Dolar
33.10
Euro
36.05
Altın
2,405.81
ETH/USDT
3,517.20
BTC/USDT
67,999.00
BIST 100
11,156.20
Ekonomi, arşiv

'DAP vatandaşlarımızın refahına vesile olacak'

Kalkınma Bakanı Yılmaz, DAP Eylem Planı'nın, tarım, turizm, ulaştırma ve ticaret alanlarında önemli potansiyele sahip olan DAP bölgesinde vatandaşların refahına vesile olacağını belirtti.

25.04.2015 - Güncelleme : 25.04.2015
'DAP vatandaşlarımızın refahına vesile olacak'

ERZURUM

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Eylem Planı'nın, tarım, turizm, ulaştırma, lojistik ve ticaret alanlarında önemli potansiyele sahip olan bölgede ekonomik büyümeye, istihdam artışına, sosyal gelişmeye ve vatandaşların refahına vesile olacağını bildirdi.

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan DAP Eylem Planı'nı, Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi'nde, Bakan Yılmaz ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker açıkladı.

Bakan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, yeni bölgesel kalkınma politikasının uygulama araçlarından birisini daha kamuoyuyla paylaşarak uygulamaya koyduklarını söyledi.

Bölgesel gelişmeye dair ulusal vizyonlarının, "Sosyo-ekonomik ve mekansal olarak bütünleşmiş, rekabet gücü ve refah düzeyi yüksek bölgeleriyle daha dengeli ve topyekun kalkınmış bir Türkiye" olduğunun altını çizen Yılmaz, "Yeni bölgesel gelişme politikamız gelişmişlik farklarının azaltılması hedefini muhafaza ediyor. Bunun yanında her bir bölgemizin rekabet gücünü ayrı ayrı artırmayı da benimsiyor. 2023 hedeflerine yürürken kapsayıcı bir kalkınma anlayışıyla tüm bölgelerimizin potansiyelini harekete geçirmek temel politikalarımızdan birisidir" diye konuştu.

Özellikle 2008 yılında hazırlanan GAP Eylem Planı vasıtasıyla o bölgenin sosyo-ekonomik gelişmesinde gözle görülür iyileşmeler sağladıklarını vurgulayan Yılmaz, bu tecrübeden yararlanarak, 2011 yılında DAP, Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) ve Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdarelerini kurduklarını belirtti.

Bu idarelerin, kurumsal gelişmelerinin yanı sıra eylem planı hazırlıkları, yerel ve kırsal kalkınmaya destek, muhtelif inceleme araştırma ve işbirliği ağları oluşturmaya yönelik faaliyetler yürüttüklerini ifade eden Yılmaz, DAP Bölge Kalkınma İdaresi'nin Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Kars, Iğdır, Malatya, Muş, Tunceli ve Van'ın kalkınmasının hızlandırılması amacıyla kurulduğunu anımsattı.

'DAP İdaresi'nin 2015 yılı bütçesi 87,3 milyon TL'

DAP'ın, 2012 yılında temel kurumsallaşmasını tamamladığını ve eylem planı hazırlıklarına başladıklarına değinen Yılmaz, "46 personel ile faaliyet göstermekte olan DAP İdaresi'nin 2015 yılı bütçesi 87,3 milyon TL'dir. Hazırlığı bölge kalkınma idaremizce koordine edilen eylem planı bir ilktir. Plan değil, eylem planıdır. Titiz ve kapsamlı bir çalışmanın ürünüdür. Bu eylem planı, ihtiyaç ve potansiyeller temelinde oluşturulan stratejiler çerçevesinde, projelerin ve faaliyetlerin bütünlük ve tutarlılıkla yürütülmesi için ortaya konulmuştur" şeklinde konuştu.

DAP Eylem Planı'nın, Doğu Anadolu Bölgesi'nin kalkınmasına ciddi, disiplinli, planlı programlı bir yaklaşımın eseri olduğunu vurgulayan Yılmaz, eylem planının tarım, turizm, ulaştırma, lojistik ve ticaret alanlarında önemli potansiyele sahip olan DAP Bölgesi'nde ekonomik büyümeye, istihdam artışına ve sosyal gelişmeye; özetle vatandaşların refahına vesile olacağını belirtti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın