Dolar
13.71
Euro
15.47
Altın
1,782.64
ETH/USDT
4,190.00
BTC/USDT
49,121.00
BIST 100
1,910.41
Eğitim

'Beyin göçünü önlemek için Arapça üniversite şart'"

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkanı Bolat, gelecek vadeden Suriyelilerin yurt dışına gittiğini belirterek, "Beyin göçünü önlemek için Türkiye'de Arapça üniversite şart" dedi.

14.01.2016
'Beyin göçünü önlemek için Arapça üniversite şart'"

İZMİR - ÖMER SÜT

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Bolat, yetenekli ve gelecek vadeden çok sayıda Suriyelinin Türkiye'de Arapça eğitim veren yükseköğretim kurumu olmaması nedeniyle yurt dışına gittiğini belirterek, bu konuda yürütülen çalışmaların en kısa sürede sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.

Bolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de eğitim çağında yaklaşık 900 bin Suriyelinin bulunduğunu, sığınmacı öğrencilerin ilk ve orta öğretime yönelik ihtiyaçlarının karşılanması noktasında adımlar atıldığını, ancak yüksek öğrenim noktasında henüz Arapça eğitim veren bir üniversitenin bulunmadığını kaydetti.

Konuyla ilgili çeşitli kurumların çalışma yürüttüğünü, Katar ve Türkiye ortaklığıyla Türkçe ve Arapça eğitim veren bir üniversite kurulmasının öngörüldüğünü dile getiren Mehmet Ali Bolat, Türkiye'de eğitim gören yabancı öğrencileri temsil eden bir kurum olarak yeni üniversiteyi heyecanla beklediklerini ifade etti.

"Herkesin yararına"

İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği Başkanı Doç. Dr. Mehmet Çevik ise Suriyeli sığınmacılara yönelik bir üniversitenin kurulmasının hem Türkiye'nin hem de savaştan kaçan mağdur insanların yararına olacağını savundu.

Türkiye'ye gelip de burada eğitim görenlerin dil problemi yaşadığını, okul ve arkadaşlarına adaptasyonunun zorlaştığını öne süren Çevik, "Üniversite çağına gelen sığınmacılar var. Bunların mutlaka eğitim alması lazım. Biz nasıl Türk öğrencilerin üniversite eğitimi almasını istiyorsak, onların da okuması lazım. Bunların içerisinden başarılı olanların istihdam edilmesi lazım. Dünyanın bir çok ülkesi başka ülkelerden başarılı öğrencileri çekmek istiyor. Bizim elimizde böyle bir kaynak varken, bunları seçmenin en iyi yolu onların önünü açmaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın