Euro
6.35
Dolar
5.69
BIST 100
102,652.70
Altın
1,424.64
Ekonomi, arşiv

Dolar 1,92'nin altında olursa şaşırmayın 

Anadolu Ajansı Finans Masası'na konuk olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Dolar yıl sonunda 1,92 ve altında olursa şaşırmayın" dedi.

27.08.2013
Dolar 1,92'nin altında olursa şaşırmayın 

ANKARA

Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'nın konuğu olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bankanın politikaları ve finansal piyasalara ilişkin soruları yanıtladı.

AA Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Öztürk, toplantı öncesinde Finans Masası ile ilgili Başçı'ya bilgi verdi. Öztürk, Finans Haberleri Editörlüğü'nün, Türkiye'deki ve dünyadaki finans hareketlerini, ekonomideki gelişmeleri takip ettiğini ve anında İngilizce, Arapça ve Türkçe olarak dünyaya duyurduğunu anlattı.

Başçı, hafta sonu ABD'de gerçekleştirilen Jackson Hole toplantısıyla ilgili bir soru üzerine, bu toplantıların her yıl Ağustos ayında düzenlendiğini, orada merkez bankacılığı ile ilgili akademisyenlerin ve bankacıların bir araya geldiklerini ve konuları teknik düzeyde tartıştıklarını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Başçı, toplantının bu yılki konusunun büyük ölçekli varlık alım programlarıyla ilgili olduğunu anlattı.

Türkiye'nin 2013 makro ekonomisini değerlendiren Başçı, yıl sonu için enflasyon tahminlerinin yüzde 6,2 olduğunu, 2014 yılı Şubat ayı için de yüzde 5 civarında öngördüklerini hatırlatarak, bunu hala kuvvetle muhtemel gördüklerini söyledi.

Yıl sonu büyüme tahmininin yüzde 3-4 aralığında olduğunu ifade eden Başçı, şöyle konuştu:

"Cari açıkta öngörülenden biraz daha iyi gelişmeler var. Ağustos ayı itibariyle öncü veriler ithalatta geçen yıla göre bir yavaşlama, ihracatta ise bir artış görüyoruz. İhracatın ithalatı karşılama oranı hızla yükseliyor. Bu iyi bir gelişme. Burada da cari açıkla ilgili bir önceki orta vadeli programa göre aşağı yönde revize etme ihtiyacı olacak.

Beni şu anda iyimser bulabilirsiniz ama 1,92 civarında yıl sonunda bir dolar görürsek şaşırmayalım. Bunu gerçekten not edin, bunun altında olursa şaşırmayın, üstünde olursa (Başkan böyle demiştiniz, niye üstünde oldu?) diye sorarsanız. Uzun vadeli tahvil faizlerinde aşırı yükseliş oldu yakın zamanda burada da yıl sonunda tekrar tek haneli seviyelere düşeceğini tahmin ediyorum."

Dövizdeki yükseliş birkaç gün bile sürmez

Ağustos ayı enflasyonunun beklentilerden daha iyi geleceğini tahmin ettiklerini söyleyen Erdem Başçı, "Bundan sonra en ufak bir sapma göstermezsek ve faiz tarafında çok sağlam durursak bugün gördüğümüz dövizdeki yükselişin birkaç gün bile sürmeyeceğini söyleyebilirim" dedi.

TL'nin değerini aslanlar gibi koruyacağız

TL'nin değerini aslanlar gibi koruyacaklarını dile getiren Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Analistlere sesleniyorum, faiz artırım beklentisine girmeyin. Sabit faiz beklentisine girin" şeklinde konuştu.

Döviz kurlarıyla ilgili endişemiz yok

Şu anda döviz kurlarıyla ilgili hiçbir endişe duymadıklarını kaydeden Başçı,birinci önceliklerinin likidite olduğunu söyledi.

Erdem Başçı, şöyle devam etti:

"Bugün itibarıyla reel efektif döviz kuru endeksi büyük ihtimalle 110 çizgisinin altında. Önümüzdeki günlerde Fed'in toplantısı gibi önemli olaylar var. Bunlar herhangi geçici bir etki yapsa bile çok rahat şekilde biz, çok fazla bir politik tedbir almadan, çok fazla çaba göstermeden reel efektif kurun 110 çizgisinin üzerine döneceğini, ondan sonra da değerlenme eğiliminin başlayacağını tahmin ediyoruz."

Faiz oranı 6,75'in altına düşmeyecek

"Enflasyon yüzde 6,2'ye düşene kadar faiz oranımız 6,75'in altına düşmeyecek" ifadelerini kullanan Başçı, "Ama ihtiyaç olursa ek parasal sıkılaştırmalar yoluyla 7'ye 7,75'e kadar çıkabilir, bunun üzerine çıkamaz" şeklinde konuştu.

Başçı, "Hem cari açık veriyorsunuz hem olumlu yönde ayrışacak. Bunun tek örneği Türkiye olacak" ifadelerini kullandı.

Reel sektörün endişe etmesine gerek yok

Reel sektöre seslenmek istediğini dile getiren Başçı, "Bizim reel sektör, biraz döviz borçlusu olduğu için tedirginliğin bir kısmı oradan kaynaklanıyor ama hiç endişe etmelerine gerek yok. Şu an döviz pozisyonlarını kapatmak için yanlış bir zaman. Her şey geçecek, acele etmesinler, beklesinler. Yıl sonunda bilançolarını gördükleri zaman, 'Başkan haklıymış, iyi ki bu seviyelerden pozisyonumuzu kapatmamışız' diyecekler" şeklinde konuştu.

O faiz 8'in üzerinde oluşamaz

Erdem Başçı, "Biz faizin en fazla 7,75'ten oluşacağını söylüyorsak, bir merkez bankası başkanı bunu söylüyorsa bunun arkasında durur. Dolayısıyla o faiz 8'in üzerinde oluşamaz" ifadelerini kullanarak, "Şimdi önümüzdeki cuma günü bakacağız. 6 milyar yine açıyoruz, 1 ay vadeli, bakalım düşüyor mu düşmüyor mu?" dedi.

Dövizin belini kırarız

Başçı, "Dövizin belini kırarız. Bunu öyle yaparız ki çok az rezerv kaybetmeden yaparız. Onu nasıl yapacağımız ilerde görürsünüz" dedi.

Enflasyonda riskler olduğunu, ama bir numaralı riskin aslında döviz kurlarındaki etki olduğunu belirten Başçı, oradaki etkinin de kesinlikle ama kesinlikle geçici olduğunu düşündüklerini ve dolayısıyla oradaki etkinin ağustos ayındaki beklentilerden iyi gelmesinin olumlu karşılanacağını söyledi.

 

 

 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın