Dolar
17.96
Euro
18.50
Altın
1,787.18
ETH/USDT
1,891.40
BTC/USDT
23,968.00
BIST 100
2,878.03
Ekonomi

Esnaf Türk lirasına sahip çıkıyor

Kırşehir'de bozdurduğu dolar veya avronun makbuzunu getirenlere Kaman cevizi fidesi, Nevşehir'de ise kazak, gömlek ve 5 liralık alışveriş kuponu gibi çeşitli hediyeler veriliyor.

06.12.2016
Esnaf Türk lirasına sahip çıkıyor

KIRŞEHİR/NEVŞEHİR/GİRESUN/KAHRAMANMARAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı sonrası Türk lirasının değerlenmesi için başlatılan kampanyaya, Kırşehir ve Nevşehir'deki esnaflar da destek verdi.

Kaman Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Arif Göçmen, 250 dolar veya avro bozdurup makbuzunu getirenlere, Cuma Mahallesi'ndeki ceviz bahçesinden lezzeti ve ince kabuğuyla ünlü Kaman cevizi fidesi hediye ediyor.

Başlattığı kampanyaya büyük ilgi olduğunu belirten Göçmen, son günlerde Türk ekonomisi üzerine dövizle baskı kurmaya çalışanlara karşı kendi imkanlarıyla dolar ve avro bozdurma kampanyası başlattığını söyledi.

Göçmen, kampanyaya iki günde yaklaşık 150 kişinin katıldığını, vatandaşların karşılık beklemeden vatan sevgisiyle hareket etmelerinin kendisini daha da mutlu ettiğini dile getirdi.

Nevşehir

Ülke genelinde vatandaşların tasarruf birikimleri kapsamında, doları en çok tercih eden il olduğu açıklanan Nevşehir'de ise Pazarcılar Odası Başkanlığı ve bazı esnaf, döviz karşısında değer kaybeden Türk lirasına sahip çıkmak adına çeşitli kampanyalar başlattı.

Nevşehir Pazarcılar Odası Başkanı Selim Özmen, "Getir makbuzu al meyveyi" uygulaması kapsamında, 100 dolar bozdurduğuna dair makbuz getiren müşterilere 5 liralık alışveriş kuponu verdiklerini, giyim bölümlerinde ise 300 dolar bozduranlara bir kazak hediye ettiklerini aktardı.

Giyim sektöründe faaliyet gösteren Hakan Yalçınkaya ise bin dolar bozdurup makbuzunu getirene, mağazasındaki tüm ürünlerde yüzde 40 indirim uyguladığını ve gömlek hediye ettiğini kaydetti.

Karadeniz'de de esnaf Türk lirasına sahip çıkıyor

Giresun, Rize ve Artvin'de bazı esnaf, döviz karşısında değer kaybeden Türk lirasına sahip çıkmak amacıyla çeşitli kampanyalar başlattı.

Giresun'un Görele ilçesinde restoran işleten Haşim Gökhan Öner, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısından etkilenerek kampanya başlattığını, 500 dolar bozdurduğuna dair makbuz getirenlerden pide ücreti almayacağını söyledi.

Yağlıdere ilçesinde çay ocağı işleten Adnan Özdemir ise bir vatandaşın bozdurduğu bin 500 doların dekontunu getirip kendisinden çay istediğini belirterek, "Ben de büyük bir bardakta çay verdim. Günlük içtiği çaylardan da ücret almadım. Her kim bu uygulamayı yapıp makbuzlarını getirirse uygulamadan yararlanacak." dedi.

Artvin

Artvin'de lokanta işleten Yasin Yılmaz, Türk lirasına sahip çıkmak amacıyla "300 dolarını bozdurup fişini getirene 1 öğün yemek bedava" kampanyası başlattıklarını söyledi.

Kuaför ve güzellik salonu sahibi Özlem Sarayoğlu ise Türk ekonomisini canlandırmak için kampanya düzenlediğini, dolarını bozdurup dekontunu gösterene saç kesiminin bedava olduğunu belirtti.

Rize

Rize'nin Pazar ilçesinde lokanta işletmecisi Yahya Terzi, Türk lirasının değerlenmesi için dolar ve avroyu bozdurup fişini getirenlere ücretsiz yemek kampanyası başlattığını ifade etti.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde düğün salonu işleten Aytekin Özgül, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Dolarları bozdurulması" çağrısı üzerine farklı bir kampanya yapmak istediklerini belirterek, "Ülkemizin üzerinde oynanan parasal oyunu bozmak adına vatandaşlarımız dövizlerini bozduruyor. Biz de bir farkındalık oluşturmak için 10 bin dolar veya avro bozdurup dekontunu getiren müşterilerimize düğün salonumuzda dilenilen tarihte, bütün masraflar bizden olmak üzere, düğün veya nişan yapma sözü verdik." 

Kahramanmaraş'ta kuyumculuk yapan Mehmethan Sular da "Döviz Out, Altın İn" kampanyasını başlatarak, 10 bin dolar bozduran vatandaşlara çeyrek altın hediye ettiklerini ifade etti.

Ayakkabıcılar Çarşısında esnaflık yapan Halil İbrahim Özkömekçi, dolarını bozdurup makbuz getirene çay, bazlama ikram ettiklerini belirtti.

Afşin'de berber dükkanı işleten Yusuf Kaya, 300 dolar veya avro bozdurup makbuzunu getiren vatandaşlara ücretsiz saç ve sakal tıraşı yaptıklarını söyleyerek, Kaya, "Ülkemizin üzerine oynanan kirli oyunları bozmak için dolara 'Hayır' diyoruz. Eskiden dolar mı vardı?" sözlerine yer verdi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın