Dolar
13.46
Euro
15.26
Altın
1,834.53
ETH/USDT
2,332.20
BTC/USDT
34,378.00
BIST 100
2,011.16
Ekonomi, arşiv

Bakan Yıldız'ın Tahran'daki gündemi doğalgaz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız’ın İran ziyaretindeki önemli gündem maddeleri doğalgazda tahkim süreci ve İran gazının Avrupa'ya olası ihracı olacak.

06.04.2015
Bakan Yıldız'ın Tahran'daki gündemi doğalgaz

ANKARA - GÜRKAN ABAY/FURKAN NACİ TOP 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın bugünkü İran ziyaretinde, bu ülkeyle devam eden doğalgaz fiyat pazarlığı, tahkim süreci ve İran gazının yaptırımların hafiflemesiyle Türkiye üzerinden Avrupa’ya olası ihracına dair son gelişmeler önemli gündem maddelerinden olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bugün Tahran’da temaslarda bulunacak Yıldız'ın, İran hükümetinden enerji yetkilileriyle görüşmesi ve Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısına katılması bekleniyor.

İran'dan 2001 yılından bu yana doğalgaz alan Türkiye, yılda 10 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor. Doğalgaz fiyatı konusu ise iki ülke arasında sık sık gündeme geliyor.

İran'dan alınan doğalgazın fiyatına ilişkin ilk tahkim süreci 2005'te başlamış ve Türkiye, yaklaşık 900 milyon dolar tazminat ve doğalgaz fiyatında yüzde 16 indirim elde etmişti.

Türkiye ile İran arasında doğalgaz alımında yaşanan fiyat anlaşmazlıklarından kaynaklı ikinci tahkim süreci Uluslararası Tahkim Mahkemesi (ICC) nezdinde geçen yıl 17 Şubat'ta başlamış, Türkiye, İran'dan aldığı doğalgazın fiyatında yaklaşık yüzde 25 indirim talep etmişti.

Taner Yıldız, bugün yaptığı açıklamada, tahkim sürecinin mayıs ayına kadar sonuçlanmasının beklendiğini, İran'dan doğalgaz fiyatlarıyla ilgili yeni bir teklif beklediklerini söyledi.

İran gazının Avrupa’ya ihracı

Yıldız’ın gerçekleştireceği ziyaretin en önemli gündem maddelerinden birisinin de İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya (5+1) arasında varılan nükleer mutabakat sonrası İran gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya olası ihracı olması bekleniyor.

Türkiye, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ve Güney Gaz Koridoru projelerine İran gazını da ekleyerek, bölgede önemli bir enerji transit ülkesi ve merkezi olmayı hedefliyor. 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın