Dolar
13.83
Euro
15.61
Altın
1,779.28
ETH/USDT
4,190.00
BTC/USDT
49,121.00
BIST 100
1,927.39
Kültür, arşiv

Türkiye "özel müze zengini"

Türkiye'de 177 özel müze bulunuyor. İstanbul, 43 müzeyle ilk sırada yer alırken, 34 müze ile Ankara ikinci, 11 müze ile İzmir üçüncü sırada yer alıyor.

14.07.2013
Türkiye "özel müze zengini"

ANKARA - Şenay Ünal

Türkiye'de 177 özel müze her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. 

Türkiye'de en çok özel müzenin bulunduğu il 43 özel müze ile İstanbul. İstanbul'u 34 müze ile Ankara, 11 müze ile İzmir takip ediyor. Gaziantep ve Bursa'da 7'şer, Kütahya ve Aydın'da 6'şar, Eşkişehir ve Çanakkale'de 5, Balıkesir ve Edirne'de 4, Malatya, Samsun, Muğla, Nevşehir ve Konya'da 3, Amasya, İçel, Kastamonu, Yalova, Kocaeli, Afyon, Şanlıurfa ve Antalya'da 2'şer, Bartın, Erzincan, Hakkari, Kayseri, Erzurum, Sakarya, Tokat, Düzce, Karabük, Kırıkkale, Zonguldak, Trabzon, Mardin ve Bayburt'ta 1'er özel müze yer alıyor.

İlginç müzeler

İstanbul'daki müzeler arasında ilginç özellikleriyle dikkat çekenler de bulunuyor. Kiminin yapılışı çok eskilere dayanırken kimi de 21. yüzyıldaki gelişimlerin ardından hayata geçirilen müzeler şöyle:

"Sirkeci Garı TCDD Müzesi Sanat Galerisi, İstanbul Üniversitesi Jeoloji Müzesi İstanbul Arkeoloji ve Kültür Müzesi, Adalar Müzesi, Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, Kont Szechenyi İtfaiye Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Basın Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi, Haluk Perk Müzesi, Atatürk Müzesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi, Aşiyan Müzesi (Tevfik Fikret'in Evi), Türkiye İş Bankası Müzesi, Denizcilik ve Su Ürünleri Müzesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Müzesi, Santral İstanbul Enerji ve Çağdaş Sanatlar Müzesi, Pera Müzesi, Sait Faik Abasıyanık Müzesi, İstanbul Özel Okçular Tekkesi Müzesi, Rezzan Has Haliç Kültürleri Müzesi, Ayşe ve Ercüment Kalmık Müzesi, Osmanlı Bankası Müzesi, İstanbul PTT Müzesi, Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi, Vakıflar Halı Müzesi, Vakıflar Kilim ve Düz Dokuma Yaygılar Müzesi, İSKİ Su Medeniyetleri Müzesi, Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi ve Sanat Galerisi Sakıp Sabancı Müzesi, Rahmi M. Koç Sanayi Müzesi, Miniatürk Mini Türkiye Parkı, Kazım Karabekir Paşa Müzesi, Masumiyet Müzesi, Orhan Kemal Müzesi, Yahya Kemal Beyatlı Kent Müzesi, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Akaretler Mustafa Kemal Müzesi, BJK Müzesi, Doğa ve Bilim Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, Şehir Müzesi."

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın