Ekonomi, arşiv, arşiv

Türk kadını ABD'de doğum için 13 milyon $ harcıyor

Yurt dışı yaşam, sağlık ve eğitim merkezi Yeni Bir Hayat Genel Müdürü Şevki Akaydın, son yıllarda büyük bir trend haline gelen ABD'de doğum turizmi için Türk kadınlarının yılda 13 milyon dolar harcadığını söyledi.

24.08.2013 - Güncelleme : 24.08.2013
Türk kadını ABD'de doğum için 13 milyon $ harcıyor

İSTANBUL - SÜMEYYE DALKILINÇ

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Akaydın, yılda yaklaşık 450 Türk kadının doğum için ABD'ye gittiğini kaydetti. Bunun yaklaşık 350'sinin kurumsal firmalarla gittiğini belirten Akaydın, geriye kalan kısmının da kendi imkanları ile gittiğini anlattı.

Dünya genelinde ABD'ye doğum için giden kadın sayısının çok daha yüksek olduğunu aktaran Akaydın, özellikle Çin'den, Rusya'dan ve Arap ülkelerinden büyük talep olduğunu dile getirdi.

Amerika'da doğum fiyatlarının şehre ve eyalete göre değiştiğini belirten Akaydın, "Şu anda 15 bin dolara doğum paketleri var. Bunun içine sadece konaklama dahil değil. Ama içerisinde havalimanında karşılanması, rehberlik hizmeti, doktor ziyaretleri, özel bir hastanede doğum ve havalimanına bırakılış dahil. Buna konaklamayı da dahil ettiğinizde bir anne 10 haftalık kalış için uçak hariç 20 bin dolara doğum yaparak gelebilir" dedi.

Türk kadınlarının ABD'de doğum yapmak için yılda yaklaşık 13 milyon dolar civarında bir rakam harcadığını aktaran Akaydın, "20 eyalet, 100'ün üzerinde doktor ve hastane ile çalışıyoruz. Hamile kadınlara 32. haftadan sonra uzun uçak yolculuğu önerilmiyor. Raporlardan da ziyade bu annenin rahat bir yolculuk yapması için önemli. 32. haftada giden bir anne eğer 40. haftada doğum yaparsa 42. haftada dönebiliyor ve toplamda ABD'de 10 haftalık bir süre geçiriyor. Ama 32. haftayı geçen, 35. haftada giden ve 42. haftada dönen anneler de var" şeklinde konuştu.

Şevki Akaydın, ABD'de doğum yapmanın en büyük avantajının çocuğun doğduğu andan itibaren ABD vatandaşı olması ve bu hakkın ömür boyu sürdüğünü, hiç yitirmediğini söyledi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın