Dolar
15.89
Euro
16.77
Altın
1,840.80
ETH/USDT
1,938.10
BTC/USDT
29,001.00
BIST 100
2,372.35
Ekonomi

Artvin 'Atatepe' ile turizmde var olmak istiyor

Sıtkı Kahvecioğlu Vakfınca yaptırılan 22 metre yüksekliğindeki ve 50 ton ağırlığındaki Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe, Artvin Belediyesinin girişimleriyle turizme kazandırıldı.

29.09.2017
Artvin 'Atatepe' ile turizmde var olmak istiyor Fotoğraf: AA / Yusuf Okur

ARTVİN - YUSUF OKUR

Artvin'de, Türkiye'nin en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe turizme açıldı. 

 

Sıtkı Kahvecioğlu Vakfınca yaptırılarak 19 Mayıs 2012'de törenle açılışı yapılan 22 metre yüksekliğindeki ve 50 ton ağırlığındaki Atatürk Anıtı'na da ev sahipliği yapan Atatepe, Artvin Belediyesinin girişimleriyle turizme kazandırıldı.

Atatürk'ün Büyük Taarruz Zaferi öncesinde Afyon Kocatepe'deki duruşunu simgeleyen 40 ton çelik ve 10 ton bakır kullanılarak yapılan heykelin bulunduğu alan, şehrin seyir terası olma niteliği taşıması nedeniyle de halkın en uğrak yerleri arasında yer alıyor.

Yaklaşık 4 dönümlük arazide inşa edilen alanda Atatürk heykelinin yanı sıra içerisinde restoran, kafeterya, mescit ve tuvaletlerin bulunduğu sosyal tesis ile yüzde 70’i tamamlanan atıcılık poligonu bulunuyor.

"Üç vadiye hakim bir tepe, muhteşem bir seyir terası"

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Atatepe'nin turizm kenti olmayı hedefleyen Artvin için çok önemli olduğunu söyledi. 

Atatepe projesini hayata geçiren vakıf ile proje sahibi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü arasında yaşanan bazı hukuksal sorunlar nedeniyle alanın yaklaşık 5 yıldır atıl durumda olduğuna dikkati çeken Kocatepe, yasal süreç sonrası alanı ilgili kurumdan kiralayıp eksiklikleri gidererek vatandaşların hizmetine sunduklarını ifade etti.

Kocatepe, tesisi şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunduklarını belirterek "Buraya gelenlere şehrimizin güzelliğini yaşatıyoruz. Turizm kenti olan Artvin'de bu tür destinasyon merkezlerine ihtiyaç var. Atatepe, Artvin'deki en önemli 5-6 altı turizm noktasından bir tanesi. Üç vadiye hakim bir tepe, muhteşem bir seyir terası." dedi.

Şehir merkezinden Atatepe'ye teleferik projeleri bulunduğuna değinen Kocatepe, projenin hayata geçirilmesiyle bölgeye daha çok turist çekeceklerini aktardı.

"5,5 kilometrelik bir yürüyüş yolu da yapacağız"

Türkiye'nin en büyük Atatürk heykelinin burada olmasının turist çekme noktasında en önemli etken olduğunu vurgulayan Kocatepe, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Biz değerlerimize sözde değil özde sahip çıkıyoruz. Şehrimizde böyle bir turizm değeri varsa bunu insanlığın hizmetine sunmak bizim görevimiz. Alana ulaşımımızı sağlayan yolu genişletip asfaltladık. Işıklandırmasını yaptık. Işıklandırma sayesinde gece harika bir görüntü ortaya çıkıyor. Artvin’de nefes alınacak bir yer meydana getirdik. Kafkasör, cam seyir terasımız, kayak merkezimiz, kent parkımız, marinamız ve daha birçoğu. Artvin gezip görülecek çok güzel yerlere sahip bunlardan bir tanesi de Atatepe. Atatepe'ye 5,5 kilometrelik bir yürüyüş yolu da yapacağız."

Doğayı bozmadan sürdürülebilir bir turizm anlayışıyla şehrin turizmden hak ettiği payı alması için gayret ettiklerini bildiren Kocatepe, Katarlılar başta olmak üzere yerli ve yabancı çok sayıda kişinin turizm yatırımı için Artvin'e geldiğini anlattı.

Kocatepe, taşkın kalabalıklar yerine seçkin turist ağırlama anlayışını benimsediklerini dile getirerek dengeli ve sürdürülebilir turizm anlayışıyla butik bir turizm kenti olma yolunda yüzde 50 aşama katettiklerini söyledi.

Atatepe'nin kültürel ve sportif faaliyetler için de elverişli koşullara sahip olduğuna işaret eden Kocatepe, alanda açık hava konserlerinin yanı sıra değişik branşlarda Türkiye ve Avrupa şampiyonlarının da yapılabileceğini kaydetti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın