Dolar
15.77
Euro
16.83
Altın
1,857.14
ETH/USDT
2,054.60
BTC/USDT
30,187.00
BIST 100
2,374.11
Ekonomi

'Sokmayan arı'ya yoğun talep

Düzce'de faaliyet gösteren arıcılar, sokmayan iyi huylu türleri ve az sayıyla çok bal üreten özellikleriyle dünyada ünlenen Yığılca ana arısı taleplerine yetişemiyor.

22.06.2016
'Sokmayan arı'ya yoğun talep

DÜZCE - ÖMER FARUK CEBECİ

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yığılca ilçesinde yetişen arı ırkının bal veriminin yüksek olduğunu söyledi.

Yığılca arısının yurt içi ve yurt dışından yoğun ilgi gördüğünü anlatan Kekeçoğlu, "Yığılca arısı talep edilen bal verimi yüksek bir arıdır. Bir de popülasyon gelişimi çok iyi. Bal mevsimine girerken hızlı bir popülasyon oluyor ve arı, mevsime güçlü giriyor. Bu iki etkenden dolayı arı üreticileri de tercih ediyor. Arıyı alanlardan geri dönüşler de çok güzel." ifadesini kullandı.

Arı üzerine yapılan bilimsel çalışmaların da tüm dünyadaki akademisyenler ve meraklı arıcılar tarafından takip edildiğine işaret eden Kekeçoğlu, "Bilimsel çalışmalarımızı tüm dünyadaki akademisyenler ve meraklı arıcılar okuduğu için her yerde Yığılca arısı tanınıyor. İtalya’ya da Slovenya’ya da gitseniz biliyorlar. Avustralya’dan arıcılar, sırf Yığılca arısını görmek ve projeyi tanımak için kalkıp geldi. Yurt dışında Yığılca arısı biliniyor." dedi.

"Önemli olan ülkemizin artık bu konuya nihai bir son koyması"

Kekeçoğlu, Yığılca arısının tescillenmesi ile ilgili başvurunun yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Önemli olan ülkemizin artık bu konuya nihai bir son koyması, tescilleyip patentlemesi. Bence Yığılca halkının yapması gereken, bu arı türünü değerlendirmektir. Bal her yerde bulunabilir ama bu arı türünü her yerde bulamazsınız. Burada önemli olan ana ve oğul arı satışının hızlanması ve daha fazla olması gerekiyor. Üreticiler yetişemiyorlar bile. Hızlı bir şekilde ana arı yetiştirmek, oğul yapıp çoğaltmak gerekiyor. Şu anda olan talep normalin çok üzerinde, bunu karşılamakta sıkıntı çekiliyor." diye konuştu. 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın