Euro
7.79
Dolar
6.86
BIST 100
118,398.67
Altın
1,802.79
Ekonomi

Devlet desteği girişimcinin hayal gücünü geliştiriyor

Doğu Anadolu Bölgesi'nde girişimcinin önünü açmak ve istedikleri yatırımları yapmalarını sağlamak amacıyla başlatılan hibe destek programları, işletmelerin ve yatırımların çeşitliliğini de artırıyor.

06.09.2017
Devlet desteği girişimcinin hayal gücünü geliştiriyor

VAN - Cemal Aşan

Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında desteklediği projelerle bölgede tarım ve hayvancılığın gelişmesine katkı sağlayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), girişimcilerin yeni yatırımlara yönelik hayal gücünü de geliştiriyor.

Van'ın Muradiye ilçesinde TKDK'den yüzde 60 hibe desteği alarak 2 milyon 814 bin lira yatırım bedeliyle 127 bin metrekare alana 120 baş süt ineği kapasiteli çiftlik kuran Mehmet Sali Acar, şimdi de bölgeye süt fabrikası kazandırmayı hedefliyor.

İlçede hayvancılığı geliştirmek ve elindeki imkanları değerlendirmek amacıyla hazırladığı projeyi TKDK'ye sunan Acar, aldığı 1 milyon 689 bin lira hibe desteğiyle 10 kişinin istihdam edildiği çiftlik kurdu.

Tüm teknolojik imkanların kullanıldığı çiftlikte günde ortalama 2 bin 700 litre süt üreten Acar, sütü soğutmalı tanklarda depolayarak işletmelere satıyor.

Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2015 yılında TKDK'ye sunduğu projenin kabul edilmesiyle yatırım yapmaya karar verdiğini söyledi.

Proje hazırlama sürecinde karşılaştığı zorluklara rağmen TKDK'deki görevlilerin özverisiyle yatırımın gerçekleştiğini belirten Acar, "Kardeşimle birlikte bu projeyi hayata geçirdik. Devletimiz bize yüzde 60 hibe verdi. Ancak yaşadığımız bazı sıkıntılar nedeniyle yeni yeni toparlanıyoruz. Kayıplarımızı telafi etmeye ve bölgenin zorluklarına rağmen mücadele etmeye devam ediyoruz." dedi.

"Destek olmasa yatırım yapamazdık"

Devlet desteği sayesinde kendi işini kurmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Acar, şöyle konuştu:

"Yaklaşık bir milyon 700 bin lira hibe aldık ve bu bizim için çok büyük bir destek. Bu destekler olmasa biz bu işi yapamazdık. Devletimizin böyle bir desteğinin, bununla birlikte yatırımların bölgeye gelmesi çok önemli. Bu bölgede yaklaşık 3 milyon lira kaynak harcayarak 100 hayvana bakmak imkansızdı. Bizim burada tek şikayetimiz elektrik konusunda. Sürekli elektriklerimiz kesiliyor ve bu konuda da yetkililerimizden destek bekliyoruz."

TKDK Van İl Koordinatörü İbrahim Başak ise şu ana kadar kentte yatırım maliyeti 21 milyon 740 bin lira olan 11 süt üreten işletme projesini destekleyerek girişimcilere 13 milyon 295 bin lira hibe sağladıklarını kaydetti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın