Euro
10.37
Dolar
8.74
BIST 100
1,391.06
Altın
1,764.55
Ekonomi

ABD'nin petrol üretiminin düşmesi öngörülüyor

ABD'de ham petrol üretiminin gelecek yıl günlük ortalama 570 bin varil azalarak 8,76 milyon varile gerilemesi bekleniyor.

Övünç Kutlu   | 09.12.2015
ABD'nin petrol üretiminin düşmesi öngörülüyor

Ankara

ANKARA

ABD'nin ham petrol üretiminin gelecek yıl günlük ortalama 570 bin varil azalması öngörülüyor. 

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), "Kısa Dönem Enerji Görünümü" raporunda, ülkenin ham petrol üretim beklentisinin günlük ortalama 570 bin varil aşağı çekilerek, gelecek yıl için 8,76 milyon varil olarak öngörüldüğü belirtildi. Reporda, ABD'nin ham petrol üretiminin, Kasım'da, bir önceki aya göre, günlük ortalama 60 bin varil azaldığı kaydedilirken, 2015 için de ülkedeki ham petrol üretim seviyesinin günlük ortalama 9,33 milyon varil olacağının tahmin edildiği bildirildi.  

Küresel petrol arz, talep ve stok miktarı beklentilerine de yer verilen raporda, dünya genelindeki petrol stoklarının bu yılın ikinci çeyreğinde günlük ortalama 2 milyon varil iken, üçüncü çeyrekte günlük ortalama 1,8 milyon varile düştüğü kaydedildi. Bu yılın dördüncü çeyreğinde küresel petrol stoklarının günlük ortalama 1,4 milyon varile gerilemesinin beklendiği ifade edilen raporda, gelecek yıl ise bu miktarın günlük ortalama 0,4 milyon varile kadar düşeceğinin öngörüldüğü öne sürüldü. 

Muhabir: Övünç Kutlu

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın