Dolar
28.97
Euro
31.19
Altın
2,004.16
ETH/USDT
2,356.30
BTC/USDT
43,958.00
BIST 100
7,913.76
Gündem

Efes 2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı

Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nın "Seçkin Gözlemci Günü", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın da katılımıyla başladı.

31.05.2016 - Güncelleme : 31.05.2016
Efes 2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı

Izmir

İZMİR

Türk Silahlı Kuvvetlerinin planlı tatbikatlarından Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nın "Seçkin Gözlemci Günü", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın da katılımıyla başladı.

Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde gerçekleştirilen tatbikatı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve tüm kuvvet komutanlarının yanı sıra Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Abdulrahman Saleh Al Bunyan, Katar Genelkurmay Başkanı Ghanim bin Shaheen Al-Ghanim, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Viktor Muzhenko, Polonya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Anatol Wojtan, ABD Avrupa Kara Kuvvetleri Komutanı Ben Hodges, Japonya Kara Kuvvetleri Komutanı Kiyofumi Iwata ve Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Raheel Sharif'in de aralarında bulunduğu 79 ülkeden 255 seçkin gözlemci ve temsilci takip etti.

Dost ve müttefik ülkeler Almanya, ABD, Azerbaycan, İngiltere, Katar, Pakistan, Polonya ve Suudi Arabistan'dan 900 yabancı askeri personelin de yer aldığı, yaklaşık 7 bin 500 personelin görev yaptığı tatbikatta, senaryo gereği dün gece icra edilen bölümü takiben Sikorsky S-70 tipi helikopterler roketatarları belirlenen yere taşıdı.

Çıkarma gemileriyle getirilen personel, tanklar eşliğinde karaya çıkarak belirlenen hedefleri vurdu.

Yaralanan personelin helikopterle seyyar sahra hastanesine götürülmesinin ardından, Suudi Arabistan'a ait iki F-15 uçağının katılımıyla müttefik hava gücü, amfibi hücum harekatına destek verdi.

Havan ve topçu birliklerinin yanı sıra milli taarruz helikopteri ATAK'ın da aralarında yer aldığı helikopterler, uçak ve denizdeki gemilerden belirlenen hedeflere atışlar, başarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye, Polonya, Katar, Suudi Arabistan ve Azerbaycan'dan beş keskin nişancının hedeflerini vurduğu tatbikatta, "hibrit" olarak adlandırılan terörist unsurlara meskun mahalde müdahale edildi. 

Düşman topçusu tarafından kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer kirlenmeye maruz bırakılan bölgenin temizlendiği tatbikatın fiili atışlı bölümü, hedeflerin ele geçirilmesiyle başarıyla tamamlandı.

 Tatbikatta ön plana çıkanlar

Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nın ön plana çıkan özellikleri ise şöyle sıralandı:

Tatbikat, ilk kez uluslararası katılımla gerçekleştirildi. Tatbikatın, bu yıldan itibaren bir yıl ulusal, bir yıl uluslararası katılımla düzenlenmesinin planlandığı öğrenildi. İlk kez milli taarruz helikopteri ATAK tatbikatta atış yaptı, senaryo gereği hibrit olarak adlandırılan terörist unsurlara müdahalede bulunuldu, MİLGEM projesi kapsamında yapılan TCG Heybeliada korveti, tatbikatta yer aldı. Tatbikat alanı, ilk kez milli savunma sanayi firmalarına açıldı. Toplam 18 milli savunma sanayi firmasının katılımıyla açılan sergi, katılımcı ülkelerin birlik ve unsurlarının yanı sıra seçkin gözlemciler tarafından gezildi. Milli insansız hava araçları Bayraktar TB2 ve Karayel de görüntü istihbaratı desteğiyle tatbikatta yerini aldı. Sivil unsurların da katıldığı tatbikatta Anadolu Ajansı ve TRT'nin de aralarında bulunduğu 17 kamu kurum ve kuruluşu ile sivil toplum kuruluşundan temsilciler görev aldı. 

22'si yabancı 192 basın mensubunun akredite olduğu, 4 Mayıs'ta başlayan tatbikat, 4 Haziran'da sona erecek.

Muhabir: Emre Umurbilir, Sarp Özer

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın