Euro
6.80
Dolar
6.07
BIST 100
86,072.28
Altın
1,286.16
Ekonomi, arşiv, arşiv

Maliye on-line reklam pazarını mercek altına aldı

Maliye Bakanlığı, on-line reklam gelirlerini hizmet geliri kapsamına alarak, Türkiye'de kazananın vergisini de Türkiye'ye ödemesini sağlayacak.

12.05.2013
Maliye on-line reklam pazarını mercek altına aldı

ANKARA - Recep Demir 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaklaşık 1 milyar dolarlık on-line reklam pazarının olduğunu ve burada dönen paranın yaklaşık yüzde 70'inin vergisiz bir şekilde yurt dışına çıktığını söyledi.

Konuya ilişkin bir çalışma başlattıklarını anlatan Şimşek, "Söz konusu reklam gelirleri ticari kazanç sayıldığı için çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları sayesinde bunları bugüne kadar Türkiye'de vergilendiremiyorduk. Ancak bize göre söz konusu kazanç ticari değil, hizmet geliri kapsamında değerlendirilmeli. Çünkü burada bir mal ticareti yok. Şu an üzerinde durduğumuz konu da bu. On-line reklam gelirlerini hizmet geliri kapsamına alacağız ve vergilendirilmesini sağlayacağız" dedi.

Çalışmayı neticelendirmek üzere olduklarını belirten Şimşek, "Bundan sonra Türkiye'den kazanan vergisini de Türkiye'ye ödeyecek" dedi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın