Euro
10.03
Dolar
8.24
BIST 100
1,441.33
Altın
1,831.30
Politika, arşiv

Büyükelçiler işlerini yapsın

Başbakan Erdoğan, son günlerde büyükelçilerin bazı provokatif eylemlere girdiğini ifade ederek, "Samsun'dan sesleniyorum, işinizi yapın. Sizleri ülkemizde tutmaya da mecbur değiliz" dedi.

21.12.2013
Büyükelçiler işlerini yapsın

SAMSUN

Ordu'ya gitmek üzere Samsun Çarşamba Havalimanı'na gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisini karşılayan vatandaşlara hitap etti.

Samsun'un kutlu yürüyüşlerin başlangıç noktası olduğunu belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bugün sizin buradaki duruşunuz, buradaki buluşmanız inanıyorum ki 30 Mart için de bir cevaptır. İnanıyorum ki büyükşehirlerle alakalı yeni dönemin, bir miladın, bir başlangıcın önemli noktalarından biridir'' ifadesini kullandı. 

Son günlerdeki olayları, "uluslararası boyutu olan, ulusal boyutta da yerel taşeronları bulunan bir operasyon" olarak niteleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bu operasyon, Hükümete karşı atılmış bir adımdır. Ama bundan öte uluslararası ve artı diyorum ulusal boyutu olan bir operasyondur. Biz bundan yılmayacağız. Çünkü onlar salt AK Parti'nin güçlenmesinden değil aynı zamanda Türkiye'nin güçlenmesinden rahatsız oluyorlar.''

''CHP demek, bu ülkeyi karanlıklara götürmek demektir''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkmalarına değinen Başbakan Erdoğan, ''Şimdi anamuhalefetin genel müdürü çıkmış diyor ki çetelerden bahsediyor. Eğer çete arıyorsan sen onu kendi içinde, kendinde ara, genel müdürlük yaptığın dönemler dahil. Rahşan affıyla kurtuldun be. Rahşan affıyla kurtuldun'' dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Değerli kardeşlerim, bunların mazisi karanlık, mazisi. Bu ülkeye onlar ne yaptılar, zarardan başka. CHP demek, kirlilik demektir. CHP demek, bu ülkeyi karanlıklara götürmek demektir. CHP demek, temel hak ve özgürlükleri yok etmek demektir. Bu ülkede fikir, düşünce özgürlüğü CHP iktidarları döneminde en büyük darbeyi yemiştir. Onunla yokluğa mahkum olmuştur.

Şu anda bu genel müdür güya karanlık geçmişini aydınlatacak. Daha çok beklersin. Çamur atmakla da bir yere varamazsın. Evelallah biz AK Parti'yiz. Bunu böyle bileceksin. Senin kabul edip etmemen de önemli değil. Kabul eden yer burası, millet. 30 Mart'ta da benim milletim bunun kararını en güzel şekilde verecektir. Hiç sıkıntımız yok. Bu konularda rahatız." 

Yasama yürütme yargının Anayasa'da ne yapacağı belli

Hukuka yansıyan olayın, hukukta karşılığını bulacağını vurgulayan Erdoğan, "Bizim meselemiz hukukun çalışmasıdır. Hukukçuların da hukuka saygılı hareket etmesidir, güdümlü hareket etmesi değil. Güdümlü hareket ettikleri zaman kusura bakmasınlar o zaman da bizler tabii ki siyasiler olarak... Yasama organı niye var bu ülkede, yürütme organı niye var bu ülkede, yargı niye var bu ülkede? Hepsinin Anayasa'da ne yapacağı, nasıl çalışacağı hepsi bellidir. Hepsi eğer Anayasa'daki çalışma esaslarına göre çalışıyorsa problem yok. Ama buradan taviz veriliyor da buna aykırı hareket ediliyorsa kusura bakmasınlar biz siyasetçiler olarak üzerimize düşeni her zaman yaptık bundan sonra da yapmaya devam ederiz" diye konuştu.

Baskıyla yargıyı yönlendirmeye çalışırsanız...

Bir yargı mensubunun yürütmeye alışılmışın dışında, yasalara aykırı olarak emir talimat veya baskın yapamayacağını belirten Erdoğan, "Bunu yapmaya kalktığı zaman orada 'beraati zimmet asıldır' kaidesi çalışamaz olur. Siz kalkıp da eğer bu insanlara karşı bu tür baskıları yapmak suretiyle eğer yargıyı yönlendirmeye çalışırsanız biz de tabii ki üzerimize düşeni yapacağız, yaptığımız da odur.''

Ülkede bozulmuş çarkları düzeltmek üzere geldik

Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin, ülkede bozulmuş çarkları düzeltmek üzere geldiğini belirterek, "Kalkmış da şu hale bakın ya yürütmenin mensubu bile bir eve baskın yapacak, baskın yaptığı yerde, şu terbiyesizliğe bak, bacak bacak üstüne atacak, eline bir tesbihi alacak, külhanbeyi gibi, orada kendisine bir de yemek ısmarlayacak bu nasıl bir iştir? Şimdi bunu yapan yürütme mensuplarını kalkıp da biz seyir mi edeceğiz? Gereği neyse onun da gereğini yapacağız. Adil olmamızın gereği budur. İster yürütme olsun ister yargı olsun ister partimizin mensubu olsun, gereği neyse biz bunu yaparız. AK Parti, bozulmuş çarkları düzeltmeye geldi bu ülkede. Onun için de Batılı, bunu gördüğü için attığımız adımlar sebebiyle 'sessiz devrim' demiştir" diye konuştu.

Büyükelçiler işini yapsın

Bazı büyükelçilerin de son günlerde provakatif eylemlerin içerisine girdiğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"İşte son günlerde bakınız çok enteresan, büyükelçiler bazı provakatif eylemlerin içerisine giriyorlar. Ben onlara Samsun'dan sesleniyorum; İşinizi yapın. Eğer görev alanınızın dışına çıkarsanız, bu hükümetlerimizin yetki alanında olan yere kadar gider, biz sizleri ülkemizde tutmaya da mecbur değiliz. Eğer sizin ülkelerinizde de bizim büyükelçilerimiz bu tür oyunların içerisine giriyorsa siz bize haber verin, sizin göndermeniz gerek yok, biz alırız. Kendi büyükelçilerimizi biz alırız."

"Muhalefet bitmiş, tükenmiş"

Başbakan Erdoğan, TBMM'deki bütçe müzake de değerlendirirken, şöyle konuştu:

"Dün bütçeyi gördünüz. Bütçe müzakerelerinde her türlü hakareti yapan muhalefet, kaç kişiyle bu bütçeye, 'hayır' dedi? 117 kişiyle. Toplamları neydi? 220. Peki iktidar, ki yanımdaki arkadaşlarım katılamadı oylamaya, 318 ile bütçesine sahip çıktı. Ya siz bir defa muhalefet olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde nasıl çalışıldığını bilmeyecek kadar zavallısınız. Siz bitap düşmüşsünüz. Eğer sizin gerçekten parlamentoda bir onurlu mücadeleniz varsa önce orada yerinizi alacaksınız. Ben sadece genel başkan değil aynı zamanda başbakanım. Ben parlamentoya gelemediğim zaman benim reyimi kullanacak vekilim vardır. Ama ey genel müdür, sen gelemediğin zaman senin orada vekilin yok. Parlamentonun kuralı bu. Dolayısıyla işte 117 hayır, 318 evet çıkıyor. Bu bir şey gösteriyor; muhalefet bitmiş, tükenmiş. Sıkıntımız burada zaten."

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın