleri belli oldu

CHP'de mevcut grup başkanvekileri Akif Hamzaçebi ve Muharrem İnce yeniden aynı göreve seçilirken, üçüncü grup başkanvekili Sinop Miletvekili Engin Altay oldu.

26.06.2013
CHP Grup Başkanvekilleri belli oldu

TBMM 

CHP'de mevcut grup başkanvekileri Akif Hamzaçebi ve Muharrem İnce yeniden aynı göreve seçilirken, üçüncü grup başkanvekili Sinop Miletvekili Engin Altay oldu. 

CHP TBMM Grubu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında basına kapalı olarak toplandı.

Toplantıda, Grup Başkanvekilliği ve TBMM Başkanlık Divanı'nda CHP'ye düşen üyelikler için seçim yapıldı.

Grup Başkanvekilliği için 9 aday yarıştı. Sinop Milletvekili Engin Altay, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Konya Milletvekili Atilla Kart, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ve Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş ilk turda yeterli çoğunluğu sağlayamadı.

İkinci tur seçimlerinde salt çoğunluğu sağlayan Altay 70 ve Hamzaçebi 68 oy alarak CHP Grup Başkanvekilliğine seçildi.

Üçüncü grup başkanvekilliği için hiçbir adayın salt çoğunluğu sağlayamaması üzerine 3. 4. ve daha sonra 5. tur oylamalara geçildi. Bu turda Tarhan ve Özel'in çekilmesi üzerine İnce tek aday olarak kaldı. İnce, 5. tur oylamada aldığı 103 oyla yeniden grup başkanvekili seçildi.

CHP'nin Grup Başkanvekilliği seçimleri yaklaşık 6 saat sürdü. 

Mumcu dördüncü kez Meclis Başkanvekili

CHP TBMM Grubu'nda Meclis Başkanlık Divanı üyelikleri için de seçim yapıldı.

Başkanvekilliği için İzmir Milletvekilleri Güldal Mumcu ve Erdal Aksünger, Kırklareli Milletvekil Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Tunceli Milletvekili Kamer Genç yarıştı. Adayların 5 tur sonucunda da salt çoğunluğu sağlayamaması üzerine 6. tur oylamaya geçildi.

6. tur öncesinde Kesimoğlu ve  Aksünger'in adaylıktan çekilmesi nedeniyle  Mumcu ve Genç, adaylık için yarıştı. Oylama sonucunda 74 oy alan Mumcu, 4. kez Meclis Başkanvekili seçilmiş oldu. Genç'e ise 29 oy çıktı.

CHP'nin katip üye adayları ise Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ve Erzincan Milletvekili Muharrem Işık oldu.

TBMM İdare Amirliği üyeliği adaylığına ise Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir yeniden seçildi. Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
CHP
Bu haberi paylaşın