Euro
6.65
Dolar
6.15
BIST 100
114,366.90
Altın
1,682.66
Politika, arşiv

Avrupa'daki standartlar Türkiye'ye taşındı

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, alkollü içki satışına yapılan düzenlemeye ilişkin, "Alkollü içecekler konusunda Avrupa'da ve Amerika'da olan standartların, Türkiye'ye taşınmasıdır" dedi.

24.05.2013
Avrupa'daki standartlar Türkiye'ye taşındı

ANKARA

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'nde düzenlenen Afrika Günleri Sempozyumu'na gelişinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Alkollü içki satışına yönelik Meclis'te yapılan düzenlemeye ilişkin soru üzerine Bozdağ, Meclis'te yapılan düzenlemelerle Avrupa ve Amerika'daki standartların Türkiye'ye taşındığını söyledi. 

Alkollü içeceklerin reklamı ve satışının yapıldığı yerlere dair standartların oluşturulduğunu dile getiren Bozdağ, "Yapılan düzenleme içki içmeyi yasaklayan bir düzenleme kesinlikle değildir. Kamuoyunda sanki bu düzenleme 'alkollü içki kullanımını yasaklıyormuş' gibi bir hava yaratılmak isteniyor. Anayasa'nın 58. maddesi devlete, gençleri alkol düşkünlüğünden koruma konusunda bir görev veriyor. Amerika'ya bakıyorsunuz Avrupa'nın ülkelerine bakıyorsunuz oralarda reklam yasakları, içkilerin satıldığı yerlere ilişkin standartlar var ve yasaya ilişkin sınırlar var" değerlendirmesinde bulundu.

Turizm yerlerinin etkilenmesi söz konusu değil
 
Yapılan düzenlemenin Amerika, Avrupa ve pek çok ülkedeki standartlarla uyum birliği getirdiğine dikkati çeken Bozdağ, "Pek çok ülkede gecenin belli bir saatinden sonra alkollü içki satan iş yerleri, alkollü içki satamıyor. Biliyorsunuz yakın bir geçmişte CHP'li Kadıköy Belediye Başkanlığı, alkollü içki satan iş yerlerinin saat 22.00'den sonra içki satışı yapmamaları konusunda karar aldı.

Yani böyle bir kararı, CHP'li belediye başkanı aldığında, hiç kimsenin aklına 'alkollü içkileri yasaklıyorlar' diye, 'yasaklı bir zihniyetin örneği' diye eleştirmek gelmedi, medyada gündem bile olmadı. Kaldı ki turizm yerleriyle alakalı bu düzenleme içerisinde, turizmin bundan etkilenmemesi için lehe bir düzenleme yapıldı. Turizm yerlerinin bundan etkilenmesi söz konusu değildir" diye konuştu. 

Alkol yasağı değil

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da, düzenlemenin, "alkol yasağı" şeklinde değerlendirilmesinin yanlış olacağını söyledi.

Yasanın, alkol kullanımından ziyade alkol tüketiminde düzenleme amaçladığını vurgulayan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Alkol yasağı diye bir şey söz konusu değil. Burada esas olan alkol kullanımından ziyade alkol tüketimindeki düzenlemeyi yapmak. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri, başta ABD, İsviçre, Danimarka, Avrupa'nın hemen hemen bir çok ülkesinde alkolün satışı, reklamı, pazarlaması ve gençlerin buluşmasıyla ilgili düzenlemeler var.

Bizde bu anlamda özellikle Anayasa'nın 58. maddesinde, 'Türkiye Cumhuriyeti yöneticileri gençliği kötü alışkanlıklardan, alkolden, uyuşturucudan korumakla sorumludur' der. Dolayısıyla ülkemizde alkole başlama yaşının 14'e indiği şeklinde bilgiler var."

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın