Dolar
16.77
Euro
17.52
Altın
1,810.86
ETH/USDT
1,075.40
BTC/USDT
19,266.00
BIST 100
2,443.77
Ekonomi, arşiv

Silvan Barajı'nın temelini 4 bakan attı

Bakanlar Eroğlu, Şimşek, Eker ve Yılmaz, Silvan ve Ambar barajları ile Silvan Sulama Tüneli'nin temelini attı.

04.05.2012
Silvan Barajı'nın temelini 4 bakan attı

DİYARBAKIR

Silvan ve Ambar barajları ile Silvan Sulama Tüneli'nin temel atma töreni Silvan Kaymakamlığı önünde yapıldı. Tören alanında, iki baraj ve sulama tünelinden sinevizyon ile canlı bağlantı kuruldu.
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, bu projelerle sadece bu bölgeye değil Türkiye'nin ihracatına, katma değerine, kalkınmasına katkıda bulunulduğunu söyledi.
GAP'ta sulama yatırımları açısından kritik eşiğin Silvan Projesi olduğunu ifade eden Yılmaz, ''Silvan Projesi bittiğinde GAP'ta klasik anlamda sulama işlemini tamamladık diyebileceğiz'' dedi.
Bu projenin sadece Diyarbakır'ı değil çevre illeri de etkileyeceğini vurgulayan Yılmaz, ''Projeyi tamamladığımız zaman, bu 4-5 yıl sürecek fakat bu süreçte inşaatlar devam ederken de ciddi bir hareketlilik getirecek. İstihdama katkıda bulunacak. Ama asıl katkısı 4-5 sene sonra bu ovalarımız sulandığı zaman ortaya çıkacak'' şeklinde konuştu.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de GAP'a aktarılan parayı 2-3 kat civarında artırdıklarına dikkati çekerek, GAP bölgesinde 2002 yılında ihracat 689 milyon dolar iken, 2011 yılında 10 kattan fazla artarak 6,9 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Tülbent kullanarak su içilirdi
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ''Bizim başlatmadığımız ama bizim tarif ettiğimiz, başkalarının sorun olarak bile görmediği, tarif edemediği, bizden öncekilerin tanımlamaktan kaçındığı Kürt meselesini biz tarif ettik. Var olduğunu, çözülmesi gerektiğini ve çözmeye de talip olduğumuzu söyledik. Bugün bu sorunu çözme gayreti içindeyiz'' dedi.
Eskiden köylerde insanlar su içerken ağızlarına kurtçuk girmesin diye tülbent kullanarak su içtiğini anımsatan Eker, ''Böyle kötü durumlar vardı. Hamdolsun bu sorunlar aşıldı'' diye konuştu.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise bu barajdan yaklaşık 2,5 milyon dönüm arazinin sulanacağını ifade ederek, çiftçinin cebine yılda 884 milyon lira ilave para gireceğini söyledi.
Eroğlu, Erzincan-Diyarbakır-Mardin demiryolu projesinin başlatılması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimat verdiğini bildirdi.
Bakan Eroğlu, daha sonra barajı yapacak firma temsilcilerini yanına çağırarak, barajın 09.09.2016 saat 11.59'da bitirilmesi için söz aldı. Bakanlar daha sonra tesislerin temelini attı.
Törenin ardından Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu helikopterle Mardin'in Dargeçit ilçesi yakınlarındaki Ilısu Barajı'na hareket etti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın