Euro
9.67
Dolar
8.07
BIST 100
1,408.14
Altın
1,777.08
Ekonomi

Sürüler "TÜBİTAK'la" kontrol altında

TÜBİTAK'ın desteğiyle çiftliklerin daha verimli hale gelmesi için hayati öneme sahip ilk yerli sürü takip sistemi geliştirildi.

16.11.2013
Sürüler "TÜBİTAK'la" kontrol altında

ANKARA - İbrahim Yılmaz

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) desteğiyle çiftliklerin daha verimli hale gelmesi için hayati öneme sahip ilk yerli sürü takip sistemi geliştirildi.

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, sürü yönetim sistemi çiftliklerdeki hayvanların doğum kayıtları, süt verimlilikleri, ilaçların kaydedilmesi, yeme göre verimde değişikliklerin takibi, işçi değişikliği sonucu hayvanların veriminin ne olduğu, kullanılan tohumların işe yararlılığı gibi birçok alanda takip sağlanmasını içeriyor. Kapsamlı takip ile çiftlik sahibi kendine bir yol haritası çizerek, ekonomik öngörüsünü yapabiliyor.

Türkiye'de az sayıdaki çiftlikte kullanılan sistemin yerli olarak üretilmesi amacıyla çalışmalara başlayan Hacettepe Üniversitesi Teknokent bünyesinde bulunan Algan Yazılım, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) desteğiyle çiftçinin daha kolay kullanacağı ve tüm ekranları Türkçe olan ilk yerli sürü yönetim sistemi olan "ProÇift"i geliştirdi.

"ProÇift" isimli sistemle çiftliklerin daha verimli hale gelmesi için tüm gelişmeler anlık takip ediliyor.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın