Euro
9.66
Dolar
8.18
BIST 100
1,152.63
Altın
1,907.63
Ekonomi

'E-ticaret en önemli perakende kırılımı haline gelecek'

Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Çiğdemli, yapay zeka algoritmaları ile e-ticaretin perakendede 1 yıl içerisinde amiral satın alma mecrası haline geleceğini belirterek "2018'de e-ticaretin perakende kırılımı haline geleceğine inanıyoruz" dedi.

Handan Güneş   | 24.07.2017
'E-ticaret en önemli perakende kırılımı haline gelecek'

Istanbul

İSTANBUL

Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, yazılı açıklamasında yapay zeka algoritmalarının her geçen gün insanların hayatına daha çok girmeye başladığını kaydetti.

Yapay zeka algoritmaları ile e-ticaretin perakendede bir yıl içerisinde amiral satın alma mecrası haline geleceğini aktaran Çiğdemli, "E-ticarette öngörü çağından artık an-görü çağına geçiyoruz. Bu satın alma alışkanlıklarını hatta moda algısını bile değiştirecek." değerlendirmesinde bulundu.

Çiğdemli, e-ticaretin tüketiciye dair anlık toplanan veri yığını içinden gelecek öngörüsü yapabilen algoritmalarla şekillendiğine işaret ederek,

"Tüketici verilerinden sonuçlar çıkarmamızı sağlayan algoritmalar neredeyse saniyelerle yarışıyor. Veri madenciliği, e-ticarette operasyon verimliliğini arttırmanın ve yola devam edebilmenin vazgeçilmez unsurlarından biri. Büyük veri değil artık herhangi bir veri anlık olarak kullanılabiliyor. Örneğin, internetten 1 beden yeni doğan bebek bezi alan ya da arayan birinin sosyal medya hesaplarında bir dakika içinde bebek bezi reklamları ve bebekle ilgili reklamlar gösterilebiliyor. 5 ay sonra da otomatik olarak 5 aylık bebeğe uygun ürünler gösterilebiliyor. Yani kullanıcı alışkanlıklarına göre kişiye özel reklamlar çıkılıyor. Artık eskisi gibi itici (push) reklamlar değil tüketicinin tahmini ihtiyaçlarına yönelik çekici (pull) reklamlar yapılıyor. Kampanyalardan sadece ilgili olabilecek kişilere haber veriliyor. Kişinin alışverişleri, alışkanlıkları, sosyal medya beğenileri, kredibilitesi, kredi kartı ödemeleri gibi yüz binlerce bilgi veri havuzunda işlenebiliyor."

2018'de yüzde 5'i̇ geçecek

Önümüzdeki yıl itibarıyla genç tüketicilerin çok büyük bölümünün ilk tercihlerinin e-ticaret olacağı öngörüsünde bulunan Çiğdemli, "Şu an konvansiyonel diğer ticaret mecralarına göre bir alternatif olan e-ticaret, 2018'de amiral satın alma kanalı olacak. Şimdiden öncü değişimleri görebiliyoruz." yorumunu yaptı.

Çiğdemli, 2018'de özellikle mobil e-ticaretin hızla büyüdüğüne tanık olunacağını dile getirerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sokakta beğendiğiniz bir şeyin fotoğrafını çekip dakikalar içerisinde siparişini verebiliyor olacağız. Bu sadece satın alma alışkanlıklarını değil, modayı da etkileyecek. Moda hızlanarak çok daha kısa ömürlü hale gelebilir. 2018'de e-ticaretin en önemli perakende kırılımı haline geleceğine inanıyoruz. E-ticaret/perakende oranı ülkemizde henüz yüzde 2 civarında. 2018’de an-görü algoritmalarının da desteğiyle yüzde 5’in üzerine çıkacağını düşünüyoruz. 2018’de bazı şirketlerde cironun an az yüzde 50’si mobilden geliyor olacak. Mağazaların, mağaza içi mobil ve internet deneyiminin birleştirildiği yeni anlık konseptler de ortaya çıkacak."YÜZD

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın