Dolar
13.31
Euro
15.11
Altın
1,841.39
ETH/USDT
3,243.00
BTC/USDT
43,200.00
BIST 100
2,008.65
Gündem, Zeytin Dalı Harekatı

Afrin'e 'Zeytin Dalı Harekatı'

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere 'Zeytin Dalı Herakatı' düzenliyor.

Mehmet Kemal Firik   | 20.01.2018
Afrin'e 'Zeytin Dalı Harekatı'

Ankara

ANKARA/KİLİS

Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin'deki terör örgütü PYD/PKK mensuplarına yönelik "Zeytin Dalı Harekatı" adıyla dün akşam saat 17.00'den itibaren harekata başladı.

 • Afrin'den teröristlerin taciz atışlarına obüslerle karşılık veriliyor
 • Afrin'de terör örgütü PYD/PKK hedefinden 108'i vuruldu
 • Başbakan Yıldırım: 'Kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecek'
 • Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar: Sadece teröristler hedef alınacak
 • Sınır birliklerine obüs ve tank sevkiyatı yapılıyor
 • Tanklar sıfır noktasına sevgi gösterileriyle uğurlandı
 • Pentagon'dan Zeytin Dalı Harekatı açıklaması
 • Terör örgütü PYD/PKK'nın zorla silah altına aldığı bazı üyeleri ÖSO'ya sığındı
 • TSK: Harekatın icrasında sadece teröristler hedef alınmakta
 • Rus birlikleri Afrin'den çekildi
 • Rusya Savunma Bakanlığı: ABD, Suriye’de provokatif adımlar attı
 • Türkiye, Suriye’ye Zeytin Dalı harekatı hakkında nota verdi
 • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Suriye rejimine yazılı bilgi verildi
 • Afrin'e 'Zeytin Dalı Harekatı' başladı
  Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait savaş uçakları Suriye'nin kuzeyindeki Afrin ilçesinde terör örgütü PYD/PKK'ya ait gözlem noktaları ve çok sayıda hedefi vurdu. ( Burak Milli - Anadolu Ajansı )
  20.01.2018 Burak Milli
  1 / 27

  Terör örgüt PYD/PKK'ya ait 108 silahlı üs imha edildi

  TSK, dün 18.30 itibariyle belirlenen 113 PYD/PKK hedefinden 108'ini vurdu. Afrin'deki hastanelere teröristlerce getirilen ölü ve yaralıların tümünün PYD/PKKlı olduğu öğrenildi.

  Harekata katılan 72 uçak müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine döndü.

  Sivillerin zarar görmemesi için her türlü hassasiyet gösteriliyor

  TSK, harekatın planlama ve icrasında sadece teröristlerin hedef alındığını, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiğini bildirdi.

  Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan yazılı açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı'nın, Türkiye'nin Suriye sınırlarında ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere başlatıldığı belirtildi.

  Harekatın Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği belirtilen açıklamada, "Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir." denildi.

  Minniğ askeri havaalanı vuruldu

  Türk savaş uçakları, terör örgütü PYD/PKK'nın işgalindeki Minniğ askeri havaalanını vurdu.

  Orgeneral Hulusi Akar idare ediyor

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'nı Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki harekat merkezinden sevk ve idare ediyor.

  Genelkurmay Başkanı Akar, Zeytin Dalı Harekatı'nda, sadece teröristler ile barınak, sığınak, bina, silah, araç ve gerecin hedef alınacağını bildirdi. Akar, "Sivil ve masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilecektir." dedi.

  Türk Silahlı Kuvvetlerince yeni düzenleme kapsamında kamuflaj üniformalarında değişikliğe gidildi. Yeni kamuflajlar ilk defa Zeytin Dalı Harekatı'nın sevk ve idaresinde kullanıldı.

  TSK, harekat kapsamında sivillerin zarar görmemesi izin azami özen gösteriyor. "Akıllı" mühimmatların da kullanıldığı harekatta hedefler, hassas sistemlerle tek tek tespit ediliyor. 

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır
 • Başbakan Yıldırım: Türkiye terör örgütlerine pabuç bırakır mı?
 • MHP Genel Başkanı Bahçeli: Allah ordumuzu muvaffak etsin
 • Başbakan Yardımcısı Bozdağ: Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı ile bu harekat başlamıştır
 • Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Bütün camilerimizde ordumuza ve milletimize dua edilecek
 • Suriye’nin kuzeyi PYD/PKK’nın silah deposu
 • Akdeniz'deki terör Afrin'den besleniyor
 • Terör saldırılarının merkezi Afrin
 • Rusya: Afrin’deki Rus askerleri Tel Rıfat’a sevk edildi
 • Orgeneral Akar, ABD'li ve Rus mevkidaşlarıyla görüştü
 • Türk savaş uçakları aralıklarla bombaladı

  Türk savaş uçakları, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin bölgesindeki terör örgütü hedeflerini belirli aralıklarla bombaladı.

  Hatay'ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçelerinde sınır hattında uçuş yapan Türk savaş uçakları, Afrin kırsalındaki terör örgütü hedeflerini bombaladılar. Afrin kırsalındaki bazı noktalardan dumanlar yükseldi.

  Çatışma sesleri geldi

  Kilis'in sınırdaki Saatli köyü kırsalından akşam saatlerinde çatışma sesleri geldi. Harekatın başlamasının ardından terör örgütü mensuplarınca Kilis'in Saatli bölgesine yönelik taciz atışları yapıldı.

  Burada konuşlu birliklerin misliyle karşılık vermesi üzerine bölgeden yoğun çatışma sesleri duyuldu.

  Bu arada TSK'ya ait savaş uçaklarının da bölge üzerinde uçuş yaptığı görüldü. 

  'Dumanlar yükseldi'

  TSK tarafından Afrin'deki terör örgütü PYD/PKK hedeflerine yönelik bir süredir devam eden topçu atışlarının ardından savaş uçakları da havalandı.

  Hatay'ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçeleri ile Kilis sınır hattındaki uçak seslerinin ardından Afrin tarafından patlama sesleri duyuldu.

  Gözlem noktaları vuruldu

  Savaş uçakları Suriye'nin kuzeyindeki Afrin ilçesinde terör örgütü PYD/PKK'ya ait gözlem noktaları ve çok sayıda hedefi vurdu.

  İncirlik Hava Üssü'ne 3 savaş uçağı iniş yaptı

  Adana'daki İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı'nda da hava hareketliliği yaşandı. Türk savaş uçaklarının Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesindeki terör örgütü hedeflerini belirli aralıklarla bombalamaya başlamasının ardından İncirlik Hava Üssü'ne 3 savaş uçağının iniş yaptığı görüldü. 

  Savaş uçakları hangara alındı.

  İdlib'deki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Türk savaş uçakları, Afrin'in Türkiye sınırı hattındaki Cinderis beldesine bağlı Celeme, Himdiye, Haclar, Freriye ve Tel Sellür köylerindeki PYD/PKK'ya ait gözlem noktaları ve hedeflerini bombaladı. 

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı açıklamada, "Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç takip edecek." demişti.

  ÖSO birlikleri girmeye başladı

  Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı birliklerin bir kısmı, Suriye'de terör örgütü PYD/PKK'nın işgal ettiği alanlara girmeye başladı.

  Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının gün içerisinde önceden belirlenen terör hedeflerine yönelik top atışlarının ardından Suriye'nin değişik bölgelerinden sevk edilen ÖSO mensupları, zırhlı araçlarıyla Kilis-Hatay hudut hattında ilerleyerek bazı noktalardan Afrin tarafına geçiş yaptı.

  ÖSO birliklerinin şu ana kadar herhangi bir direnişle karşılaşmadığı belirtildi.

  Azez'e askeri araç sevkiyatı

  Harekat kapsamında çeşitli birliklerden sevk edilen, çoğunlukla zırhlı personel taşıyıcılarının (ZPT) bulunduğu tırlar, akşam saatlerinde Kilis'e ulaştı.

  Kent merkezinden eskort eşliğinde Öncüpınar Sınır Kapısı'na yönlendirilen ve 10'un üzerinde tırdan oluşan askeri araçlar, Halep'in Azez ilçesine yönlendirildi.

  Büyükelçiler Dışişleri Bakanlığında

  ABDİran ve Rusya'nın Ankara'daki büyükelçilik misyon şeflerinin Dışişleri Bakanlığına çağrılarak Afrin bağlamındaki son gelişmeler hakkında bilgilendirildiği belirtildi.

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyelerinden İngiltere, Fransa ve Çin'in Ankara büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak "Zeytin Dalı Harekatı" hakkında bilgilendirildi.

  TBMM Başkanı Kahraman'dan Zeytin Dalı Harekatı mesajı

  TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin, "Uluslararası hukuka uygun olan harekatın tek hedefi terör örgütleri ve teröristlerdir." dedi.

  Başbakan Yıldırım MHP Genel Başkanı Bahçeli ile görüştü

  Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin Çankaya Köşkü'nde yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

  Başbakan Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin, "Hedeflerin neredeyse tamamına yakını tahrip edilmiştir. Bugün itibarıyla gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir." dedi.

  Başbakan Yıldırım, Kılıçdaroğlu'nu bilgilendirdi

  Başbakan Binali Yıldırım, Almanya'da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu telefonla arayarak Afrin'e düzenlenen "Zeytin Dalı Harekatı"na ilişkin kendisine bilgi verdi.

  Başbakan Yıldırım'ın, Kılıçdaroğlu ile Türkiye’ye döndükten sonra yüz yüze bir görüşme de yapacağı bildirildi.

  Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık: Kızılay ekiplerimiz AFAD ile gerekli tedbirleri almaktadır

  Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, "Zeytin Dalı Operasyonu sürecinde Suriye içerisindeki sivillere yönelik çok boyutlu insani destek ve koruma sağlamak amacı ile Kızılay ekiplerimiz AFAD ile koordineli olarak gerekli tedbirleri almaktadır. Kesintisiz ve ayrım gözetmeksizin insani desteğimiz sürecek." ifadelerini kullandı.

  Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
  İlgili konular
  Bu haberi paylaşın