Dolar
16.67
Euro
17.49
Altın
1,819.88
ETH/USDT
1,134.20
BTC/USDT
20,145.00
BIST 100
2,490.24
Eğitim, arşiv

Özel okul kitapları ücretsiz

Milli Eğitim Bakanı Avcı, "Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren özel okullardaki öğrencilerin de ders kitapları devlet tarafından ücretsiz olarak verilecek" dedi.

30.01.2014
Özel okul kitapları ücretsiz

ANTALYA

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı,K undu turizm bölgesindeki Mardan Palace Otel’de düzenlenen ve "Teori, Uygulama ve Değerlendirmeleriyle Farklı Eğitim ve Öğretim Model, Yöntem, Yaklaşımları" konularının tartışılacağı Türkiye Özel Okullar Birliği 13. Geleneksel Eğitim Sempozyumu'na katıldı.

Bakan Avcı, burada yaptığı konuşmada, özel okulların birçok yeniliğin eğitim sistemine girmesine, yeni eğitim yaklaşımlarının oluşmasına öncülük ettiğini, eğitimde kalitenin artmasına önemli katkı sağladıklarını anlattı.

Özel okulların desteklenmesini ve dinamik yapılarının genel eğitim alanına yansımasını önemsediklerini vurgulayan Avcı, son yıllarda özel okullardaki öğrenci sayısında önemli ölçüde artış olduğunu ancak bunun arzu edilen düzeyde bulunmadığını ifade etti.

Avcı, 2002-2003 eğitim öğretim yılında özel okullarda okuyan öğrenci sayısının 223 binken, bugün bu rakamın 662 bine ulaştığını, yüzde 196 oranında artış yaşandığını belirterek, son 10 yılda eğitim alanında yapılan atılımlarla özel okullardaki öğrenci sayısında önemli artış gerçekleştiğini dile getirdi. 

Genel öğrenci sayılarında özel okulda bulunan öğrencilerin oranının yüzde 4 civarında olduğunu bildiren Avcı, Avrupa'da ise bu oranın yüzde 15 civarında bulunduğunu söyledi.

Özel okul öğrencilerinin kitapları da devletten

Bakan Avcı, dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi çalışmaları kapsamında kurum kontenjanlarını dolduramayan mevcut özel okulların söz konusu süreçten olumsuz etkilenmemeleri için de özen gösterdiklerinin altını çizerek, şöyle devam etti:

"Özel okullardaki ders kitaplarının devlet tarafından verilmesi konusunda da çalışma yaptık. Özel okullarda okuyan öğrencilerimizin ders kitaplarının temininde veliler veya okullar tarafından ücret ödenmesine rağmen her yıl sorunlar yaşanmakta olduğunu biliyoruz.

Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren özel okullarda okuyan öğrencilerin de ders kitapları devlet tarafından ücretsiz verilecek. Böylece özel okul öğrencilerinin her yıl yaşadıkları kitap sorunlarına son verdiğimizi müjdelemek istiyorum."  

Performans ödevleri kalkacak

Avcı, Kundu turizm bölgesindeki bir otelde düzenlenen İl Milli Eğitim Müdürleri toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Antalya'da iki önemli toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Avcı, 81 ilin müdürüyle bir araya geldiklerini, kasım ayında yapılan sınavların değerlendirmesini yaptıklarını, nisan ayında yapılacak sınavlara ilişkin alınması gereken tedbirleri de konuştuklarını anlattı. 

Performans ödevleriyle ilgili soruya ise Bakan Avcı, performans ödevlerinin kaldırılacağını, bu yönde bir çalışma olduğunu söyledi. Gazeteciye çocuğunun olup olmadığını soran Avcı, "Sizi rahatlatacağız. Merak etmeyin, yeğeninizin, çocuklarınızın, kuzenlerinizin ödevlerini yapmaktan sizi kurtaracağız" ifadesini kullandı.

 

Muhabir. Hatice Özdemir

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın