Dolar
8.83
Euro
10.33
Altın
1,751.57
ETH/USDT
3,090.10
BTC/USDT
43,637.00
BIST 100
1,391.29
Kültür, arşiv

Yazar Turgut Özakman vefat etti

Şu Çılgın Türkler kitabının da yazarı olan Turgut Özakman, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

28.09.2013
Yazar Turgut Özakman vefat etti

ANKARA

Güven Hastanesi'nden yapılan açıklamada, 14 Eylül tarihinden itibaren tedavi gören Yazar Turgut Özakman'ın koroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği sebebiyle bugün saat 11.40'ta vefat ettiği bildirildi.

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 1983-1987 yıllarında DT Genel Müdürlüğü görevini yürüten Özakman'ın, çalışmalarıyla kuruma büyük hizmetlerde bulunduğu belirtildi. 

Özakman'ın, yazdığı eserlerle Türk düşün ve sanat hayatına sayısız katkılar yaptığı vurgulanan açıklamada, "Özakman'ın cenazesi, 30 Eylül Pazartesi günü Kocatepe Camisi'nde, kılınacak öğle namazını müteakip Karşıyaka Mezarlığı'ndaki aile kabristanında defnedilecektir" ifadesine yer verildi. 

1 Eylül 1930 tarihinde Ankara'da dünyaya gelen Özakman'ın Kurtuluş Savaşı'nın anlattığı "Şu Çılgın Türkler" adlı belgesel-romanı haftalarca en çok satanlar listelerinin ilk sırasında yer almıştı.

Özakman kimdir?

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra bir süre avukatlık yapan Özakman, Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü'ne devam etti. Daha sonra Devlet Tiyatrosu'na dramaturg olarak girdi. TRT'de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983-1987 yıllarında Genel Müdürlük yaptı. 1988-1994 yılları arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulunda üyelik ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nde (DTCF Tiyatro) kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı ve dramatik yazarlık dersleri verdi.

Üstün hizmetleri nedeniyle Anadolu Üniversitesince, 2006 yılında Ege Üniversitesince ve 2007 yılında Ankara Üniversitesince 'fahri doktor' unvanı verildi. Evli olan Özakman üç çocuk babasıydı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın